Arzum OKKA, World of Coffee Dubai 2024’te kahveseverlerle buluştu

Anadolu Ajansı
Yayın: 25.01.2024 00:12
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Arzum OKKA, Türk kahvesi kültürünün dünyaya tanıtımı için World of Coffee Dubai 2024'e katıldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Arzum OKKA, bu yıl 21-23 Ocak'ta Dubai’de düzenlenen World of Coffee Dubai 2024’e katılarak, Orta Doğu başta olmak üzere dünyanın önemli sektör temsilcileriyle buluştu.

Fuara, ​​​​​​​OKKA ailesinin tüm üyeleriyle katılan Arzum, serinin yeni ürünlerinin sunduğu birçok kahve çeşidini etkinliğe katılan ziyaretçilere deneyimleterek, anltattı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Arzum Ticaretten Sorumlu Genel Müdürü Serhan Giray, Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarının uzun yıllardır bulundukları ve birçok ürün serisiyle oldukça iyi tanındıkları bir pazar olduğu aktardı.

– “Kullanıcı taleplerini çok iyi okumamızın bu başarıya katkısı büyük”

Arzum OKKA markaları ve ürün serilerinin tanınırlık anlamında öne çıktığını ifade eden Giray, “Bu durumun başlıca nedenlerinden biri olarak Türk ve Orta Doğu kültürlerinin Türk kahvesine olan sevgisini sayabiliriz. Bölgedeki başarımızın temelinde; Arzum OKKA’nın Türk kahvesine ve kahveye getirdiği yenilikler, sunduğu inovatif ayrıcalıklar ve yaşattığı deneyimi eklemeliyim. Uzun yıllar boyunca pazarda yer almamız sebebiyle kurduğumuz ticari ve insani ilişkiler, bölge halkını, kullanıcı taleplerini çok iyi okumamızın bu başarıya katkısı büyük.” değerlendirmesinde bulundu.

Giray, şirket olarak kendileri için önemli olanın bir bölgede olmak ya da belli bir tanınırlığa ulaşmak olmadığını, asıl hedeflerinin bulundukları bölgede sürdürülebilir büyümek, pazar payını korumak ve her yıl artırmak olduğunu kaydetti.

Uluslararası fuarların kendileri için çok kıymetli olduğunu belirten Giray, şu ifadeleri kullandı:

“Global marka olma hedeflerimiz önceliğinde bölgesel hedeflerimizi de gerçekleştirme adına, bulunduğumuz pazarlarda düzenlenen yerel ve uluslararası fuarlara katılımı oldukça önemsiyoruz. World of Coffee Dubai 2024'te bölgedeki pazar payımızı güçlendirme, pazar istikrarı koruma, daha fazla kullanıcıya ulaşma ve yeni işbirlikleri geliştirme adına oldukça değerli. Her yıl birçok ilk ve yenilikle geldiğimiz fuardan hem ticari hem de insani ilişkiler anlamında oldukça güzel dönüşlerle ayrılıyoruz. Bu dönüşlerin yakın zamanda bölgedeki konumumuz, pazar payımız, bölgeye sunacağımız yeni ürünlerin satış rakamları gibi finansallarımıza etki eden birçok kritere olumlu yansıyacağına inanıyoruz.”

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da kahverengi kokarca ile mücadelede 4 ayda 40 bin nokta ilaçlandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 03.03.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

ORDU (AA) – HAYATİ AKÇAY – Ordu'da fındık bahçelerinde popülasyonu artan kahverengi kokarca zararlısının bulunabileceği kışlaklarda ilaçlama çalışmaları devam ediyor.

Kent genelinde geçen yıl popülasyonunun arttığı gözlemlenen ve kışı kullanılmayan evlerin yanı sıra çatı aralarında ve serender gibi yerlerde geçirdikleri tespit edilen kahverengi kokarcanın yeniden yayılmasını önlemek amacıyla Ordu Valiliği tarafından bir süre önce eylem planı hazırlandı.

Eylem planı kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince mahallelerde üreticilere yönelik yaklaşık 400 bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle zararlının yeniden hareketlenmesini önlemeye çalışan ekipler, kışlaklarda ilaçlamayı sürdürüyor.

Kasımdan itibaren 40 bin noktada yapılan ilaçlama ile kahverengi kokarcanın popülasyonunun çoğalmasını önlemek amaçlanıyor.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, AA muhabirine, özellikle sahil kesimindeki ilçelerde yoğun şekilde görülen kahverengi kokarcanın, başta fındık olmak üzere diğer tarım ürünlerine zarar verdiğini söyledi.

Zararlının, havanın soğuk olduğu döneminde kışlak olarak tabir edilen kullanılmayan evler, odunluk ve serender gibi yerlere çekildiğini belirten Yılmaz, “Ancak içinde bulunduğumuz günlerde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle kahverengi kokarcalar yeniden uçuşa geçerek görülmeye başlandı. Bu dönemde yapacağımız etkin mücadele fındığın kahverengi kokarca tehdidinden kurtulması için çok büyük önem arz ediyor.” dedi.

Yılmaz, bu dönemde kahverengi kokarca ile kışlaklarından çıkmadan mücadele yapılması gerektiğine işaret ederek, “Fındığa zarar veren kahverengi kokarcanın bahçelere yeniden dağılımını önlemek için mücadele başlatıldı. Amacımız, kokarcaların kışlağın dışına çıkmadan yayılmasını önlemek.” diye konuştu.

– “Mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor”

Üreticilerin de desteğiyle zararlının tespit edildiği noktalarda ilaçlama yapıldığını anlatan Yılmaz, özellikle şehir merkezlerinde yaşayanların bu dönemde serender, odunluk ve kullanmadıkları evlerini kontrol ederek, kahverengi kokarcayla mücadeleye katılmalarını istedi.

Kemal Yılmaz, bu dönemde yeteri kadar yapılmayan mücadelenin zararlının popülasyonunun artmasına neden olabileceğini vurgulayarak “Aksi takdirde bir kokarcanın ergin dişisi 150-200 yavru yapıyor. Bu da mücadele etmediğimiz takdirde bir tane kahverengi kokarcadan önümüzdeki günlerde 150-200 birey oluşabileceği anlamına gelmektedir. Bu da işimizi daha da zorlaştıracaktır.” ifadelerini kullandı.

Üreticilerin kahverengi kokarcaları gördükleri yerde toplayıp imha ederek mücadeleye destek verebileceklerinin altını çizen Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:

“Böceklerin görüldüğü alanlar kullanılmayan alanlarsa üreticilerimizin ilaçla mücadele yaparak imha etmeleri mümkün. Amacımız kahverengi kokarcaları bulundukları yerde imha ederek sahaya yayılmalarını önlemek. Bunu başardığımız takdirde önümüzdeki dönemde bu zararlının başta fındık olmak üzere tarımsal ürünlere vereceği zararı minimize etmiş oluruz.

Eğer bunu başaramazsak çoğalan kokarcalar karşısında işimiz çok daha zorlaşmış olacak. Ordu'da şimdiye kadar bu böceğin yoğun olarak görüldüğü ev, serender ve odunluk gibi 40 bin noktada ilaçlama çalışması gerçekleştirdik. Bunu yaparak da çok ciddi bir mücadele örneği sergiledik. Bu mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor.”