Bölgenin Sesi Gazetesi
 

“21. Yüzyılda Uluslararası Göç Konferansı”

Yayın: 18.10.2023 00:48
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Yeditepe Üniversitesi Küresel Eğitim ve Kültür Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KEKAM) Müdürü Doç. Dr. Gökçe Bayındır Goularas, 2022'de 108,4 milyon kişinin, savaşlar, çatışmalar, şiddet ve benzeri sebeplerden dolayı yaşadıkları coğrafyaları terk etmek zorunda kaldığını, göç olgusunun birçok ülkenin gündemini belirlemeye devam ettiğini belirtti.

Üniversite'den yapılan açıklamaya göre, KEKAM tarafından bu yıl 7'ncisi düzenlenen “21. Yüzyılda Uluslararası Göç Konferansı” gerçekleştirildi.

KEKAM Müdürü Doç. Dr. Goularas, Hollanda Amsterdam Üniversitesi Kent Sosyolojisi Kürsüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Jan Rath, Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Narlı'nın açılış konuşmalarını yaptığı, alanında uzman çok sayıda yerli ve yabancı göç araştırmacısının katıldığı konferansta, göç olgusu tüm yönleriyle ele alındı.

– “Akademik araştırmalarla ele alınmalı”

Açıklamada konferansın açılışında yaptığı konuşmaya yer verilen Doç. Dr. Goularas, uzun zamandır olduğu gibi bugün de göç olgusunun birçok ülke için en önemli gündem maddelerinden birini oluşturmaya devam ettiğini, konunun gerek yerel düzeyde gerekse bölgesel ve küresel düzeyde önem taşıdığını aktardı.

Göç konusunun farklı boyutlarının irdelenmesi amacıyla akademik araştırmalar ve toplantılarla ele alınması gerektiğini vurgulayan Goularas, Yeditepe Üniversitesi'nin bu konudaki çalışmalara verdiği önemi anlattı.

Goularas, uluslararası göçün ülkeler açısından büyük önem taşıyan kısmını zorunlu göçün oluşturduğuna dikkati çekerek, “2022 yılı sonu itibarıyla 108,4 milyon kişi, savaşlar, çatışmalar, şiddet ve benzeri sebeplerden dolayı zorunlu olarak yaşadıkları coğrafyaları terk etmek durumunda kaldı. Bu sayı, bir sene öncesine göre 29 milyon artış gösterdi. Türkiye, 3,6 milyondan fazla mülteciyle 2022'de de dünyada en fazla sayıda sığınmacı ağırlayan ülke olmaya devam etti.” ifadelerini kullandı.

– “Çok kapsamlı çalışmalara ihtiyaç var”

Prof. Dr. Nilüfer Narlı da yasal bir evrakla bir ülkeden başka bir ülkeye giden düzenli göçmenlerin yanı sıra düzensiz göçmenlerin dünyadaki sayısının arttığını ifade etti.

Son rakamlara göre mültecilerin sayısının 35,3 milyona ulaştığını belirten Narlı, Türkiye özelinde bakıldığında resmi rakamlara göre 3,6 milyon sığınmacı olduğunu ancak bunun yüzde 10'u kadar kayıtsız mülteci olduğunun tahmin edildiğini kaydetti.

Düzensiz göçün yarattığı en önemli sorunlardan birinin insan kaçakçılığı olduğunu vurgulayan Narlı, “Mültecilerin, sığınmacıların ve çocuklarının topluma uyumu, sosyal uyum çerçevesinde izlenecek politikalar da çok önemli bir konu. Yoksa çok sayıda Suriyeli, Türk toplumundan kopup gettolarda yaşadığı zaman ileride güvenlik sorunları ve suç riskleri artabilir. Sosyal uyum politikalarının çok iyi şekillendirilmesi ve yürürlüğe konulabilmesi için insan hareketliliği konusunda çok kapsamlı çalışmalara ihtiyaç var.” görüşlerini aktardı.

– “İklim değişikliği meydan okuyor”

Narlı, savaş, ekonomik eşitsizlik gibi önemli göç nedenlerinin yanı sıra iklim değişikliğine de dikkati çekerek, “Şu anda da kuraklık olan, hasat alınamayan bölgelerden insanlar ya kendi ülkesi içinde başka bir bölgeye geçiyor ya da başka ülkeye geçmek için her türlü yolu deniyor. İklim değişikliğinin yarattığı kuraklık, kıtlık ve felaketler de yeni göçmenler de ortaya çıkaracak.” değerlendirmesinde bulundu.

“Dijital Göçebe” olarak ifade edilen kişi sayısının son yıllarda çok arttığına işaret eden Narlı, “Bunlar oldukça kalifiye insanlar, IT becerileri yüksek, uzaktan çalışabiliyorlar. Rusya-Ukrayna savaşından sonra çok sayıda Rus göçmenin Türkiye'den veya dünyadaki diğer ülkelerden de işine devam edebildiklerini gördük.” bilgisini verdi.

– “Göçmenler evlerine dönecek ama eviniz yoksa bu çok zor”

Hollanda Amsterdam Üniversitesi Kent Sosyolojisi Kürsüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Jan Rath da çeşitli nedenlerle göç etmek zorunda kalanların yalnızca yüzde 3'ünün göç ettiğini, diğerlerinin savaş da olsa yerlerinde kalmayı ya da kendi ülkeleri içinde yer değiştirmeyi tercih ettiklerini kaydetti.

Rath, “Sonunda da birçoğu dönecek. Ama artık eviniz yoksa bu çok zor. Günümüzde birçok ülke göç akımlarından etkileniyor. Örneğin Lüksemburg'un yüzde 30'u göçmen. Türkiye'de ise mülteci çok fazla. Rakam olarak baktığımızda en çok mülteci alan ülke Türkiye ancak Lübnan'ın, nüfusuna göre aldığı mülteci oranı çok daha fazla.” ifadelerini kullandı.

Hollanda'nın göçmen sorununa nasıl yaklaştığına ilişkin de bilgi veren Prof. Dr. Rath, “Hollanda'da göçmenin tanımı ve problematik göçmenin tanımı çok farklı olabiliyor. Aslında baktığınızda göçmenler şu anda tartışma konusu oluyor ama 2 jenerasyon sonra devletin birer parçası olarak sayılacaklar.” değerlendirmesini yaptı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Dinçer Lojistik Demoday 2023 başlıyor

Yayın: 07.12.2023 00:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Dinçer Lojistik tarafından sektörde faaliyet gösteren girişimleri desteklemek amacıyla iki yıldır düzenlenen Dinçer Lojistik Demoday'in üçüncü dönemi başlıyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, başvuruların 10 Aralık'a kadar süreceği Dinçer Lojistik Demoday; lojistik-tedarik zinciri ve perakende süreçleri temelinde yapay zeka, robotik, mobilite, iş zekası ve blockchain teknolojileri gibi pek çok alanda faaliyet gösteren startup'lar için önemli bir fırsat sunacak.

Birincinin 150 bin TL, ikincinin 100 bin TL ve üçüncünün 75 bin TL ödül kazanacağı etkinlik, bu sene ilk defa Ataşehir DasDas sahnede yüz yüze düzenlenecek.

20 Aralık'ta düzenlenecek etkinlikte yarışacak projeleri Dinçer Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinçer, Dinçer Lojistik CTO'su Murat Şencan, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Danışmanı Hakan Kırımlı, Koç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Türkay, Strateji ve İş Geliştirme Danışmanı Arda Berkay Çağın, Webrazzi Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Arda Kutsal, Halk Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Zafer Mustafaoğlu, P&G Satın Alma Direktörü Filiz Mahir ve Fazla Üst Yöneticisi (CEO) Olcay Silahlı değerlendirecek.

Etkinlikte para ödülünün yanı sıra sektör profesyonelleri ve mentorlar ile çalışma, iş bağlantıları ve yatırım fırsatı gibi imkanlar sunulacak.

– “Etkinliğe ilgi her geçen yıl artıyor”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dinçer Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinçer, geçen yıl 100'ü aşkın girişimin başvurduğu, 12 startup'ın ise finalde yarıştığı Demoday’e gösterilen ilgiden oldukça memnun olduklarını bildirdi.

İki yıldır düzenledikleri etkinliğin bu sene üçüncü dönemini başlattıklarını kaydeden Dinçer, şu açıklamalarda bulundu:

“Geride bıraktığımız yıllara bakarsak giderek artan bir ilgiden söz edebiliriz. Biz bu etkinlikle, sektörde yenilik yaratan, bir soruna çözüm üreten ya da parlak fikre sahip girişimlere kendilerini gösterme şansı sunuyoruz. Daha önce etkinliğimize katılan tüm startup'larla ilişkimizi sürdürüyor, kalıcılı ilişkiler kurmaya gayret ediyoruz. Girişimcileri ve girişimci adaylarını, iş fikirleriyle ve yenilikçi çözümleriyle birlikte sektörün geleceğine yön vermeye çağırıyoruz. Özellikle ana iş kolumuz lojistik ve tedarik zincirinin tamamını kapsayacak şekilde robotik, mobilite, yapay zeka, blockchain, iş zekası, endüstri 4.0 alanlarında yenilikçi çözümler sunan startup'ları etkinliğimize davet ediyoruz.”