742. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri

742. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri

Yayın: 10.09.2023 14:31
Paylaş:
A+ A-

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, “Biz her zaman ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ diyen gönül erlerinin Mekke’den İstanbul’a, Edirne’den Viyana’ya yansıttığı ışığın doğrultusunda bir adalet mücadelesi verdik.” dedi.

Destici, Bilecik’in Söğüt ilçesinde düzenlenen 742. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri’nde yaptığı konuşmada, Ertuğrul Gazi ile tüm Osmanlı padişahlarını, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve vatan uğranda canlarını feda eden şehitleri rahmetle, minnetle ve şükranla yad ettiğini söyledi.

İnsanlık tarihi kadar köklü kadim Türk tarihinin yüzyıllarca süren en parlak sayfalarının ilk harflerinin Söğüt’te yazılmaya başlandığını aktaran Destici, “Dünya üzerinde milletler mücadelesi tarihin her döneminde olduğu gibi bugün de devam etmektedir ve muhataplarımız, hasımlarımız, insanlık tarihinin neredeyse tamamında hüküm veren, kural koyan, adalet terazisini elinde tutan milletimizin yeniden geleceğe atacağı o büyük ve güçlü adımı endişeyle bekliyorlar. Bu tedirginlikle etrafımıza duvarlar örmeye ve sınırlar çizmeye çalışıyorlar. Kerkük’te bulunan Türk varlığından Batı Trakya’daki, Balkanlar’daki, Suriye’deki, Kafkaslar’daki, Doğu Türkistan’daki Türk varlığına kadar hepsini yok etmeye çalışıyorlar ama Söğüt’ten bir kere daha haykırıyoruz. Bunu başaramayacaksınız ve Türk milleti olarak Türk devleti olarak buna müsaade etmeyeceğiz.” diye konuştu.

Destici, Türkiye’nin büyümesini ve gelişmesini engellemek isteyenlerin başarılı olamadığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Biz her zaman ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ diyen gönül erlerinin Mekke’den İstanbul’a, Edirne’den Viyana’ya yansıttığı ışığın doğrultusunda bir doğruluk, insanlık ve adalet mücadelesi verdik. Şimdi çıkmış bir şeytan kulu, şerefli ve kahraman ordumuza silahlı kuvvetlerimize iftira atıyor. Bu terör işbirlikçisi hainin iftiraları kesinlikle karşılıksız bırakılmamalı. Önce mecliste dokunulmazlığı kaldırılmalı, daha sonra da hukukun önünde bu iftirasının hesabını vermelidir. ”

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal da Söğüt’te, Türkiye Cumhuriyeti’nden önce 623 yıl, 3 kıtada hüküm sürmüş büyük bir imparatorluğun temellerinin atıldığı bildirdi.

Bu toprakları vatan yapabilmek için nice canların yitirildiğini anlatan Aksakal, şöyle konuştu:

“Söğüt’te Osman Gazi’nin başlattığı bu kadim yolculuk, geçmişteki kahramanlıkların verdiği azim ve cesaretin yarattığı meşru bir sonuçtur. İşte bu irade yerkürede, 3 kıtada hüküm sürmüş, sadece hakim olduğu 3 kıtada değil dünyanın her karış toprağında sevgiyi, barışı, hoşgörüyü, insanlığı ve adaleti hakim kılmıştır. Ancak küresel emperyalist sistem, tarihin hiçbir döneminde bu değerlere itibar etmemiş, vahşi kapitalizmin yaşaması, bir avuç zümrenin dünyanın hakimi olma ihtirasıyla yüzyıllarca mazlum toplumları hegemonyası altına almış, sömürgeciliğini sürdürmüştür. Bugün de farklı değillerdir. Sadece yöntemleri değişmiş, en güzel gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzünü yani bu kadim Anadolu coğrafyasını ele geçirmenin ihtirasıyla saldırılarını sürdürmektedirler. Ne ilginç bir tesadüftür ki Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutlayacağımız bugünlerde yine aynı heves ve hayaller eski canlılığını korumakta, içimizdeki işbirlikçileriyle beraber türlü senaryoları denemeye devam etmektedirler.” (AA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Türkeli’de 15 Temmuz şehitleri için mevlit okutuldu

Anadolu Ajansı
Yayın: 16.07.2024 00:52
Paylaş:
A+ A-

SİNOP (AA) – Sinop'un Türkeli ilçesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında mevlit programı düzenlendi.

Merkez Camisi'nde düzenlenen programa Kaymakam Safa Kahraman ile vatandaşlar katıldı.

Öğle namazının kılınması ve İlçe Müftüsü Halil İbrahim Kömürcü'nün şehitler için dua etmesinin ardından katılımcılara ikramda bulunuldu.