Bölgenin Sesi Gazetesi

Yayın: 21.01.2019 21:23
Paylaş:
A+ A-

Karabük’te bir Alışveriş Merkezinin Çocuk Defilesi düzenleyecek olması Karabük Barosu Çocuk Hakları Kurulu’nun tepkisini çekti. Kurul Sözcüsü Av. Tuğçe Ayağ, Karabük Cumhuriyet Başsavcılığı Çocuk Bürosu ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü başta olmak üzere ilgili tüm kuruluşları göreve çağırırken, bu konuda Baronun gerekli yasal başvuruların yapılacağını bildirdi.

Karabük’te bir Alışveriş Merkezinin Çocuk Defilesi düzenleyecek olmasına Karabük Barosu Çocuk Hakları Kurulu tepki gösterdi

Karabük Barosu Lokalinde konuyla ilgili olarak Karabük Barosu Çocuk Hakları Kurulu tarafından Basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasına; Karabük Barosu Başkanı Av. Rıdvan Erdoğan ve Baro Yönetimi de destek verdi.
Kurul Sözcüsü Av. Tuğçe Ayağ tarafından yapılan Basın açıklamasında; Defile adı altında çocukların vücutlarının sergilenemeyeceğinin altı çizilirken, çocuk istismarına dikkat çekildi.

Kurul Sözcüsü Av. Tuğçe Ayağ tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi.

“Bilindiği üzere gerek ülkemizde gerekse dünyada çocuğa yönelik istismar olayları gün geçtikçe artmaktadır. Bu suçların artması ile devletler tarafından da ağır yaptırımlar öngörülmekte ve buna göre yasal düzenlemeler yapılmaktadır. Basın yoluyla da farkındalığın sağlanmaya çalışıldığı, bu tür suçlarda, halkın olaylara bakış açısı ile suçun vasıf ve mahiyeti konusunda algı oluşturulması ve bireylerin daha bilinçli olması amaçlanmaktadır.

Bu nedenle Karabük Barosu Avukatları ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak, bu açıklamanın yapılması zaruriyeti doğmuştur.

Bildiğiniz üzere kentimizde yer alan bir özel kuruluş yaklaşık 20 gün önce gerek yazılı ilan yoluyla gerekse sanal ortamda ilan vererek, çocuk defilesi düzenleyeceklerini, en güzel çocuğun seçileceğini, katılımcı çocukların da 5-8 yaş aralığı kız ve erkek çocuklardan oluşacağını duyurmuştur.

Unutulmamalı ki, her çocuk eşittir ve her çocuk güzeldir. Çocuklar arasında bu tür bir eşitsizlik ortamının oluşturulması dahi, çocukların psikolojik olarak incinmelerine sebep olacaktır.

Belki bugün etkisini anlayamadıkları bu eşitsizliklik ortamı nedeniyle , bilinç altlarında oluşacak psikolojik yenilgi, her geçen gün önlerine özgüven problemi olarak çıkacaktır.

Söz konusu aktivite adı altındaki bu eylem çocukların vücutlarının sergilenmesi üzerine kurulu olup, çocuk haklarının ihlaline de sebebiyet vermektedir.

Keza bu eylem çocuklar üzerinde gerek psikolojik gerekse fiziksel deformasyonlara sebep olabilecek , düzeyde olup, biran evvel durdurulması gerekmektedir.

Nitekim bu eylemin çocuklar üzerinde ki etkisi belki küçük yaşta ki çocuklar için anlaşılabilir olmayacaktır.
Fakat çocukların defile adı altında vücutlarının sergilenmesi bir takım kötü niyetli insanların bakışları ile olsa dahi bu çocukları taciz etmelerine, çocuklarımızın cinsel obje olarak algılanmasına yol açabilecektir.

Bu konuda ailelerinde bilinçli davranması gerekmektedir. Nitekim bir çocuğun küçüklüğünde aldığı ilk intiba, bütün ömrünce devam etmektedir.

Bir takım maddi çıkarların gözetilmesi suretiyle , çocuğun bu tür bir eyleme aracı edilmesi, hukukende , vicdanen de rahatsız edicidir.

Çocuk istismarı ülkemizde ve dünyada insanları derinden etkileyen suç türlerinden biridir.
Şiddet önlem ve rehabilitasyon derneğinin yapmış olduğu araştırmaya göre ülkemizde son 10 yılda çocuklara yönelik istismar suçlarının %700 arttığı raporlanmıştır. Daha açık ifade ile son 10 yılda 300.000’i aşkın çocuk istismar mağduru olmuştur. Yine TÜİK verilerine göre çocuk mağdur sayısı 2014 yılında 74.064 iken, 2016 yılında bu sayı 83.552’ye yükselmiştir.

Bu verilerde de en çok , 0-11 yaş aralığında ki kız -erkek çocuklarının istismar mağduru oldukları görülmektedir. Bu sayının daha da artmaması adına , kentimizde veya başkaca şehirlerde yapılması planlanan , çocukların başrol olduğu bu tür eylemlerin önüne geçilmesi ve yasal yaptırımların ilgililer hakkında uygulanması gerekmektedir.

Bizlerde bugün savunma makamını temsil eden avukatlar olarak, yapılması planlanan ve ciddi mağduriyetlere sebep olacak olan aktivite adı altındaki bu eylemin durdurulması için Karabük Cumhuriyet Başsavcılığı Çocuk Bürosu ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü başta olmak üzere ilgili tüm kuruluşları göreve çağırıyoruz. bu konuda Karabük Barosu Çocuk Hakları Komisyonu olarak gerekli yasal başvuruları da yapacağız.  Son olarak “Çocuklar bugünün yarını, yarının umududur” diyor ve umutlarımızın tükenmemesi dileği ile, saygılarımızı sunuyoruz ”ifadelerine yer verdi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Bartın’da kaldırıma çarpan motosikletin sürücüsü öldü

Anadolu Ajansı
Yayın: 12.04.2024 20:48
Paylaş:
A+ A-

BARTIN (AA) – Bartın'da kaldırıma çarpan motosikletin sürücüsü hayatını kaybetti.

Bartın-Karabük kara yolu Çaydüzü Mahallesi mevkisinde Ömer Ö'nün (24) kullandığı 33 EDD 07 plakalı motosiklet, kaldırıma çarparak yaklaşık 150 metre sürüklendi.

Durumun bildirilmesi üzerine bölgeye polis ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Sağlık personelinin yaptığı incelemede, Ömer Ö'nün hayatını kaybettiği belirlendi.

Öte yandan kaza anı, bir iş yerinin güvenlik kamerasınca kaydedildi.