Bölgenin Sesi Gazetesi

Yayın: 04.04.2015 12:43
Paylaş:
A+ A-

KARDEMİR’in temellerinin atılışı ve Karabük’ün kuruluşunun 78. yıldönümü kutlandı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan törene, Vali Orhan Alimoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Samit Tokmak, Karabük Üniversitesi Rektörü Porf. Dr. Refik Polat, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, KARDEMİR A.Ş. Genel Müdürü Mesut Uğur Yılmaz, kaymakamlar, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu başkan ve üyeleri, daire müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tören, Vali Orhan Alimoğlu’nun Atatürk Anıtı’na çelenk sunumlarıyla başladı. Çelenk sunumunun ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Törenin açılış konuşmasını yapan KARDEMİR Genel Müdürü Mesut Uğur Yılmaz, KARDEMİR hakkında bilgi vererek, Karabük’ün, Atatürk’ün ülkeyi çağdaş uygarlık düzeyine ulaştırmak için ortaya koyduğu sanayileşme hedefinin ilk merkezi, Karabük Demir Çelik Fabrikaları’nın ise bu sanayileşme hedefinin ilk yapı taşlarından biri olduğunu söyledi. Yılmaz, “78 yıl önce temelleri atılan ve iki yıl gibi kısa bir sürede üretime başlayan Karabük Demir Çelik Fabrikaları, uzun yıllar ülkemizdeki endüstrileşme hareketinin öncüsü ve okulu olmuştur. Ne mutludur ki bugün, tüm Karabüklüler coşku ve heyecan içerisinde kuruluş yıldönümünü kutlayabilmekte, geleceğe daha bir umutla bakabilmektedir. Bir gazetemizin, 4 Nisan 1937 tarihindeki sayısında Karabük Demir Çelik Fabrikalarının temellerinin atılmasını okurlarına duyururken kullandığı başlık dikkat çekicidir; ‘Ana endüstriye başladık. Memleket müdafaası bugünden sonra daha emin temellere istinad etmiş olacaktır.’ Görüldüğü gibi sanayileşme cumhuriyetin kurulması ile birlikte en büyük hedeflerden biri olmuş, sanayileşmenin en önemli unsuru olarak da demir çelik sanayi ön plana çıkmıştır. Karabük’te temeli atılan bu fabrikalar, 78 yıl önce memleket müdafaasının temeli olarak görülmüştür. Bugün ülkelerin kalkınmışlık düzeyinin tükettikleri çelik miktarı ile ölçüldüğü düşünülecek olursa, Karabük Demir Çelik Fabrikaları’nın, ülkemiz sanayisindeki misyonu da daha iyi anlaşılacaktır. Kömür ve cevherin alınteri ile çeliğe dönüştüğü bu fabrika, kimi zaman Adana ovalarında çimento, Konya bozkırlarında şeker fabrikası, kimi zamanda Fırat’ta köprü, Karakaya’da baraj olmuş, Türkiye’nin endüstriyel atılımlarına öncülük ederek ‘Fabrikalar Yapan Fabrika’ unvanını almıştır” dedi.

ÜLKE SANAYİSİNİN OKULU OLDU

78 yıl önce yüksek fırından çıkan demir cevherin ışığının hem Karabük’ü hem de ülkenin geleceğini aydınlattığını kaydeden Genel Müdür Yılmaz, “Karabük Demir Çelik Fabrikaları’nın ülke sanayisine katkıları sadece tesis kurmakla kalmamış, burada yetişen teknik kadrolar, bilgi birikim ve tecrübelerini ülkenin dört bir yanına taşıyarak, ülkemizde nitelikli iş gücünün oluşmasını sağlamış ve bu özelliği nedeniyle Karabük Demir Çelik Fabrikaları aynı zamanda ülkemiz sanayisinin okulu da olmuştur. Hedeflerimiz büyüktür. Üretimde hedeflerimiz var, ürün çeşitliliğinde ve kalitede hedeflerimiz var. İş sağlığı ve güvenliği ve çevre ile ilgili hedeflerimiz var. Çalışanlarımızın, tedarikçilerimizin, müşterilerimizin, hissedarlarımızın ve nihayetinde içinde yaşadığımız toplumun memnuniyetini sağlamaya yönelik hedeflerimiz var. KARDEMİR, tüm sosyal paydaşlarının dengeli memnuniyetini esas alan bir yönetim anlayışı ile bu hedeflerin tümüne ulaşmak için emin adımlarla yürüyor. Çıktığımız bu yolda, hep birlikte ve el ele, çok daha güzel şeyleri yaşayacağımıza, KARDEMİR’in mevcut sinerjisinin mükemmelliğe ulaşma amacımıza katkıda bulunacağına olan inancımı belirtmek isterim. 78 yıllık köklü sanayi kültürümüz, yetkin insan kaynağımız, Karabük ve ülke sevdamız, inanıyorum ki bizi hedeflerimize ulaştıracaktır. Bugünlere gelirken başta yöre halkımız, çalışanlarımız, ülkemizin çok değerli yöneticileri, Karabük’ün mülki idarecileri, yönetim kurullarımız, çok büyük fedakarlıklarla hep yanımızda ve destekçilerimiz olmuştur. Bu destek ve fedakarlıklar, gelecek için de en büyük moral ve güven kaynağımızdır. Hedefimiz Türk sanayisinin öncüsü olan KARDEMİR’i sektör içerisinde en üst seviyeye taşımaktır. Bunu, birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleştireceğimize olan inancımız tamdır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından il genelinde düzenlenen “KARDEMİR” konulu yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Orhan Alimoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Samit Tokmak, Belediye Başkanı Rafet Vergili ve KARDEMİR Genel Müdürü Mesut Uğur Yılmaz tarafından verildi.

Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirilen programın ardından Eczacı Hikmet Şeyhoğlu’nun katkılarıyla Karabük Gazeteciler ve İletişim Derneği tarafından düzenlenen “Geçmişten-Günümüze” konulu fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.

Kares AVM’de açılan serginin açılış törenin ardından sergide yer alan resimler gezildi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Boluspor, Kubilay Sönmez ile yollarını ayırdı

Anadolu Ajansı
Yayın: 21.06.2024 08:30
Paylaş:
A+ A-

BOLU (AA) – Trendyol 1. Lig takımlarından Boluspor, orta saha oyuncusu Kubilay Sönmez ile olan sözleşmesini karşılıklı anlaşarak feshetti.

Kulüpten yapılan yazılı açıklamada, profesyonel futbolcu Kubilay Sönmez ile karşılıklı anlaşarak yolların ayırıldığı belirtildi.

Kubilay Sönmez'e hizmetlerinden dolayı teşekkür edilen açıklamada, sporcuya futbol kariyerinde başarılar dilendi.