Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Antrenörlerle değerlendirme toplantısı yapıldı

Yayın: 20.09.2023 14:23
Paylaş:
A+ A-

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde görev yapan tüm branşlardaki antrenörlerin katılımı ile değerlendirilme toplantısı yapıldı. Toplantıya Gençlik ve Spor İl Müdürü Coşkun Güven, Spor Hizmet Hizmetleri Müdürü İsmail Özcan Spor Hizmetleri Şube Müdürü Serdar Ali Osman Sevim Antrenörler ve Spor Uzmanları katıldı.

Toplantıya Başkanlık eden Gençlik ve Spor İl Müdürü Coşkun GÜVEN , yürütülen çalışmalardan dolayı tüm antrenörlere teşekkür ederek, sporun tabana yayılması ve başarılı sporcuların yetiştirilmesi noktasında antrenörlerle birlikte yürütülen programların önemine dikkat çekerek, bunda sonraki çalışmalarda kendilerine başarılar diledi.

Toplantıda Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spor Yönlendirme Projesi başta olmak üzere , Bakanlıkça yürütülen projelerin değerlendirilmesi, spor bilgi sistemi, sporcuların takibi gibi konularda bilgilendirmelerde bulunuldu.

Toplantıda 2023 yılı değerlendirmesi, Merkez ve İlçelerimizde yapılacak faaliyetler, spor tesislerinin aktif halde kullanılması, lisanslı sporcu sayısının artırılması, milli takımlara daha çok sporcu gönderme gibi birçok konu ele alındı. Ayrıca toplantıda; antrenörlerin branşlarıyla ilgili çalışma programları ve gösterilen genel başarı durumları üzerinde duruldu.

Toplantı antrenörlerin talep ve istekleri alınarak karşılıklı görüş ve öneriler istişare edilerek sona erdi. (Halil Kızılyer)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

19 Mayıs’ta kahverengi kokarca böceği zararlısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı

Yayın: 07.12.2023 04:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – 19 Mayıs ilçesinde kahverengi kokarca böceğinin zararları ve alınacak önlemlerle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Demet Aynan Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ziraat mühendisi Dilber Sağlam, kahverengi kokarca böceğinin bitkilere verdiği zarar ve alınabilecek önlemler ile ilgili sunum yaptı.

19 Mayıs Kaymakamı İbrahim Civelek, zararlı böcekle mücadele konusunda ilçede yapılan geniş çaplı bilgilendirme toplantıları ve ilaçlama çalışmaları sayesinde zararın en aza indiğini, mücadeleye devam edileceğini belirtti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip Baykal da kahverengi kokarca zararlısına karşı yürütülen çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli şekilde zararlı ile mücadele ettiklerini, üreticilere destek olduklarını anlattı.

Sağlam da kahverengi kokarcanın bitkilere sokucu emici ağız yapısıyla zarar verdiğine işaret ederek, “Bu zarar, meyvelerde ve yapraklarda sarı lekeler, meyvelerde çukurlaşma, yaprakların kıvrılması ve dökülmesine neden olabilir. Özellikle meyvelerin olgunlaşma dönemindeki zararı daha fazladır. Bu dönemde meyvelerde kedi yüzüne benzer, meyvenin içine doğru genişleyen zedelenme çürük benzeri doku kayıpları oluşur. Kahverengi kokarcanın zararları sadece bitkisel üretime değil, nadir de olsa insan sağlığına da zarar verebilir. Yaz mevsimi sonunda kışlamak için ev, depo gibi korunaklı alanlara girerler. Bu alanlara girerken üzerlerinde hastalık ve zararlıları taşıyabilirler. Ayrıca kışlama sırasında salgıladıkları kimyasallar, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Serkan Kalınbacak, 19 Mayıs Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Bilgen, 19 Mayıs Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Karakartal ile üreticiler katıldı.