Her Telden (2.Eylül.2015)

Her Telden (2.Eylül.2015)

Yayın: 02.09.2015 08:39
Paylaş:
A+ A-

AK PARTİ EN FAZLA MİLLETVEKİLİ ADAY/ADAYINA SAHİP GÖRÜNÜYOR VE MİLLETVEKİLİ ADAY SIRALAMASI..
AK Parti,görüldüğü kadarı ile,en fazla MİLLETVEKİLİ ADAY/ADAYINA sahip ve birde “HAYIR GÖREVİNİZDE KALIN,SAKIN ADAY/ADAYI OLMAYIN..” talimatı alanları düşünün..
Örneğin İl Genel Meclis Başkanı Sayın HASANYILDIRIM,İl Başkanı Sayın TİMURÇİN SAYLAR bunların başında gelen isimler ve onlara görevlerinde kalmaları talimatı verildi şeklinde haberler var.
Vali Sayın HASAN İPEK,Sayın BURHANETTİN UYSAL,Sayın HÜSEYİN ERER,Sayın NİZAMETTİN ATILKAN Memurluktan ayrılıp Siyasete soyunan isimler,Dr.Sayın HAYATİ DEMİR ise AK Parti Merkez İlçe Yönetiminden istifa eden isim olarak biliniyor.
MÜSİAD Karabük Şube Başkanı Sayın AHMET NUR’UN Adaylığı söz konusu,Sayın MEHMET CEYLAN kesinlikle Aday olacak beklentileri var,Sayın CUMHUR ÜNAL içinde aynı beklentiler var.
Dün AK Parti içinde Siyaset yapmış,bir kardeşimiz “AK PARTİMİZİ 2-0 YAPMAYA TAŞIYACAK LİSTE BURHANETTİN UYSAL VE AHMET NUR SIRALAMASI ŞEKLİNDE OLABİLİR..” dedi.
Bir başka AK Partili kardeşimiz “ABİ SANA GÜNLER ÖNCE SÖYLEDİM,AK PARTİ LİSTESİ OSMAN KAHVECİ,BURHANETTİN UYSAL ŞEKLİNDE OLUR..” diyerek görüşünde ısrar etti.
Bir başka AK Partili grup “HÜSEYİN ERER-BURHANETTİN UYSAL OY REKORU KIRAN LİSTE OLUR..” gibi yaklaşım gösteriyor ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın MEHMET ALİ ŞAHİN’İN Karabük Adayı olup/olmayacağı ise merakla bekleniyor.
AK Parti içinde hemen herkes bir LİSTE YAPIYOR anlayacağınız.
Bu Aday bolluğu ne getirecek AK Partiye merak ediyoruz doğrusu..

CHP İL BAŞKANI SAYIN ERDOĞAN DİNÇEL,İSTİFA ETTİ “ADAY/ADAYI OLACAĞI MESAJI VERDİ..”SAYIN HASAN GEMİCİ..
CHP Karabük İl Başkanı Sayın ERDOĞAN DİNÇEL,görevinden istifa ederek “MİLLETVEKİLİ ADAY/ADAYI OLACAĞININ..” mesajını verdi.
Sayın ERDOĞAN DİNÇEL’İN istifası ile boşalan İL BAŞKANLIĞI görevini,TÜZÜK GEREĞİ İl Sekreteri Sayın ABDULLAH ÇAKIR vekaleten yürütecek.
Sayın ERDOĞAN DİNÇEL MİLLETVEKİLİ ADAY/ADAYI.
Öte yandan dün Gazetemiz HER TELDEN Köşesinin YORUM BÖLÜMÜNE Devlet Eski Bakanlarından Sayın HASAN GEMİCİ’NİN Aday olabileceğine ilişkin YORUMLAR GÖNDERİLDİĞİNİ gördük.
Sayın HASAN GEMİCİ,DSP-MHP-ANAP KOALİSYON Hükümeti zamanında DEVLET BAKANI olarak görev yapmış bir isim ve ayrıca KARDEMİR’İN ZOR DURUMLARINDA hayli efor sarfetmiş bir Siyasetçi.
UZUN YILLARDIR SİYASETTEN UZAK DURUYORDU.
CHP İçinde başka kimler Milletvekili Aday/Adayı olur bilmiyoruz,bir ara Çocuk Hastalıkları Uzman Hekimi Sayın HÜSEYİN AVNİ AKSOY’UN Aday/Adayı olabileceğine ilişkin bilgiler veriliyordu,niyeti nedir tam bilmiyoruz.
CHP İçinde Sayın ERDOĞAN DİNÇEL ile Sayın HASAN GEMİCİ isimleri,belirli bir heyecanlanma yarattı ve kulisler birden hız kazandı şeklinde bir görüntü ortaya çıktı.
CHP NASIL BİR LİSTE İLE SEÇMEN KARŞISINA ÇIKACAK..?

MHP,YILLAR SONRA,KARABÜK MİLLETVEKİLİ ÇIKARTINCA “KAZAN KAYNAMAYA BAŞLADI..” SAYIN DURMUŞ YALÇIN
MHP,Yıllar sonra,KARABÜK MİLLETVEKİLİ olunca “KAZAN KAYNAMAYA BAŞLADI..” ve daha 7 Haziran günü Milletvekili Seçilip TBMM’NE girmeye hak kazanmış Sayın DURMUŞ YALÇIN için spekülasyonlar başladı/başlatıldı.
Sayın DURMUŞ YALÇIN yeniden Aday olup/olmayacağı konusunu “MHP GENEL MERKEZİ’NE TEVDİ ETTİ..” ve bize göre en isabetli tavrı sergileyerek,adeta,köşesine çekildi.
Şimdi MHP Genel Merkezi Sayın DURMUŞ YALÇIN’A NE DİYECEK Kİ,seçimi kazanmış gelmiş,TBMM’DE diğer Milletvekilleri gibi hiçbir çalışmaya katılma imkanı bulamamış,öyle olunca “SİZ BU DÖNEM BEKLEYİN..” nasıl denebilir ki..?
Öte yandan OVACIK BELEDİYE Başkanı Sayın MUSTAFA DURSUN,görevinden istifa ederek MİLLETVEKİLİ ADAYI olacağını açıkladı,Sayın DURSUN yabana atılacak bir Siyasetçi ve isim değil.
Sayın MUSTAFA DURSUN istifasını ve adaylığını açıkladığı Basın Toplantısında “ÜSTÜ KAPALI DA OLSA ÇOK ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ..” ve bu tablonun düzelmesi için yola çıktığına işaret etti.
MHP İçinde kilit isim olarak bilinen Karabük Belediye Başkanı Sayın RAFET VERGİLİ ve İl Başkanı Sayın BURHANETTİN ARSLAN’IN,Sayın DURMUŞ YALÇIN’IN Basına verdiği kahvaltı da bulunması ilginç bir mesaj olarak algılandı.
MHP içinde belli ki çekişme yaşanacak.

AK PARTİ KARABÜK HEDEFİNİ 2-0 OLARAK AÇIKLADI,MHP İSE EN KÖTÜ İHTİMAL 1-1 OLUR,CHP 1 KESİN ÇIKARTIRIZ..
1 Kasım SEÇİM BORSASI açıldı sayılır,AK Parti İL DANIŞMA KURULU’NDA hedef kapı/kapı gezerek,sıkılmadık el bırakmayarak sonucu 2-0 yapmak olduğu net bir dille açıklandı.
AK PARTİ’NİN HEDEFİ 2-O YAPMAK..
Bu hedefi koydular ortaya.
MHP 1 Kasım Erken Genel Seçimi için “EN KÖTÜ DURUMU DÜŞÜNSEK BİLE SONUÇ 1-1 OLUR.MHP İYİ BİR ÇALIŞMA YÜKSÜK BİR TEMPO İLE DURUMU 2-0 YAPMAYA ADAYDIR.BUNUN İÇİN ÇALIŞMA YAPACAĞIZ..” şeklinde görüşler veriyor.
MHP,Bir Milletvekilliğini GARANTİ görüyor,hedef 2-0 diyenler var.
1 KASIM ERKEN GENEL SEÇİMLERİ için en mütevazi tahminler CHP’DEN geliyor ve “BİR MİLLETVEKİLİ ÇIKARTMAK İÇİN ÇABA HARCAYACAĞIZ..” diyorlar..
Hatta biraz ileri giderek “BİR MİLLETVEKİLLİĞİ BU DEFA KESİN.CHP 7 HAZİRAN GÜNÜNDEN İTİBAREN EN NET ÇİZGİYİ İZLEYEN,EN YAPICI HAREKET EDEN PARTİ OLDU..” ifadelerini kullanıyorlar.
SEÇMEN BUNU DEĞERLENDİRECEKTİR GÖRÜŞÜNDELER.
Ve bütün anketlerde YÜKSELEN TEK PARTİ CHP görüşündeler..
Bu nokta da haklılıklarını da kabul etmek gerek doğrusu.

BAYIR MAHALLE DEVLET HASTANESİ’NİN “YIKIMINA YAKINDA BAŞLANIR HERHALDE..” AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI İHALESİ
BAYIR MAHALLE DEVLET HASTANESİ’NİN yıkılmasına kısa süre içinde başlanır herhalde,zira,yerine yapılacak olan AĞIZ/DİŞ SAĞLIĞI Hastanesi 9 EYLÜL GÜNÜ ihale edilecek..
İHALE SONRASI YER TESLİMİ YAPILACAK..
HASTANE YIKILMADAN TESLİM EDİLECEK DEĞİL YA..!!
9 EYLÜL GÜNÜ ihalesi yapılacak..
Şimdi seyredin gümbürtüyü..!!
Eğer YIKIM İŞİ,1 KASIM Tarihinden önce yapılırsa,HASTANE/HASTANELER konusu yine SİYASETİN MALZEMESİ olacak demektir ve çıkabilecek gümbürtüyü iyi izleyin..
Ancak,bu işin bir parça fantezi yönü..
İŞİN GERÇEK YÖNÜ KARABÜK’E İKİNCİ KADEME BİR SAĞLIK KURUMU,YANİ,DEVLET HASTANESİNİN mutlaka yapılması gerektiğidir..
KİM YAPTIRIR,KİM PLANLAR,ANCAK BU ŞART..
Karabük’ün en büyük eksiği DEVLET HASTANESİ olmayışıdır..

ESKİPAZAR KAYMAKAMI SAYIN ENVER HAKAN ZENGİNCİ “İLÇENİN ÇOK BÜYÜK POTANSİYELLERİ MEVCUT..”
ESKİPAZAR Kaymakamı Sayın ENVER HAKAN ZENGİNCİ dün Büromuza bir nezaket ziyaretinde bulundu,Sayın ZENGİNCİ vekaleten Kaymakamlık görevine baktığını söyledi.
Genç bir kardeşimiz.
ESKİPAZAR Kaymakamı Sayın ENVER HAKAN ZENGİCİ ile birlikte gelen Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Sayın AHMET BOSTAN İlçe hakkında detaylı bilgilere sahip bir bürokrat.
Kaymakam ENVER HAKAN ZENGİNCİ Eskipazar İlçemizin “ÇOK BÜYÜK POTANSİYELLERİNE..” değinerek “YEREL YÖNETİM İLE BİRLİKTE BUNLARI HAREKETE GEÇİRMEYE ÇALIŞIYORUZ..” diyor.
HADRİANAPOLİS Antik Kent kazılarından,AKKAYA Hamamına kadar geniş bir sohbet alanımız oldu ve gerçekten keyifli bir sohbet yaptık Sayın Kaymakamımız ve Vakıf Müdürümüz ile.
İLÇE USUL/USUL KENDİSİNİ HİSSETTİRİYOR.
TURİZM noktasında hissettiriyor,TARIM noktasında hissettiriyor,AKKAYA Hamamı noktasında hissettiriyor ve eğer AKKAYA HAMAMI TERMAL TURİZME kısa süre içinde açılabilirse,bu Yöre adeta uçar görüşünü paylaştık.
SANIYORUZ ÇOK ÖNEMLİ GELİŞMELERİN EŞİĞİNDEYİZ.
Eskipazar İlçesi,Kaymakam Sayın ENVER HAKAN ZENGİNCİ’NİN DE söylediği gibi çok çeşitli ve çok zengin potansiyelleri olan bir İlçe ve henüz TURİZME açılmamış TARİHİ ZENGİNLİKLERİ adeta fışkırıyor..
TERMAL SULARI DEĞERLENDİRİLMEYİ BEKLİYOR.
TARIM,ORMAN TURİZMİ çok önemli potansiyeller..
Çok keyifli bir sohbetimiz oldu kendileri ile.

OKULLARIN AÇILMASI UZATILINCA “BİR DİZİ ESNAF ZOR DURUMDA KALDI..” VE BEKLENEN SATIŞLAR OLUR MU..?
Okulların açılması uzatıldı ve bundan dolayı BAZI ESNAFLAR büyük sıkıntı yaşayacaklar gibi görünüyor,dün sohbet ettiğimiz birkaç esnaf dostumuz “BİZ OKULLARIN 14 EYLÜL GÜNÜ AÇILACAĞINI DÜŞÜNMÜŞTÜK..” dediler.
Sonra da “MAL ALDIĞIMIZ TOPTANCILARA,BU TARİHLERE GÖRE ÇEK/SENET VERMİŞTİK.ŞİMDİ OKULLARIN AÇILMASI UZATILINCA VERDİĞİMİZ ÇEK/SENET NASIL KARŞILANIR BİLMİYORUZ..” gibi görüşler dile getirdiler.
Hükümet ve özellikle Milli Eğitim Bakanlığı,yapılan uygulamanın bu yanını hiç düşünmemişlerdir mutlaka,Okulların açılması İKİ HAFTA uzatılınca,buna yönelik ticaret yapan esnaf zor duruma düşüyor.
OLAYIN GÖRÜNMEYEN YÜZÜNE BAKIN.
Esnaflar,okulların açıklanan 14 tarihinde açılması ihtimaline karşılık “ALIŞVERİŞLERİN BUGÜNLERDE BAŞLAMASINI BEKLERKEN İKİ HAFTA GECİKMELİ AÇILACAK İŞLER..”
Esnaf bu durumda çekini/senedini nasıl ödeyecek.
14 Eylül günü OKULLARIN AÇILMASI açıklanınca,esnaflar bunu dikkate alarak 20 eylüle,21 eylüle çek/senet verdiyse,sıkıntıya girecek demektir,öyle değil mi..?
ESNAF DOSTLARIMIZ HAYLİ SİNİRLİ..
“SANKİ UZATMA KARARI ALINIRKEN BİZE DANIŞILDI..” diyorlar.
Sıkıntı yaşayacaklarına vurgu yapıyorlar..

SAYIN DURMUŞ YALÇIN “BENİM SİLAHA KARŞI ÖZEL BİR MERAKIM VAR.3 SİLAHIM VARDI 10 DAHA ALDIM..” SÖZÜ..
MHP Karabük Milletvekili Sayın DURMUŞ YALÇIN hakkında çıkartılan “MİLLETVEKİLİ OLUNCA 13 SİLAH ALDI..” yolunda ki haberleri doğruladı.
ÇOKTA İYİ YAPTI..
MHP Milletvekili Sayın DURMUŞ YALÇIN için,kimse “MİLLETVEKİLİ OLUNCATOKİ TARAFINDAN YAPTIRILAN KONUTLARDAN BİRKAÇ TANE ALDI..” diye yazmamış ya.
Sayın DURMUŞ YALÇIN açık yüreklilikle SİLAHA MERAKLI OLDUĞUNU söyleyerek “3 SİLAHIM VARDI,10 TANE DAHA ALDIM.” Diyor ve yarı şaka/yarı ciddi “10 SİLAH DAHA ALIRIM..” diyor.
SİLAHLAR MKE YAPIMI
PARASINI VERİP ALMIŞ.
Siz esas TOKİ TARAFINDAN yaptırılan KONUTLARDAN BİRKAÇ TANE ALANLARA bakın demek geçiyor insanın içinden,gerçi onlarda parasını verip alıyorlar,ama o tür alışveriş suistimal edilmeye,üzerinde spekülasyon yapılmaya elverişli değil mi..?
Sayın DURMUŞ YALÇIN’I silah üzerinden yıpratmaya çalışmak yanlış.
Hatta SİLAHI SEVEN MİLLETİN tepkisine bile yol açabilir..
Ne var ki bu olayı bu kadar büyütecek..?

1 KASIM SEÇİMLERİ ÖNCESİNDE “ÖNCE PARTİLERİN İÇİNDE MÜCADELE..” SONRA “PARTİLER ARASINDA KAVGA..”
1 Kasım öncesinde PARTİLERİN İÇİNDE MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAK için büyük bir mücadele yürütülüyor,Partilerin Genel Merkezleri en iyi SIRALAMAYI yapmaya çalışıyorlar.
BU MÜCADELE PARTİLERİN İÇİNDE SÜRÜYOR.
Öyle olmasına rağmen BELALTI VURUŞLAR GÖRÜLMÜYOR MU..?
Çok sayıda görülüyor..
Örneğin İL ve İLÇE Yöneticileri,YARIN ARKASINDAN GİDECEKLERİ bazı Milletvekili Aday/Adayları hakkında ölçüye/endazeye sığmayan sözler ediyorlar..
İYİ DE,YARIN BİRLİKTE ÇALIŞIRKEN,bu sözleri ettiğiniz Partilileriniz,vatandaşın yüzüne bakarken YÜZÜNÜZ KIZARMAYACAK MI elbet herkesin gönlünden bir isim geçer,ancak bunu,bir başka ismi yıpratmaya çalışarak dillendirmek SİYASETEN nezaketsizliktir.
DAHA SONRA PARTİLER ARASINDA KAVGA BAŞLAYACAK.
ÖZELLİKLE AK PARTİ İLE MHP BÜYÜK MÜCADELE EDECEK.
Bunun işaretlerini şu an bile alıyoruz doğrusu.
AK Parti ile MHP arasında amansız bir mücadele yaşanacak..
Taraflar arasında bir uzlaşma yok,hergün daha çok şartlanma var.
SERT BİR MÜCADELE bekliyor bizleri.

10 kişi görüş bildirdi

 1. MUHALEFET

  Bir seçim daha yaşayacağız, belki seri seçimlerin birini yaşayıp diğer seçime gideceğiz. AKP tek başına iktidar olana kadar devam edeceğiz. Muhalefet yerinden memnun. En kritik parti MHP haklı davasında, haksız duruşla bitik. CHP çaresiz, yanında kimseyi bulamıyor. HDP, Türkiye’nin altını oyma planlarında. Ya Halk? Herşeyin farkında ama o da çaresiz. İlk defa ailemle boş oy atma düşüncem var. Peki bu boş oylar, çok ciddi bir potansiyele dönüşürse ne olacak? Onun da farkındayım, kimsenin umurunda değil. O kendilerini yırtan Milletvekili adaylarından daha onurlu ve gururluyum en azından. Hani derler ya, “vatandaşlık görevini yerine getir” diye. Hala dersini almamış yüzsüzleri gördükçe midem bulanıyor. Asıl boş atarak bunların vatan için boş adamlar olduklarını ispat için boş atıp, vatandaşlık görevimi yerine getireceğim. Boş oy kime yararsa yarasın, ama birgün dolu oy kullanma zamanım da gelecektir. O gün, öyle bir gün olsun ki, Atalarım huzuru bulacak gün olsun.

 2. ESKİPAZARLI

  CHP bu seçimlerde Eskipazarı es geçerse yine kaybeder. Listede mutlaka bir eskipazarlı olmalıdır.

 3. Adnan

  CHP neden DursunAltıparmağı düşünmez.

 4. MAYMUNCUKMU BU

  AKP OLMADI MHP MHP OLMADI CHP BU DURSUN ALTIPARMAGI MAYMUNCUK ETTİNİZ BU.HER KAPIYA UYAN BİR MAYMUNCUK GİBİ OLDU DURSUN ALTIPARMAK.VALLAHA OLACAK ŞEY DEYİL.MHP DEN ELİ YÜZÜ YIKADINIZMI

 5. REMINGTON

  SAYIN GÖLBEK DÜNKÜ YAZMIŞ OLDUGUNUZ ŞİRKETİMİZ HAKKINDA YAPMIŞ OLDUGUNUZ TESPİTLERE KATILIYORUZ ÇALIŞANLAR OLARAK- 750 MİLYON DOLAR- BORÇDAN BAHSEDİYORSUNUZ İŞÇİ MAAŞ ALAMAZ DURUMA DÜŞERSE DİYE YAZMIŞSINIZ GÜMRÜK VERGİSİNİN KALKMASINI YANİ SIFIRLANMASINI İSTEYEN GRUPLAR DAN BAHSETMİŞSİNİZ SİYASETCİLERE BU KONUDA SORULAR SORULMASINI TAKDİR EDİYORSUNUZ HAKLISINDA FAKAT BU ŞİRKETİ YÖNETEN LERE NELER SORMAMIZ GEREKİYOR BİRDE ONU AÇIKLASANIZ CİDDİ ŞEKİLDE SORUYORUM ACABA YÖNETİM 2001- 2002 DEKİ GİBİ ÇATI TEPEMİZE GÖÇÜYOR MU DEMEYE BAŞLADI VEYA İMA MI EDİYOR ARTIK İMTİYAZLI MAMÜLLERDEN TAŞIMACILIKDAN İHALELERDEN AKARYAKITDAN OKSİLJEN DEN KAR EDEMİYORUZ MU YU İMA EDİYORLAR 2003 DEN BU YANA ELDE ETTİKLERİ BU YAZDIGIM İMTİYAZLARDAN 2015 YILINA KADAR NE KADAR KAZANDILAR BU RAKAM ŞİRKETİN 750 MİLYON DOLAR BORCUNDAN AZ MI -FAZLAMI KANIMCA ŞİRKETİN BORCUNDAN FAZLA KAZANMIŞLARDIR O ZAMAN ŞİRKET DEGİL YÖNETİCİLER BURDA SORUMLUDUR SIKINTI VARSA BİR ZAHMET ELLERİNİ AÇIP KASALARINA BİR UZATSINLAR DA BU TÜR SAFSATALARDAN KURTULABİLELİM KAZANIRKEN MARİFETİ KENDİNDE BİLENLERİN SIKINTIYA DÜŞDÜGÜ ZAMAN DA KENDİLERİNİ SORGULAMASI LAZIM DEGİLMİ YANLIŞ PLANLANAN YATIRIMLAR- HOYRATCA AÇILAN MÜDÜRLÜKLER-SAYISIZCA YAPILAN BAŞMÜHENDİSLİK KADROLARI – UZMANLIK KADROLARI -GENEL MÜDÜR YARDIMCILIKLARI KİME NASIL YAPILDIGI BİLİNMEYEN İHALELER VE EMEKLİ OLMUŞ SÖZLEŞMELİ FORMENLİK KADROLARI KOMEDİSİ- BETON ATIP 2 GÜN SONRA KALDIRILIP TEKRAR BETON YIGINLARI OLUŞTURULMASI MI DERSİNİZ DAHA NELER NELER EN ÖNEMLİSİ İSE ÇALIŞAN İŞÇİNİN KÜSTÜRÜLMESİ BU GÜN 20 YIL TERCÜBESİ OLAN İŞÇİNİN YOK SAYILMASI 3 4 YILLIK İŞÇİ İLE BİR GÖRÜLMESİ İŞÇİYİ BİRBİRİNE DÜŞÜREN BU ZİHNİYET İŞLER BİRAZ KÖTÜYE GİDİNCE İŞÇİNİN EKMEGİNE KAN DOGRAMA İMALARI HİÇ HOŞ OLMAZ AMA ŞİRKETTE HİÇ KRİZ HAVASI DA YOK ÜRETİM VAR YENİ KADROLARA ATANAN BAŞ MÜDÜRLER YENİ DEN OLUŞTURULAN MÜDÜRLÜKLER – MÜDÜRLER -BAŞ MÜHENDİSLİKLER- BAŞMÜHENDİSLİK BEKLEYEN MÜHENDİSLER YENİ ALINAN MÜHENDİSLER ADAMLARIN AGIZLARI KULAKLARINDA PARA VAR HUZUR VAR %80-90 ZAMMI KAPTILAR MAAŞLARI DOLGUN EMEKLİ OLMUŞ SÖZLEŞMELİ FORMEN LERDE UCUNDAN BUCAGINDAN ONLARDA FAYDALANIYOR OLAN DAHA YAPTIGI İŞİN KADROSUNU ALAMAYAN İŞÇİLERE OLUYOR ALDIGIMIZ ZAM KAYBOLDU GİTTİ SON GÜNLERDE YİNE EKSİYE ÇALIŞIYORUZ ÜLKEDEKİ DURUMLARDAN DOLAYI BİR DE BÖYLE YAZDIGINIZ SÖYLENTİ VE KRİZ SENARYOLARI DEMORALİZE OLMUŞ İŞÇİYE AGIR BİR DARBE OLUYOR ÖNCE TASARRUF YAPILACAKSA YUKARDAN BAŞLANMALI VE MALİYET HESABI YAPILMALI YOKSA SIKINTI BÜYÜR YOLLAR AYRILMASI GEREKEN EMEKLİ ÇALIŞANLAR DAN VE HAKKINDAN FAZLA ALAN BEYAZ YAKALILARDAN BAŞLANMALI Kİ İŞÇİ DE RAHAT VE HUZUR İÇİNDE ÜRETİMİNİ YAPIP HAKKINI ALABİLMELİ…SAYGILARIMLA

 6. kurtarıcı

  akp karabükte seçim kaybederse kardemiri krize getirecekmiş 2002 yıllarına dönülecekmiş ünüversiteyi küçültecekmiş pehhhhhhhhhhhhhhhhh

 7. Gönderen

  Haziran sonu itibari ile Kardemir’in ticari ve finasal borçlar olmak üzere, toplam borcu 2.300.638.826 Tl.dir.
  Bunun 1.510.455.193 Tl.si finasal borç olup ödeme vadeleri aşağıdaki gibidir;

  1 yıl içerisinde ödenecek 261.755.737 Tl.
  1-2 yıl içerisinde ödenecek 263.641.273 Tl.
  2-3 yıl içerisinde ödenecek 193.723.292 Tl.
  3-4 yıl içerisinde ödenecek 135.577.140 Tl.
  4-5 yıl içerisinde ödenecek 135.577.140 Tl.
  5 yıl ve daha uzun vadeli 520.180.611 Tl.

  (Miktarlar 30 haziran döviz kurları ile Tl. olarak)

  Bu borçlara karşılık Kardemir’in varlıkları aşağıdaki gibidir;
  Dönen varlıklar 1.226.661.037 Tl.
  Duran varlıklar 2.457.991.161 Tl.

  Görüldüğü gibi Kardemir’in varlıkları borçlarını çok rahat karşılamaktadır…

  Finansal ve ticari olmak üzere kısa vadeli toplam borçları 910.486.141 Tl. olup dönen varlıkların bu kısa vadeli borçları karşılama oranı (cari oran) 1,35 dir. Yani şimdilik bir sıkıntı yoktur. Ancak stokları biraz yüksek olduğundan, satış olmaması durumunda nakit sıkıntısı olabilir….

  ….

  30 Haziran itibari ile Kardemir’in döviz pozisyonu da aşağıdaki gibidir;

  314.696.314 dolar açık pozisyon134.137.133) euro açık pozisyon.

  Şimdilik pek sıkıntı gözükmese de piyasa böyle giderse (yani döviz sürekli yükselir buna rağmen demir piyasası düşük kalırsa), Kardemir batmasa da birkaç yıl faize yada kur farkından doğacak zarara çalışır…
  Ama Türkiye’de siyasi istikrar sağlanıp, ABD de faizleri birkaç yıl artırmaz ve dolar da düşerse Kardemir finasal zararları geri alır….

  Aksi takdirde doların her yükselişi Kardemir’e külfet getirecektir. Ancak bazı kalem mallarını euro ve dolar ile sattığından bir denge yakalanabilir (piyasa açık olduğu müddetçe)….
  ……….
  Rakamlar buralardan alınmıştır;
  http://www.kap.gov.tr/bildirim-sorgulari/bildirim-detayi.aspx?id=463163
  http://www.kardemiryatirimciiliskileri.com/Dosyalar/Yatirimci/Mali/20150827_20150630_kardemir.pdf
  (sayfa 23 ve 48)

  ………..

  Kardemir’de yanlış yatırımlar olduğunu hem yorumcular hem de yazar yazıyor?
  Hangi yatırımlar, niye yanlış? Açıklamalı olarak yazarlarsa biz de faydalanmış oluruz…

  Yüksek fırın yatırımları,
  Çelikhane kapasite artırımı yatırımları,
  Yeni Enerji santrali,
  3.haddehane,
  Yeni kok bataryaları,
  Yeni sinter,
  HES,
  Demiryolu tekerleği tesisi,
  Ray haddehanesi,

  yapılmamalı mıydı? Niye?

 8. Kul Ahmet

  Sayın ”Gönderen”

  Yorumunuzdan anladığım kadarıyla Kardemir’i ya satışa çıkardınız ya da tasfiye ediyorsunuz farkında mısınız ? Duran Varlıklarla borç mu ödenir ?? Borç ödemede asıl olan dönen varlıklar yani nakit ve benzeri kalemlerdir.

  Yatırımlara gelince Tekerlek Haddehanesi hariç hepsi gerekli idi sadece yatırım tutarları tartışmalı. Ve bu zamana kadar çoktan bitirilip üretime geçmesi gereken Filmaşin Haddehanesi ile bitirildiğinde Tekerlek Haddehanesi, bu haddehanelere gerekli nitelikteki yarı mamulun üretilmesi anlamında çok zorlayacak Kardemiri. Malum Ray ve Profil Haddehanesindeki binlerce ton hurda ray üretimini sağır sultan bile duydu ki kaç yıllık tesis orası.

 9. tonyukuk

  Kul Ahmet rumuzuyla yazan arkadaşım sana tamamen katılıyorum. Tren tekerleği yatırımı Kardemir için lükstü,gereksizdi. Birilerinin yatırımlar rüzgarı sevdasıyla kararı alınmış bir yatırımdı ve esas sıkıntı tesis devreye alınınca başlayacak.Çünkü kardemir çelikhanesinde üretilen yarı mamul tren tekerinde kullanılacak forging için uygun değil. malzeme kabak çekirdeği gibi açılır. St37,St 44 dökmeye benzemez bu iş. ray profildeki verim kaybından,hurda raydan daha fazla hurda çıkar.çelikhane üretir,kendine hurda olarak döner. Gerçi hoş kardemirde hurda çıkaranları başmüdür yapıyorlar,sıkıntı yok.Aynı sıkıntı filmaşin devreye alınınca da yaşanacak. Allah kardemirin yardımcısı olsun,durum iyi değil.

 10. Gönderen

  Sayın kul ahmet Kardemir’i satışa çıkarmadım. Ben durumunu ortaya koydum.
  Dikkatli okumamışsınız yazdığımı. Dönen varlıkların kısa vadeli borçları ödemeye yeteceğini söyledim. Ancak stok miktarı yüksek olduğu için, piyasa çok durgun devam ederse belki nakit sıkıntısı oluşabilir de dedim. Siz gönderdiğim yorumu tekrar okuyun bence….

  Tekerlek haddehanesini, Filmaşin ve diğer haddehanelere yarı mamül üretilmesi açısından zorlayacağı için gereksizdi mi demek istediniz? Ben öyle anladım yazınızdan….
  Filmaşin haddehanesi yatırımı 2 aşamalıydı açıklamalara göre. İlk adımda 700.000 ton/yıl kapasiteli haddehane yapılacaktı. Sonra gelişmelere göre, gerekli duyulursa 2. aşamada 700.000 ton/yıl kapasiteli ikinci haddehane kurulacaktı. Eğer tekerlek tesisi yarı mamül sıkıntısı oluşturucağı görülürse 2. filmaşin haddehanesini kurmazlar…
  Dışarıya kütük satışı yapılmaz….

  Sık sık Kardemir yatırım mezarlığına döndü, gereksiz yatırımlar yapılıyor falan diye yazılıyor. Ben de hangi yatırımın gereksiz olduğunu merak ettim doğrusu. Yatırımın gereksiz olması başka, aksaklıkların olması veya gecikmesi veyahutta başka olumsuzlukların olması başka. Önceki yorumu onun için yazmıştım…
  Bir de şu kadar borç var diye söyeniyor yazılıyor çiziliyor. Resmi rakamlar şirketin mali tablolarında mevcut ve kamuya yayınlanıyor…

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ray haddehanesindeki sorunu gideremiyorlar mı?
  5. yüksek fırında sorun var mı hala?

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat’ta çıkan yangında tek katlı ev kullanılmaz hale geldi

Anadolu Ajansı
Yayın: 13.04.2024 00:48
Paylaş:
A+ A-

TOKAT (AA) – Tokat’ın Niksar ilçesinde çıkan yangında tek katlı ahşap ev yandı.

İlçeye bağlı Yazıcık beldesinde Çağlar Kadak'a ait ahşap evde bilinmeyen nedenle yangın çıktı.

Alevleri gören köylüler, Yazıcık ve Niksar Belediyesi itfaiye ekiplerine haber verdi.

İtfaiye ekiplerinin yaklaşık 50 dakikalık çalışması sonucu söndürülen yangında ev kullanılamaz hale geldi.