Başkan Belli Başkan Yardımcısı Kim Olacak

Başkan Belli Başkan Yardımcısı Kim Olacak

Yayın: 04.04.2024 13:57
Paylaş:
A+ A-

Karabük Belediye Başkanı Özkan Çetinkaya’nın göreve başlamasıyla birlikte, belediye yönetimindeki kilit pozisyonlardan biri olan başkan yardımcılığı için AK Parti üyeleri arasında yoğun bir rekabet ve heyecan hakim.

Çetinkaya’nın yeni dönemdeki stratejik ekibini oluştururken, belediye meclis üyeleri arasından iki ismi başkan yardımcılığına atayacak olması, partinin iç dinamiklerini de hareketlendirdi.

16 AK Partili belediye meclis üyesi arasında yapılacak seçimde adaylarını belirleyen isimler, kendi destekçi gruplarını oluşturmak ve liderlik iddialarını güçlendirmek için çalışmalarını sürdürüyorlar. İrfan Topçu, Nevzat Türkkan, Yalçın Samet Sarıtaş, Mehmet Uzun ve Murat Karagül gibi tecrübeli isimler başkan yardımcılığı için gösterdikleri çalışmalarla dikkat çekiyorlar. Ancak kulislere yansıyan bilgilere göre, İrfan Topçu, Nevzat Türkkan ve Yalçın Samet Sarıtaş’ın isimleri, partinin üst düzey yetkilileri tarafından daha öne çıkarılıyor.

Bu süreçte adayların sahadaki çalışmaları ve parti içindeki etkileşimleri, belediye yönetimindeki etkili pozisyonlara atanacak isimlerin belirlenmesinde belirleyici olacak gibi görünüyor. Karabük Belediyesi’nde yaşanan bu kıyasıya mücadele ve merakla beklenen başkan yardımcılarının belirlenmesi süreci, hem siyasetçiler hem de halk tarafından yakından takip ediliyor.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Stellantis, Archer’a güvenini stratejik hisse payını artırarak gösteriyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 14.04.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Stellantis, 2020 yılından bu yana çeşitli işbirliği girişimleri ile stratejik ortağı olduğu Archer'ın 8,3 milyon hisselik açık piyasa satın alımını tamamladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Stellantis, ulaşımın her alanına yatırım yapmaya devam ediyor. Bir yanda yenilikçi teknolojilerle binek ve hafif ticari araçlarını otomotivin geleceğine hazırlayan Stellantis, diğer taraftan da alternatif mobilite çözümlerine yatırım yapıyor.

Bu kapsamda şirket, şehir içinde dikey şekilde kalkış ve iniş yapabilen elektrikli uçak (eVTOL) geliştiricisi Archer Aviation Inc. ile iş birliğinin kapsamını genişletiyor.

Stellantis, 2025 yılından itibaren pazara sunulması planlanan eVTOL projesine ne kadar güvendiğini gözler önüne seriyor.

Stellantis, Ocak 2023'te Archer'ın Midnight uçak modelinin sözleşmeli olarak seri üretimini hedeflediğini açıkladı.

Archer'ın Gürcistan'daki yüksek hacimli üretim tesisinin ilk aşamasının inşaatı bu yılın sonuna doğru tamamlanacak şekilde hızla devam ediyor. Projenin ilk aşaması, yılda 650 adede kadar uçağın üretimini desteklemek üzere tasarlandı.

Stellantis, 2020 yılından bu yana çeşitli işbirliği girişimleri ile Archer’ın stratejik ortağı ve 2021 yılından bu yana da yatırımcısı konumunda.

Archer, bu süre boyunca eVTOL uçağını tasarlama, geliştirme ve ticarileştirme noktasında Stellantis'in köklü üretim, tedarik zinciri ve tasarım uzmanlığından yararlanmaya devam edecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Stellantis Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Tavares, “Archer, havacılığın elektrikliye geçişinde öncü olarak kendini kanıtladı ve birlikte bir sonraki ulaşım devrimini başlatabileceğimize inanıyoruz. Stellantis'in son hamlesi, Archer'ın ekibine olan güvenimizin ve ortaklığımız sayesinde ilk elden gördüğümüz ilerlemenin bir göstergesi.” ifadelerini kullandı.

Archer Kurucu ve Üst Yöneticisi (CEO) Adam Goldstein, dünyanın gökyüzü ulaşım şeklini değiştirmenin eşiğinde olduklarını belirterek, “Archer ve Stellantis olarak, kentsel ulaşımı yeniden tanımlamak, dünya şehirlerine ve hissedarlarımıza muazzam bir katma değer sunmak ve karşılaşabileceğimiz fırsatları değerlendirebilmek için birlikte çalışıyoruz.” yorumunu yaptı.