AFAD Başkanı Okay Memiş, Ordu’da konuştu:

AFAD Başkanı Okay Memiş, Ordu’da konuştu:

Anadolu Ajansı
Yayın: 16.05.2024 12:36
Paylaş:
A+ A-

ORDU (AA) – Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Okay Memiş, “Türkiye Cumhuriyeti, Türk milleti ve AFAD olarak afetlere müdahalede, afet sonrası iyileştirmede dünyanın en başarılı ülkelerinden biri olduğumuzu söyleyebiliriz.” dedi.

Memiş, Karadeniz Bölgesi'nde sel ve su baskınlarını önlemek amacıyla akarsu yataklarının ıslahını ve temizliğini yapmak üzere AFAD Başkanlığınca alınan ve protokolle DSİ'ye verilen 8 paletli ekskavatörün Akçaova Irmağı'nda yürüttüğü çalışmaları yerinde inceledi.

Memiş, Vali Muammer Erol ve DSİ yetkililerinin de katıldığı programda, iş makinelerini inceledikten sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Karadeniz'deki derelerin ıslahı projesinin Ordu ayağının başlama merasimi için bir araya geldiklerini belirten Memiş, bütün dünyada ve Türkiye'de iklim değişikliği sonucu olduğu değerlendirilen ve daha önce hiç tanık olmadıkları doğa olaylarına maruz kalındığını söyledi.

Artık bir ayda yağan yağmurun neredeyse bir gün veya saatlerin içerisinde yağdığına tanık olduklarını ifade eden Memiş, “Dünyadaki bilim insanlarınca, dünyanın oluşumundan itibaren son 10 yılda ölçülen hava sıcaklığı, kainatın oluşumundan itibaren en sıcak havaların ölçüldüğü ifade ediliyor. 'Hem Türkiye'de hem de dünyanın herhangi bir bölgesinde tahmin edilemeyen ani iklim değişikliklerine bağlı sel, su baskınları ve doğa olaylarına maruz kalacağız.' şeklinde öngörüleri var.” diye konuştu.

Memiş, AFAD olarak asli görevlerinin başında risk azaltmanın geldiğine işaret ederek, “Afet olmadan önce afete müdahale etmek, risk azaltmak ve öncelikli olarak vatandaşlarımızın can güvenliğini tesis etmek, onların afetlerden dolayı can kayıplarının önüne geçmek gibi öncelikli hedefimiz var.” dedi.

Sonrasında müdahale ve iyileştirmenin geldiğini vurgulayan Memiş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye Cumhuriyeti, Türk milleti ve AFAD olarak afetlere müdahalede, afet sonrası iyileştirmede dünyanın en başarılı ülkelerinden biri olduğumuzu söyleyebiliriz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 6 Şubat'tan sonra dünyanın en büyük afet sonrası iyileştirme operasyonunu bu devlet ve bu millet hep beraber yapıyor. Bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bununla birlikte tıpkı müdahalede ve müdahale sonrasındaki iyileştirmede olduğu gibi risk azaltmada da çok önemli çalışmalarımız ve projelerimiz var. Onlardan birisi de bu proje. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü bünyesine AFAD üzerinden 111 ekskavatör satın alındı ve inşallah 2 yıl içerisinde Türkiye'nin bütün derelerini, öncelikli olarak Karadeniz'de geçtiğimiz yıllarda meydana gelen sellerde riskli derelerin nereler olduğunu biliyoruz. O bölgelerden başlayarak ıslah çalışmalarını yürüteceğiz.”

AFAD tarafından alınan bu araçların yerli ve milli olduğunu kaydeden Memiş, bu araçların Devlet Malzeme Ofisi üzerinden temin ediğini aktardı.

– “İlk ıslah çalışmasını Ordu'dan başlatıyoruz”

Memiş, bundan sonra risk azaltma çalışmalarına hep birlikte şahitlik edeceklerini dile getirerek, “Bu konuda ilk ıslah çalışmasını Ordu'dan başlatıyoruz. Giresun, Rize, Trabzon, Zonguldak, Sinop, Karabük, Kastamonu ve diğer illerimizde bu çalışmalar devam edecek.” dedi.

Son 3 yılda 113 kişinin sellerde hayatını kaybettiğini belirten Memiş, “400'ün üzerinde de vatandaşımız yaralandı. İnşallah başarılı bir çalışma yürütülür ve önceden aldığımız tedbirlerden sonra hiçbir can kaybı yaşamayız. Bu projenin uygulanmasında destek veren başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın İçişleri Bakanımıza, Sayın Tarım ve Orman Bakanımıza, bugünkü programa ev sahipliği yapan Valimize teşekkür ederim.” ifadesini kullandı.

Memiş, bir gazetecinin “Karadeniz Bölgesi'nde yazın meydana gelebilecek sel ve heyelanlara karşı nasıl bir uyarıda bulunursunuz?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Makinelerle derelerde çalışırken köylerde vatandaşlara eğitim vereceğiz. Sel ve su taşkınlarını önlemeyle ilgili İçişleri Bakanlığının genelgesine göre hareket edeceğiz. Sayın Valimiz, kaymakamlar, muhtarlarımız ve diğer paydaşlarımızı bilgilendiriyoruz. Köy köy gezeceğiz ve gerekli bilgilendirmeleri yapacağız. Teknolojik imkanları kullanacağız. SMS üzerinden camilerin hoparlöründen vatandaşlarımızı uyaracağız. Can kayıpları istemiyoruz. Bunun için de vatandaşlarımızı ikaz etmemiz gerekiyor.”

Vali Muammer Erol ise çalışmalarından dolayı AFAD ve DSİ yetkililerine teşekkür etti.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Mersin’deki Anamur İskelesi’nden KKTC seferleri haziranda başlıyor

Yayın: 30.05.2024 10:22
Paylaş:
A+ A-

İskelede incelemelerde bulunan Vali Ali Hamza Pehlivan, “Buradaki şirket 450 kişilik bir yolcu feribotu kiraladı. Haziranda seferleri başlatacak ve buradan 1,5 saate KKTC Girne Limanı’na seyahat edilebilecek.” dedi.

Mersin’in Anamur ilçesinde hayata geçirilen “İskele Projesi” sayesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) feribot seferleri haziran ayında başlayacak.

Vali Ali Hamza Pehlivan, beraberindeki diğer ilgililerle Anamur İskelesi Projesi’nin yürütüldüğü sahilde incelemelerde bulundu.

Yetkililerden alandaki çalışmalar ve çevre düzenlenmesi hakkında bilgi alan Pehlivan, iskeleyi gezdi.

Vali Pehlivan, gazetecilere, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca 2019’da “feribot ve deniz uçağı iskelesi” olarak inşa edilen alanda 2021’de birimlerin oluşturulduğunu söyledi.

Bölgeye işlev kazandırılması için harekete geçildiğini anlatan Pehlivan, Bakanlık oluruyla 2023’te iskele devrinin Valiliğe alındığını dile getirdi.

“1,5 saate KKTC Girne Limanı’na seyahat edilebilecek”

Pehlivan, daha sonra Kaymakamlık, Anamur Ticaret ve Sanayi Odası ile iş dünyası temsilcileri tarafından bir anonim şirketi kurulduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Valilik olarak kiralama suretiyle iskelenin işletim hakkını bu şirkete verdik. Ezelden beri burada bir gümrük kapısı var fakat fonksiyonel değildi. İskelede şimdi gümrüklü bir alan oluşturuluyor. Liman başkanlığı, emniyet birimlerini oluşturuyoruz. Yolcu giriş-çıkışlarına kadar gerekli düzenlemeler yapıldı. Bir kısmı devam ediyor. Bu ziyaretimiz vesilesiyle güzel bir haber vermek istiyorum; haziran ayı içerisinde inşallah bu iskeleden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne feribot seferleri başlıyor. Buradaki şirket 450 kişilik bir yolcu feribotu kiraladı. Haziranda seferleri başlatacak ve buradan 1,5 saate KKTC Girne Limanı’na seyahat edilebilecek.”

Turizm hareketliliği bekleniyor

Akdeniz’de KKTC’ye en yakın kara noktasının Anamur ilçesi olduğunu anımsatan Pehlivan, şunları kaydetti:

“Anamur turizm potansiyeli olan bir ilçemiz. Akdeniz Sahil Yolu Projesi’nde çok önemli mesafeler katettik. Yüzde 89’u tamamlandı. Kalan işlerin bitirilmesiyle Mersin-Antalya ulaşımı çok daha rahatlayacak. Eskiden 12-13 saate gidilen yol artık 4-5 saatlere kadar düşecek. Bu da Anamur ve çevredeki ilçelerimizin genel olarak turizm hareketliliğini artıracak. Aslında bu iskeleye tam zamanında bir fonksiyon vermiş olduk. Turizm hareketliliğini artıracak yol çalışmaları ve beraberinde deniz yoluyla ilgili buradaki atılan adım inanıyoruz ki sadece Anamur’a değil, Antalya, Karaman, Konya gibi çevre illere de hizmet edecek.”