Akay; “İktidarın yanlış ekonomi politikaları ekonomiyi çökertti”

Yayın: 04.02.2024 15:55
Paylaş:
A+ A-

CHP Karabük Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Cevdet Akay; “İktidarın yanlış ekonomi politikaları ekonomiyi çökertti. Türkiye Varlık Fonu faize milyarlar ödedi.” diyerek açıklamada bulundu.

Türkiye Varlık Fonu’nun 2022 yılına ilişkin finansal durumu ve denetim raporu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunuldu. Sunulan raporda, Varlık Fonu’na ait şirketlerin 2022 yılında 5 milyar liranın üzerinde faiz ödemesi yaptığı ortaya çıktı.

İktidar Ülkemizi Faiz Kıskacına Soktu

Varlık Fonu’nu Denetim Raporlarını değerlendiren CHP Karabük Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Cevdet Akay, “İktidarın yanlış politikaları ekonomimizi çökertti, ülkemizi faiz kıskacına soktu. Yolunu kaybederek büyük bir çıkmaz içine giren iktidar, yanlışlarını düzeltmek yerine yanlışını başka bir yanlışla örtmeye çalışıyor.  Türkiye’nin en büyük kamu şirketlerinin bu fona devredilmesi büyük bir hata olur dediğimizde bizi dinlemeyen iktidar, şu anda ne kadar haklı olduğumuzu görüyor.” dedi.

5 Milyar Lira Varlık Fonu’ndan Faize Gitmiş

Varlık Fonu hakkında eleştirilerde bulunan CHP’li Akay, “Ekonominin uzun dönemli istikrarı, krizlere karşı korunması ve gelecek kuşakların refahını artırma hedefine dönük yatırımlar yapmak için kurulan Varlık Fonu, hedeflerinden saparak Türkiye’nin gözbebeği kamu işletmelerini adeta yok etmek üzere. Fona devredilmeden önce büyük karlar elde eden kamu işletmeleri, fona devredildikten sonra yaptığı büyük zararlarla ekonomide adet kara deliğe dönüşmüş durumda. Faize sözde karşı olan iktidar, şu an faize sarılmış ve faizi milletimizin başına bela etmiş durumda. Varlık Fonu’na ait şirketler sadece bir yıl içinde 5 milyar liranın üzerinde faize ödeme yaptı. Sözde faiz karşıtı olan iktidar milletimizin alın terini faize yatırıyor. Bu ikircikli siyaset asla kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.

TVF Faize Çalışmış

Milletvekili Akay, Varlık Fonu’na ait şirketlerin Denetim Raporlarını inceleyerek, faiz ödemelerinin geldiği vahim tabloyu gözler önüne serdi.

TVF Bilgi Teknolojileri İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
2021: 811 milyon 8 bin 814 lira
2022: 2 milyar 367 milyon 514 bin 394 lira

TVF Finansal Yatırımlar A.Ş.
2021: 873 milyon 367 bin lira
2022: 1 milyar 2 milyon 513 bin lira

TVF Rafineri ve Petrokimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.
2021: 92 bin 154 lira
2022: 1 milyon 737 bin 719 lira

TVF İFM Gayrimenkul İnşaat ve Yönetim A.Ş.
2021: 1 milyar 465 milyon 890 bin 718 lira
2022: 2 milyar 394 milyon 197 bin 286 lira

TVF Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.
2021: 40 bin 843 lira
2022: 1 milyon 60 bin 148 lira

TVF Türkiye Maden Sanayi ve Ticaret A.Ş.
2021: 17 bin lira
2022: 3 milyon 971 bin 907 lira (Halil Kızılyer)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Başkan Vergili Ovacık’ta AK Parti adayının çekilmesini istedi

Yayın: 03.03.2024 16:56
Paylaş:
A+ A-

Karabük Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi Karabük Belediye Başkan adayı Rafet Vergili, Milliyetçi Hareket Partisi Ovacık Belediye Başkan Adayı Neslihan Kaya Karpuz ve İl Genel Meclis üyeleri Muhammer Yağlı ile Hayati Yılmaz’ın aday tanıtım toplantısına katıldı.

Aday tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Başkan Vergili, “Ben öncelikle hemen karşımızda duran ittifak ortağımıza sesleniyorum. Siz Ovacık’ta çekilin bizim adayımız seçilsin. Hiç uğraşmayın. Ovacık’ta gerçek belediyecilik zaten 22 senedir sizde. Bu saatten sonra gerçek belediyecilik diye bir şey yok. İttifakız da ısrar etmenin anlamı yok. Biraz önce adayımız bana diyor ki Ovacık’ın girişine bir yer yapalım. Ramazanlarda iftar verelim. Orda kültür merkezi var. Orada iftar vermek için 3.000 TL para isteniyor.

“OVACIK’IN SAHİBİ BÜYÜK İŞİ KÜÇÜK”

Ovacık’ın sahibi büyük işi küçük. Kimse alınmasın kendisi bizim abimiz. İl genel meclisi üyeleri Ovacık’la alakası olmayan, Ovacık’a gelip giden arkadaşlar. Ovacık’ın bir şekilde canlanması lazım. Ben 1978 Güney Köyünden gelip bu caddeden geçtim. O zaman toz topraktı, sonra parke oldu.         Bu yol karayollarının yolu. Karayollarına güçleri yetmeyince, Köy Hizmetlerine parke döşettiriyorlar. O kadar köyün hakkını yiyorlar.

OVACIK’TA SADECE SİYASETTEN İKBAL KAZANMAK VAR”

Ben bugüne kadar bütün ilçelerimizle ilgili her şeyin doğrusunu söyledim. Bir tane hapisanesi, bir tane memuru var. Her gün gelip gidiyor. Birde yol parası alıyor. Maaşta alıyor. Kapatın burayı yada lojmana çevirin ev bulamayan memurlar gidip geleceğine burada kalsın. Böyle düşünceleri hiç yok. Ovacıkta sadece siyasetten ikbal kazanmak var.

İl Genel Meclisi üyeleri ne yapıyorlar? Silah ruhsatı alıp, silah ruhsatına harç vermiyor. Ovacık’a ne yapıyorlar. Bu kadar İl Genel Meclisi üyeleri, bu kadar siyasette ağırlığı olan bir ilçe bir yolu asfaltlatamaz mı? Belediye ne yapsın burada? Ne kadar para alıyor ben biliyorum. Her şey belediyenin yapacağı iş değil.

Önce Kültür Müdürü orayı bu ramazan vatandaşa bedava yapıyorsun, yapmazsan biz size burada neler yapacağız. Zaten vatandaşın cebinde para yok. Dini duyguları yüksek olduğu için cebinde parası olmasada iftar vermeye çalışıyor. Sende kalkıp bunu paraya bağlıyorsun. Bugüne kadar bu spor kompleksinden hangi Ovacıklı faydalandı. Biz Ovacık’ta inşallah seçimi alacağız. Biz seçimi aldıktan sonra ber ramazan bu belediye binasının önüne iftar çadırı kurulacak. Buna inanın.

“EKMEKLE İNSAN TEHDİT EDİLMEZ”

Tabi sizlerinde sıkıntınızı biliyoruz. Çoçuklarınız işe sokulmuş. Seçim zamanı başlayacaklar tehdit etmeye. Hiç kimse korkmasın. Hiç bir şey yapamazlar. Ekmekle insan tehdit edilmez. Bizde hükümetin ortağıyız. Eğer bir tanenize zarar gelsin, gelin Karabük’te benim yakama yapışın. Zarar gelecek adam Karabük Belediyesi’nde iş başı yapacak. Belediye Başkan adayımızı ve İl Genel Meclisi üyelerimizi seçin bakın hizmet nasıl geliyor hep birlikte görelim” dedi.

Aday tanıtım toplantısına Karabük Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi Karabük Belediye Başkan adayı Rafet Vergili, Milliyetçi Hareket Partisi Karabük İl Başkanı Cenk Gedikoğlu, Milliyetçi Hareket Partisi Merkez İlçe Başkanı Abdurrahman Meşe, Milliyetçi Hareket Partisi Ovacık Belediye Başkan Adayı Neslihan Kaya Karpuz, İl Genel Meclis üyeleri Muhammer Yağlı ile Hayati Yılmaz, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.