ATP, 1,25 milyar liralık gelirle tahminleri aştı

ATP, 1,25 milyar liralık gelirle tahminleri aştı

Anadolu Ajansı
Yayın: 08.05.2024 16:12
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – ATP Yazılım ve Teknoloji AŞ. (ATP), 2023 yılı finansal sonuçlarını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre ATP, 2023'te yıllık bazda yüzde 39'luk artışla 1 milyar 251 milyon lira ciro elde etti. FAVÖK yüzde 37 artarak 296,4 milyon liraya ulaşırken şirketin net karı, yüzde 802'lik artışla 123,2 milyon lira olarak gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ATP Genel Müdürü Ümit Cinali, 2023 yılı sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cinali, çeşitlendirilmiş ve dengeli iş modelleri sayesinde bir önceki yıla kıyasla enflasyondan arındırılmış gelirlerinin yüzde 39 reel artış kaydettiğini belirterek, “Gelirimizin yüzde 33,6'sı uluslararası pazarlardan sağlanırken, toplamda yüzde 64,7'si döviz cinsinden gerçekleşti. Makroekonomik belirsizlikleri etkin bir şekilde yönetme başarısını göstererek, büyüme yolculuğumuzu sürdürdük.” ifadelerini kullandı.

Tüm faaliyet alanlarında ATP'nin reel büyüme kaydettiğini vurgulayan Cinali, 2023 yılında ciro, FAVÖK ve net karlılık hedeflerine ulaşırken, AR-GE yatırımlarıyla yüksek getiri potansiyeline sahip projelerini hayata geçirdiklerini anlattı.

Cinali, yeşil enerji sertifika pazaryeri ATP GreenX platformunun lansmanını gerçekleştirdiklerini hatırlatarak şu değerlendirmelerde bulundu:

“ATP çözüm portföyüne global pazarlara açılacak yeni bir marka ekledik. Hızlı büyümesini sürdürerek 8 milyon yatırımcıya erişen sermaye piyasalarında ATP Tradesoft markamız, yeni müşteri kazanımları gerçekleştirdi ve yeni jenerasyon mobil platformumuzun satışlarını ve müşterilerimizde uygulamalarını başlattık. Konuk ağırlama sektörü markamız ATP Zenia, Türkiye ve Çin'de inovasyonlarıyla yeni gelir kanallarının temellerini attı. ATP Çin, iş zekası ve mobil çözümleri portföyümüze kattı. ATP Zenia, hızlı servis sektörünün yeni trendlerinden masaya servis için geliştirdiği 'Zenia sipariş kioskları'nı da etkili bir şekilde kullanan, ciroyu ve operasyonel verimliliği önemli ölçüde artıran sistemi global ölçekte pazarlamakta.”

Şirketin faaliyet gösterdiği pazarlarda yatırımlarını hızlandırmayı planlayan ATP, 2024 yılı için ciro ve karlılık büyümesini sürdüreceğini öngörüyor.

Çözümlerinde ise yapay zeka, makine öğrenimi, robotik otomasyon ve otonom robot kullanımının katkılarını artırmayı hedefliyor.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Hygieia’ya atfedilen heykel başı bulundu

Yayın: 21.05.2024 16:07
Paylaş:
A+ A-

Laodikya Antik Kenti’nde hijyen ve sağlık tanrıçası Hygieia’ya atfedilen heykel başı bulundu

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan Laodikya Antik Kenti’nde antik dönemde temizlik ve sağlık tanrıçası olarak bilinen Hygieia’ya atfedilen heykele ait baş bölümü gün yüzüne çıkarıldı.

Geçmişi milattan önce 5500’lü yıllara uzanan Laodikya’da Kültür ve Turizm Bakanlığının yürüttüğü Geleceğe Miras Projesi kapsamında kazı ve restorasyon çalışmaları, Prof. Dr. Celal Şimşek başkanlığında devam ediyor.

Milattan önce 2’inci yüzyıla tarihlenen Batı Tiyatrosu sahne binasındaki kazı çalışmalarında 2 bin 100 yıl öncesine ait irili ufaklı çok sayıda heykel parçası bulundu.

Bu heykeller arasında bulunan sağlık ve hijyen tarnıçası Hygieia’a atfedilen heykel başı ise ticaret kenti olarak bilinen Laodikya’nın aynı zamanda bir tıp okuluna sahip olduğu tezini güçlendirdi.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, batı tiyatrosundaki kazıların heyecan verici sonuçlar verdiğini ifade etti.

Kazılarda antik çağda tıp tanrısı Asklepios’un kızı olan sağlık ve temizlik tanrıçası Hygieia heykelinin baş bölümünün gün yüzüne çıkarıldığını dile getiren Şimşek, heykelin kalan bölümü bulmak için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

İnce işçilikli bir eser

Hygieia’nın hijyen kelimesinin kökeni olduğunu, o dönemde bu tanrıçanın hastalıklara deva bulduğu inancının var olduğunu aktaran Şimşek, birçok kaynakta Laodikya ve çevresinde bir tıp okulu bulunduğuna yönelik bilgiler bulunduğunu, bu heykel başının bu savı desteklediğini aktardı.

Şimşek, “Bu tıp okulunda yetişen birçok doktordan antik kaynaklar söz ediyor. Hristiyanlığın yayıldığı dönemde bir göz merheminden söz ediliyor. Dolayısıyla göz doktorlarının da çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu yönüyle Hygieia heykeli çok önemli.” dedi.

Heykel başının yaklaşık 2 bin 100 yıllık olduğunun tahmin edildiğini, özel bir işçilikle yapıldığının görüldüğünü ifade eden Şimşek, şöyle konuştu:

“Normal boyutlardan biraz büyük olduğunu düşündüğümüz bir baş. İnce gözenekli, beyaz mermerden yapılmış. Bu bölgede tıbbın ne kadar önemli olduğunu, sağlıkla ilgili özellikle de önemli doktorların olduğunu zaten antik kaynaklardan biliyorduk. Yakın bir tarihte ben ümit ediyorum heykelin alt bölümü de bulunacak. Buradaki tıp faaliyetleri olduğunu destekler şekilde sağlık tanrıçası Hygieia’nin heykel başını bulmamız gerçekten bizi kazı ekibi olarak çok heyecanlandırdı.

Bir de erken döneme ait bir baş olması itibarıyla bizi çok heyecanlandırdı. Özellikle de Geç Helenistik ve İmparator Augustus dediğimiz yani klasik sanatın tekrar canlandırıldığı çok ince işçilikli bir eser olması bakımından önemli diye düşünüyorum.”