• Haberin Tarihi: 8 Ekim 2019
 • Bu haber 201 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

Karabük Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Abdullah Çakır, “Karabük’e bir darbe daha vuruldu, Türkiye de milli kaynaklardan milli eserlerin üretildiği KARDEMİR dururken, onun bilim yuvası KBÜ dururken Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsünün bu kentte kurulması ayıp ötesi hainlik” dedi.

Çakır, yaptığı yazılı açıklamada, “1937 yılında Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün talimatları ile dönem Başbakanı İsmet İnönü tarafından temelleri atılan ve bugün çeliğin her kalitesi üretilen, üstelik KBÜ de raylı sistemler Mühendisliği ile taçlandırılan kentimize, onca emek sarf edilerek hazırlanan alt yapıya rağmen ne yazık ki yine siyasi manevra ile “Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü” çok görülmüştür.

Karabük, Türkiye’nin demir ve çelik ihtiyacını karşılama onurunu yıllarca yaşamış, Dünya Çelik üretiminde Türkiye’nin 8. Sırada yer alarak ekonomik ve teknik gücünü tüm ülkeye göstermiş olmasına karşın bu Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü çok görülmüştür.

Bugün gelinen noktada, Karabük ekonomisinin rekabet gücünü devam ettirebilmek, ulusal ve uluslararası pazarlarda yerini sağlamlaştırabilmesi için teknoloji yoğun nitelikli bir endüstriye geçmesi zorunlu bir hâl almışken, yapılan bu siyasi uygulamaya İş adamlarımızdan, onun örgütlü gücü TSO’ndan da gerekli tepki gelmesine rağmen ne yazık ki AKP yöneticileri gözleri bağlanmış kulakları sağır edilmiş pozisyonundadır.

Karabük’te Başta biz CHP olarak ve İş adamları, KBÜ, KARDEMİR gibi tüm kurumlar, sanayi altyapısını çağa ve yeni rekabet koşullarına uymasına rağmen, Demir çelik Enstitüsü, Raylı Sistemler Mühendisliği, Teknopark gibi teknolojiye, üniversite-sanayi işbirliğinin her fırsatta desteklenmesine rağmen “Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsünün” çok görülmesi abesle iştigaldir.

Unutmamak gerekli ki; Kardemir A.Ş. ve Karabük Üniversitesi gibi Raylı Ulaşım Teknolojileri alanında iki yetkin kuruluşumuzun bugüne kadar gerek bilimsel baz da gerekse ürünsel bazda ortaya koymuş oldukları çalışmalar ortadadır.

Tüm Türkiye bilmektedir ki ülkenin ihtiyaç duyduğu demir yolu teknolojilerinin büyük bir kısmı yerli ve milli imkânlarla Kardemir A.Ş.’den sağlanmaktadır. Yine bilinmektedir ki Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü’nün Gebze yerine Karabük’te kurulması daha doğrudur.

Karabük’ün geleceğine yön verecek Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsünün Karabük’te kurulabilmesi için başta iktidar partisi olmak üzere tüm siyasi parti yöneticilerine ortak iş birliği konusunda çağrıda bulunmak istiyorum. Karabük’ün yararına olan bu enstitünün şehrimize kazandırılması için hep beraber mücadele edelim.
İlgili Bakanlığın Karabük’ü yok saymaması adına uyarıyor kararını tekrar gözden geçirmesini talep ediyoruz. Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü Karabük’te kurulmalıdır” dedi.

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • Avatar
  Teşekkürler Sayın Gölbek
  8 Ekim 2019 16:06

  Yahu Ahmet Gölbek abi olmasaydı bu mevzudan haberinizmi olacaktı.TSO nunda Siyasetçininde haberi Ahmet abiden aldığı belli.Karabükte ne cemiyetçi var ne siyasetçi var şu kadersiz şehri bir tek Ahmet abi ayakta tutucam diye çalışıp duruyor.Gerisi maval okumaya devam.Düyün dernek mevlit nişan köy gezileri devam aslanlarım devam.

Bir Yorum Yazın