Balkan Türkleri Samsun’da anma gecesinde buluştu

Anadolu Ajansı
Yayın: 29.01.2024 00:48
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – Samsun'un Vezirköprü ilçesinde mübadelenin 101. yılı nedeniyle anma gecesi düzenlendi.

Vezirköprü Mübadele ve Balkan Türkleri Derneği, Lozan Barış Antlaşması'na ek olarak 1923'te imzalanan Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesi sözleşmesinin ardından doğup büyüdükleri topraklardan ayrılmak zorunda kalan Balkan Türkleri'ni düzenledikleri gece ile andı.

Vezirköprü Mübadele ve Balkan Türkleri Derneği Başkan Yardımcısı Fatih Altındağ, programda yaptığı konuşmada, mübadillerin asla Mustafa Kemal'in izinden çıkmamış Cumhuriyet çocukları olduğunu söyledi.

Altındağ, şunları kaydetti:

“Tüm dünyayı Rumeli gibi, tüm insanları Rumelili gibi sanarak büyümüş naif nesilleriz Osmanlı'yı Rumeli'ye taşıyanların, Anadolu dağılmışken ayakta tutanların Serhat boylarını bekleyenlerin torunlarıyız. Acı Balkan hikayeleriyle büyümüş büyüdükçe geçmişine ve tarihine merak salmış çocuklarız. Rumeli'den uzak kalmış, uzak kaldıkça toprağına hasret kalmış Evlad-ı Fatihan'larız.”

Düzenlenen gecede Balkan ezgileri seslendirildi.

Programa, CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, CHP Samsun Milletvekili Murat Çan, protokol üyeleri, dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Trabzonspor’un şubat ayında oynadığı maçların hikayeleri paylaşıldı

Anadolu Ajansı
Yayın: 02.03.2024 20:12
Paylaş:
A+ A-

TRABZON (AA) – Trabzonspor Kulübü, Trendyol Süper Lig'de şubat ayında oynadıkları maçların hikayelerini yayımladı.

Kulübün “İnsidestory monthly” başlığıyla sosyal medya hesaplarından paylaştığı videoda, Trabzonspor'un sahasında ve deplasmanda oynadığı karşılaşmalarda, teknik direktör Abdullah Avcı'nın oyuncularıyla yaptığı maç toplantısı, antrenmanlar, devre arası görüşmeler, taraftarların oyuncuları ziyaretleri ve sakatlıklarına ilişkin görüntülere yer verildi.

Bordo-mavili kulübün hazırladığı 20 dakikalık videoda, teknik direktör Avcı bir haftada yenildikleri 3 maç sonrası oyuncularına antrenman öncesi yaptığı konuşmada, “Bunun zihinsel yorgunlukları çok fazla olabiliyor. Böyle durumlarda sonuçların inişli çıkışlı olduğu ve aşağı doğru seyrettiği durumlarda hep böyle bir savunma şeklimiz olur. Bizim de olabilir sizin de olabilir. O niye gelmedi, bu niye gitti, bu pası atmadı gibi. Bunlardan tamamen uzaklaşın. Bunlar bizi bir yere taşımaz.” ifadelerini kullandı.

Devre aralarında oyuncuların birbirlerine destek vermek amacıyla yaptıkları konuşmalara da yer verilen videoda, Edin Visca da doğum gününde ligi 3'üncü tamamlayarak kupa kazanmayı istediğini söyledi.

Maçtan karelerin de paylaşıldığı videoda oyuncuların golleri yer alırken, kazanılan karşılamaların ardından Avcı, “Umarım bu klasik galibiyet konuşmalarını devamlı bir şekilde, sürekli bir şekilde yaparız. Emek veriyorsunuz, herkes emek veriyor, bu emeğinizin karşılığını alıyorsunuz.” dedi.