Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Yayın: 16.01.2019 19:57
Paylaş:
A+ A-

Karabük Defterdarlığı tarafından yapılan açıklamada,yapılandırma ve matrah artırımı hükümlerinden yeniden yararlanma imkanı sağlandığı bildirildi.

Konu ile ilgili verilen bilgiye göre,”Bilindiği üzere, 7143 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan borçların ve matrah artırımında bulunanlar için artırılan tutarların ilk taksit veya peşin ödeme süresi, 15.10.2018; ikinci taksit ödeme süresi ise 31.11.2018 tarihinde sona ermiştir.

Taksitlerden herhangi birini veya her ikisini de ödemeyen mükelleflerimizin yapılandırmaları ihlal olmuş, matrah artırımından yararlanma hakları da ortadan kalkmıştır.

Bu defa 28.12.2018 tarihinde yayımlanan 7159 sayılı Kanun ile 7143 sayılı Kanuna eklenen geçici 2 nci maddesi ile; yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde 28.12.2018 tarihi itibarıyla ödenmesi gereken tutarları süresinde ödemeyerek Kanun hükümlerini ihlal eden borçlulara, ihlale neden olan ödemedikleri tutarları 28.02.2019 tarihine kadar (bu tarih dâhil), geç ödeme zammı ile birlikte ödemeleri halinde yapılandırma ve matrah artırımı hükümlerinden yeniden yararlanma imkânı sağlanmıştır.

Yine 7159 sayılı Kanun ile araç sınıfları itibarıyla kullanılması yasak olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden 02.11.2016 tarihi (bu tarih dâhil) ile 31.12.2018 tarihleri (bu tarih dâhil) arasında geçilmesi nedeniyle verilen idari para cezalarına yapılan ödemelerin iadesi, ödemenin yapıldığı yer dikkate alınarak;

Vergi dairelerine yapılan ödemelerde herhangi bir vergi dairesine,

Muhasebe birimlerine ödeme yapılmış olması halinde ödemenin yapıldığı yer muhasebe birimine, 11 Nolu Tahsilat Tebliğ ekinde yer alan başvuru dilekçesi ile 28.02.2019 tarihine kadar başvurulması durumunda yerine getirilecektir”ifadelerine yer verildi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

19 Mayıs’ta kahverengi kokarca böceği zararlısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı

Yayın: 07.12.2023 04:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – 19 Mayıs ilçesinde kahverengi kokarca böceğinin zararları ve alınacak önlemlerle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Demet Aynan Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ziraat mühendisi Dilber Sağlam, kahverengi kokarca böceğinin bitkilere verdiği zarar ve alınabilecek önlemler ile ilgili sunum yaptı.

19 Mayıs Kaymakamı İbrahim Civelek, zararlı böcekle mücadele konusunda ilçede yapılan geniş çaplı bilgilendirme toplantıları ve ilaçlama çalışmaları sayesinde zararın en aza indiğini, mücadeleye devam edileceğini belirtti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip Baykal da kahverengi kokarca zararlısına karşı yürütülen çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli şekilde zararlı ile mücadele ettiklerini, üreticilere destek olduklarını anlattı.

Sağlam da kahverengi kokarcanın bitkilere sokucu emici ağız yapısıyla zarar verdiğine işaret ederek, “Bu zarar, meyvelerde ve yapraklarda sarı lekeler, meyvelerde çukurlaşma, yaprakların kıvrılması ve dökülmesine neden olabilir. Özellikle meyvelerin olgunlaşma dönemindeki zararı daha fazladır. Bu dönemde meyvelerde kedi yüzüne benzer, meyvenin içine doğru genişleyen zedelenme çürük benzeri doku kayıpları oluşur. Kahverengi kokarcanın zararları sadece bitkisel üretime değil, nadir de olsa insan sağlığına da zarar verebilir. Yaz mevsimi sonunda kışlamak için ev, depo gibi korunaklı alanlara girerler. Bu alanlara girerken üzerlerinde hastalık ve zararlıları taşıyabilirler. Ayrıca kışlama sırasında salgıladıkları kimyasallar, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Serkan Kalınbacak, 19 Mayıs Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Bilgen, 19 Mayıs Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Karakartal ile üreticiler katıldı.