Albaraka Türk yeni ürünü “Bekletmeyen İhracat Finansmanı” piyasaya sundu

Albaraka Türk yeni ürünü “Bekletmeyen İhracat Finansmanı” piyasaya sundu

Anadolu Ajansı
Yayın: 22.02.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Albaraka Türk, “Bekletmeyen İhracat Finansmanı (BİF)” ürününü devreye aldı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre ,Albaraka Türk, Türkiye'nin dış ticaretteki hızını artıracak çözümler üretmeye devam ediyor.

Banka, bu kapsamda, kurumsal, ticari, kobi ve mikro segmente sahip ihracatçılar için BİF'i piyasaya sundu.

BİF, ihracatçı müşteriden peşin alım, ithalatçıya vadeli satım ile ihracatçı müşterilerin mal mukabili ihracatlarının finanse edilmesine imkan sağlıyor.

Albaraka Türk, bu hizmetle, müşterilerine, vadeyi beklemeden ihracat alacaklarının tahsilatı, yeni pazarlarda ihracat hacim ve pazar paylarını artırma imkanı ve uluslararası rekabette üstünlük sağlama olanağı tanıyor.

BİF'i kullanacak müşterilerinin hesaplarına geçecek olan finansman tutarı, BSMV, KKDF ve Damga Vergisinden muaf oluyor. Ayrıca müşteriler, hesaplarına geçen ihracat bedelini mal alımı dışında da farklı ihtiyaçlar için kullanabiliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Albaraka Türk Tüzel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Serhan Akyıldız, “Bankamızın yeni ürünü 'Bekletmeyen İhracat Finansmanı', finansmana erişim yollarının daraldığı mevcut dönemde ihracatçı müşterilerimiz açısından oldukça kıymetli. Türkiye ihracat hacminin büyük oranında mal mukabili ödeme yöntemiyle gerçekleştiğini dikkate aldığımızda da ürünün satış potansiyeli daha da belirgin hale geliyor.” ifadelerini kullandı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

En Karlı Yatırım Aracı Külçe Altın Oldu

Yayın: 13.04.2024 17:27
Paylaş:
A+ A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayına ait finansal yatırım araçlarının gerçek getiri oranlarını açıkladı. Bu verilere göre, külçe altın en karlı yatırım aracı olarak öne çıktı.

Mart ayında, külçe altının reel getirisi, yurt içi üretici fiyat endeksi ile %11,43, tüketici fiyat endeksi ile %11,57 olarak hesaplandı. Bu durum, külçe altının yatırımcılar için en kazançlı seçenek olduğunu gösterdi.

Üç aylık ve altı aylık değerlendirmelerde de külçe altın, en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olarak öne çıktı. Üç aylık dönemde %5,29, altı aylık dönemde ise %11,69 oranında getiri elde edildi.

Yıllık değerlendirmede de en yüksek kar külçe altında yaşandı.

Yıllık olarak yapılan değerlendirmelerde ise yine külçe altın en yüksek reel getiriyi sunan yatırım aracı oldu. BIST 100 endeksi %15,14, Euro %12,91 ve Amerikan Doları %11,24 oranında yatırımcısına getiri sağladı. Ancak, mevduat faizi (brüt) %24,46 ve DİBS %49,38 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi. (Kaynak: Sevgi Özdemir)