Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Altın enflasyon baskısı altında

Yayın: 14.09.2023 12:51
Paylaş:
A+ A-

Uluslararası piyasalarda altın fiyatları ABD enflasyon verilerinin baskısı altında kaldı. Ons altın sert düşerken, gram altındaki düşüşü güçlenen dolar kuru önledi.

Küresel piyasaların merakla beklediği ABD Tüketici Fiyat Endeksi’nin beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından altın fiyatları sert düşüşe geçti. Fed’in eylül ayında olmasa bile Kasım ayında faiz artırma olasılığını yükselmesi, altında baskıyı artırdı. Kararın ardından 1910 doların altına inen ons altın düşüş serisini ikinci güne taşıdı. Ons altın Şangay borsasında ise yeni rekora imza attı. Gram altında ise ons altına bağlı olarak düşüş görüldü. İşte altın piyasasında son durum…

ABD ENFLASYONU ONS ALTINI BASKILADI

ABD enflasyon verileri öncesinde 1924,54 dolar ile günün en yükseğini gören Ons altın sert düştü. Kararın ardından baskılanarak 1910 doların altına inen ons altın kapanışı 1908.19 dolardan yaptı. Yeni günde düşüşünü devam ettiren Ons altın yüzde 0,2 azalışla 1.906 dolardan işlem görüyor.

ALTIN ŞANGHAY’DA REKOR KIRDI

Uluslararaası piyasalarda ABD enflasyon verisiyle baskılanan Ons altın Şanghay Altın Borsası’nda rekor kırdı. Bloomberg’in hesaplamalarına göre Şanghay Altın Borsası’nda spot altın Çarşamba günü uluslararası piyasalara oranla ons başına 90 doların üzerinde primle işlem gördü. Zayıf yuanın son haftalarda fiyatları artırmasıyla yaşanan bu yükseliş 20 yıl önce kurulan borsada görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi.

GRAM ALTINDA SON DURUM

Dün altının ons fiyatındaki düşüşe paralel değer kaybeden altının gram fiyatı, günü önceki kapanışının yüzde 0,1 altında 1.653 liradan tamamladı. Altının gram fiyatı, yeni güne de düşüşle başlamasının ardından saat 10.40 itibarıyla önceki kapanışının yüzde 0,1 altında 1.652 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 2.710 lira, Cumhuriyet altını da 10.960 liradan satılıyor.

GRAM ALTINI DOLAR TUTTU

Ahlatcı Yatırımın sabah bültenine göre Ons altın ABD enflasyon verisi ardından ilk tepki hareketi olarak yüzde 0,3’lük prim kaybedince gram altında da 1650 TL’ye varan çekilmeler gözlendi. Buradan aldığı tepki sonrası nispeten toparlayan ons altında zayıf görünüm devam ederken kur tarafında 27 TL’ye yakın fiyatlamaların devam etmesi gram altın tarafında 1655TL seviyesinde tutunmayı sağladı.

Fed’in faiz artırma konusunda istekli olmamasını beklemekle birlikte bugün açıklanacak işgücü verileri önemli olacak. Gram altında teknik olarak, ilk direnç noktası olarak 1655 TL takip edilirken bu seviye üzerinde 1660 TL ve 1665 TL seviyeleri izleniyor. Geri çekilmelerde ise 1650 TL noktası ilk destek bu fiyatlama altında ise 1645 TL ve 1635 TL diğer destek bölgeleri izlenecek.

Kaynak: Türkiye

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

KARDEMİR Genel Kurulu Tarihi Belli Oldu

Yayın: 27.09.2023 17:08
Paylaş:
A+ A-

KARDEMİR A.Ş Yönetimi, 23 Ekim 2023 Pazartesi günü Genel Kurul yapma kararı aldı. Yapılacak olan Genel Kurulda Kardemir’in 11 kişilik yeni yönetimi de belli olacak.
Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) gönderilen açıklamada ;
KAP’a yapılan açıklamada, “Şirketimizin, 23 Ekim 2023 Pazartesi günü saat 14.00’de Kardemir Eğitim ve Kültür Merkezi – KARABÜK adresinde ekteki gündem maddelerini görüşmek üzere Olağanüstü Genel Kurulunun yapılmasına ayrıca; Grupların Yönetim Kurulu Üyeleri adaylarının seçimi için “A” grubu hisse sahiplerinin, “B” grubu hisse sahiplerinin ve “D” grubu hisse sahiplerinin Kardemir Eğitim ve Kültür Merkezi – KARABÜK adresinde aynı tarihte genel kurul toplantı saatinden önce saat 10.00’da ayrı ayrı toplanarak adaylarını belirlemelerine karar verilmiştir” denildi.
Genel Kurul Gündem Maddelerinde ise, Yönetim Kurulu Üyelerinin seçilmesi, Yönetim Kurulu Üyelerine T.T.K.’nun 395. ve 396. maddelerinde yazılı izinlerin verilmesi, Yönetim Kurulu Üyelerine verilecek huzur hakkının belirlenmesi ve Şirketin pay geri alımı işlemleri hakkında bilgi verilmesi yer alıyor.
Yeni Yönetim Kurulu üyelerinin kimler olacağı merak edilirken, Kardemir’in şu anki 11 kişilik yönetiminin üçü boş halde duruyor.
Kardemir’in şu anki Yönetim Kurulunda şu isimler yer alıyor; Prof. Dr. İsmail Demir, Ömer Demirhan, Prof. Dr. Ercümend Arvas, Fatih Mehmet Erkoç, Kamil Güleç, Muhammed Ali Oflaz, Mustafa Aydın ve Yusuf Canbolat. (Esra Oğuzkağan Özkan)