“Adıyaman Blues” belgeselinin ilk gösterimi gerçekleştirildi

Yayın: 05.02.2024 10:28
Paylaş:
A+ A-

Kahramanmaraş merkezli depremlerin birinci yılında kayıpları anmak ve o günlerde sağlanan beraberliği taze tutmak için hazırlanan “Adıyaman Blues” belgeselinin ilk gösterimi yapıldı.

İnsan İzi Derneğinden yapılan açıklamaya göre, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen gösterim öncesinde deprem şehitlerini anmak için Kur’an-ı Kerim okundu.

Sonrasında konuşma yapan İnsan İzi Derneği Başkanı Umut Sarıkaya, Adıyaman’da büyük bir aşevi ile birlikte çocuklar ve kadınlar için psikososyal destek verdikleri Polis Amca İmam Hatip Ortaokulu’ndaki çalışmalarını anlattı.

Kendileri ilk adımı attıktan sonra aşçılar ve psikologlar başta olmak üzere her yaştan ve her meslekten insanın gönüllü olarak sahaya geldiğini aktaran Sarıkaya, hem dernek görevlileri hem de Adıyaman halkı ve gönüllülerin büyük bir aile olduğunu söyledi.

Sarıkaya, Adıyaman ile bağlarının devam ettiğini, Kurban Bayramı, eğitim döneminin başlangıcı ve çocuklar için park açılışı gibi etkinliklerle Adıyaman’a gitmeye devam ettiklerini ve bundan sonra da devam edeceklerini vurguladı.

İnsan İzi Derneği Genel Koordinatörü Ahmet Naim Can, konuşmasında depremin 48. saatinde Adıyaman’a ulaştıklarını, Polis Amca İmam Hatip Ortaokulu’nun hem dernek çalışanlarına hem de gönüllülere nasıl ev olduğunu, Kurban bayramında ve sonrasında da Adıyaman ile bağlarının devam ettiğini kaydetti.

Adıyaman Blues belgeselinin prodüktörü ve senaristi Kübra Kuruali ise Adıyaman Blues’u depremin kırkıncı gününde sahaya gittiğinde izlenim yazısı olarak yazdığını ve sahadan dönerken belgesel yapmaya karar verdiğini anlattı.

Program belgesel gösterimi, ödül takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Belgesel hakkında

Prodüktörlüğü ve senaryosu Kübra Kuruali, yönetmenliği Kaan Burak Şen, kamera ve kurgusu Orhan Şenol’a ait olan yapım İnsan İzi Derneği’nin katkılarıyla hazırlanan belgesel, TVNETX dijital mecrasında yayınlanacak.

Belgeselin devamı niteliğindeki ikinci bölümü ise Ramazan ayında TVNET televizyonu ve TVNETX dijital mecrasından izleyiciyle buluşacak.

Depremin kırkıncı günü afet bölgesine giden bir gazeteci-editörün saha izlenimleriyle başlayan “Adıyaman Blues” belgeseli, Kübra Kuruali’nin Adıyaman Polis Amca İmam Hatip Ortaokulu’nda depremzedeler için hizmet eden İnsan İzi ailesine gönüllü olarak katılmasından sonra pek çok gönüllü gibi sahaya tekrar tekrar gitmesini ve Adıyaman halkıyla kurdukları bağı anlatıyor.

Sahada çalışan dernek görevlileri ve gönüllülerle yapılan röportajların da yer aldığı belgeselde, aşçısından psikoterapistine, Adıyamanlı gençlerden memleketi Adıyaman olup ilk defa depremden sonra Adıyaman’ı görmüş gençlere, dünyanın farklı ülkelerinden Gineli, Suriyeli, Arakanlı gençlerin saha deneyimlerine ve hatıralarına da yer veriliyor. (AA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

“Hatt-ı Müstakim” hüsnühat sergisi Kastamonu’da açıldı

Anadolu Ajansı
Yayın: 03.03.2024 20:00
Paylaş:
A+ A-

KASTAMONU (AA) – Kastamonu'da “Hatt-ı Müstakim Hüsnühat Sergisi” açıldı.

Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Kastamonu Şubesi öncülüğünde Kastamonu Belediyesi ve Kutlu Bilgi Derneğinin katkılarıyla Hattat Ahmet Kutluhan ve öğrencilerinin eserlerinin yer aldığı sergi, Rıfat Ilgaz Kültür Merkezinde açıldı.

Kastamonu Valisi Meftun Dallı, açılışta yaptığı konuşmada, Hüsnühat sanatının geleneksel sanatlar dendiğinde en başta geldiğini söyledi.

Bu sanatların bir üstattan öğrenilmesi gerektiğini aktaran Dallı, “'Ben önüme alırım, birkaç esere bakarım ve yazarım' diye öğrenilebilecek bir şey değil.” dedi.

Kastamonu'nun çok köklü bir geçmişi olduğunu vurgulayan Dallı, “İnşallah Kastamonu'muzu bu yönleriyle de bundan sonrada daha iyi tanıtma fırsatı buluruz. Bu tür etkinliklerin büyük katkısı olacağına inanıyorum.” diye konuştu.

TÜRKAV Kastamonu Şube Başkanı Kamil Çonkor ise geleneksel Türk-İslam sanatları içerisinde çok nadide bir yere sahip olan ve hat sanatına gönül veren 37 hat sanatçısının eserlerinin yer aldığı sergiyi açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Kastamonu'nun birbirinden kıymetli hat sanatçısı yetiştirdiğini vurgulayan Çonkar, “37 plakalı Kastamonu'da 37 hat sanatı eserinin yer aldığı sergiyi açmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından hat sanatçısı Ahmet Kutluhan ile kısa bir söyleşi gerçekleştirildi.

Sergi Vali Dallı, Kastamonu Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, hat sanatçısı Ahmet Kutluhan ve davetliler tarafından açıldı.

Kutluhan davetlilere eserler hakkında bilgi verdi.

Sergi 8 Mart Cuma gününe kadar açık kalacak.