Akfen Yenilenebilir Enerji, 2024-2027 yatırım planını açıkladı

Akfen Yenilenebilir Enerji, 2024-2027 yatırım planını açıkladı

Anadolu Ajansı
Yayın: 21.03.2024 12:48
Paylaş:
A+ A-

ANKARA (AA) – Akfen Yenilenebilir Enerji, 2027'ye kadar güneş ve rüzgar enerjisi kapasitesini artırmayı hedeflediğini ve depolamalı üretim tesislerine yatırım yapacağını duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, güneş, rüzgar ve su kaynaklı yerli ve yenilenebilir enerji üretim yapan Akfen Yenilenebilir Enerji'nin 700 megavat kurulu gücü bulunuyor.

Şirket, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamada hibrit güneş enerjisi santralleri (GES) ve rüzgar enerjisi santralleri (RES) kapasite artışları ile depolamalı üretim tesisleri olmak üzere iki aşamada tamamlanacak olan yeni yatırım programının detaylarını paylaştı.

Program kapsamında ilk aşamada hibrit GES ve RES'lerden kapasite artışı sağlanacak.

Bu yıl başlayan ve Haziran 2025'te tamamlanması planlanan ilk aşama, hibrit GES ve RES ek kapasite artış yatırımlarından oluşuyor. İlave borçlanma yapılmaksızın tamamlanması planlanan toplam 150 ila 165 milyon dolarlık yatırımla şirketin kurulu gücüne yaklaşık 190 ila 200 megavat, üretimine ise 400 bin ila 425 bin megavatsaat katkıda bulunması hedefleniyor.

Söz konusu aşamanın şirket FAVÖK'üne 26 milyon dolar katkı sağlaması öngörülüyor. Hibrit GES santralleri, mevcut tesisin Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması'ndan (YEKDEM) faydalanırken, RES'ler ürettikleri enerjiyi piyasa fiyatından satacak.

İkinci aşamada depolamalı üretim tesisleri devreye girecek. Yüzde 35 öz kaynak ve yüzde 65 proje kredisi ile finanse edilecek bu aşamanın, 2027 sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

400 ila 440 milyon dolar yatırımla şirketin kurulu gücüne 295 ila 325 megavat, üretimine ise 950 bin ila 1 milyon 80 bin megavatsaat katkı sağlanması bekleniyor. FAVÖK katkısının ise yaklaşık 39 milyon dolar olacağı öngörülüyor. Depolamalı üretim tesisleri, faaliyete geçtikleri ilk 10 yıl boyunca ürettikleri elektriği YEKDEM kapsamında satacak.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Akfen Yenilenebilir Enerji, bu yatırımlarla enerji sektöründe sürdürülebilirlik ve yenilikçilik adına önemli bir adım atmış olacak. Şirket, yenilenebilir enerji alanında yaptığı bu büyük yatırımlarla, hem ekonomik büyümeye katkı sağlamayı hem de çevresel sürdürülebilirliği desteklemeyi hedefliyor. Aynı zamanda, bu yatırımlar sayesinde yerel topluluklara istihdam sağlanması ve enerji sektöründe yeni teknolojilerin kullanımının teşvik edilmesi gibi ek faydalar da bekleniyor.”

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Zorlu Holding, Vikipedi’de yeni bir sayfa açtı

Anadolu Ajansı
Yayın: 18.04.2024 12:36
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Zorlu Holding, kurumsal gönüllülük konusunda farkındalık ve erişilebilirlik sağlamak amacıyla düzenlediği VikiMaraton ile Vikipedi'de “Kurumsal Gönüllülük” sayfasını hayata geçirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, toplumsal dayanışma ve iyilik hareketini önceliklendiren Zorlu Holding, “Akıllı Hayat 2030” sürdürülebilirlik hedefleri çerçevesinde kurumsal gönüllülük programı “Kıvılcımlar Hareketi”ni başlattı. Söz konusu hareket, çevre ve sosyal eşitlik alanında 100’den fazla projeyi hayata geçirerek, iyiliği yayma ve geleceği şekillendirme misyonunu güçlendirdi.

Kıvılcımlar Hareketi'nin 5. yıl dönümünde, bu önemli kilometre taşını kutlamak amacıyla Zorlu Holding'in kurucu ortağı olduğu imece platformu ile işbirliği içinde VikiMaraton düzenlendi.

Kurumsal gönüllülük hakkında farkındalığı artırmak, çalışmaları yaygınlaştırmak, herkes için erişilebilir ve kalıcı bir açık kaynak sağlamak hedefiyle başlatılan etkinlikte, 20 Kıvılcım ve 8 mentor, Vikipedi için kapsamlı bir “Kurumsal Gönüllülük” sayfası oluşturdu.

Katılımcılar, imece platformundan aldıkları araştırma teknikleri eğitimi ile VikiMaraton sırasında toplam 21 akademik kaynaktan yararlanarak sayfayı zengin içeriklerle donattı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Zorlu Holding İnsan Kaynakları Direktörü Zülal Öztürk Kaya, Kıvılcımlar Hareketi'nin topluma değer katmayı ve iyiliği çoğaltmayı hedeflediğini vurgulayarak, “Bugüne kadar 3 bin 100'ü aşkın kıvılcımın yaratıcı proje fikirleri ve 15 sivil toplum kuruluşunun işbirliğiyle 16 bin 200 gönüllülük saatine ulaşmış ve birlikte fayda yaratmış olmaktan memnuniyet duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğin amacının kurumsal gönüllülüğü yaygınlaştırmak ve kalıcı bir kaynak sağlamak olduğunun altını çizen Kaya, şöyle devam etti:

“Zorlu Holding olarak kurucu ortağı olduğumuz sosyal inovasyon platformu imece'nin işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik sonucunda ortaya çıkan Kurumsal Gönüllülük Vikipedi sayfasının hayata geçtiğini paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. 70 yıldır, toplumdan aldığını yine topluma sunmayı benimsemiş bir topluluk olarak, bundan sonra da Akıllı Hayat 2030 sürdürülebilirlik vizyonumuz çerçevesinde, kurumsal gönüllülük programımızı daha ileri seviyeye taşımaya ve toplumsal fayda yaratan projeler üretmeye devam edeceğiz.”