Başkan Karakaş’tan işçi çıkartılması ile ilgili açıklama

Başkan Karakaş’tan işçi çıkartılması ile ilgili açıklama

Yayın: 09.05.2024 12:05
Paylaş:
A+ A-

Yenice Belediye Başkanı Sertaş Karakaş yüksek maliyetten tutan personel giderlerini düşürmek için işçi çıkarmak zorunda kaldığını söyledi. Başkan Karakaş özellikle Ihlamur Terasın personelinin giderinin yüksek olduğunu söyledi.

Yenice Belediye Başkanı Sertaş Karakaş konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Son günlerde kamuoyunda çokça dillendirilen Yenice Belediyesi’nin mali hesaplarının paylaşılmaması üzerine bu açıklamayı yapmak zaruri hale gelmiştir. Bunun üzerine biz de mali tablomuzdan sadece bir kesiti kıymetli kamuoyu ile paylaşmayı gerekli gördük. Yönetimimiz , Cumhur İttifakı birlik ve beraberliğine bağlı kalarak şimdiye kadar mali konularda açıklama yapma gereğinde bulunmamıştı. Kamuoyunda çok artan talepler doğrultusunda bu tabloyu yayınlamak durumunda kaldık. 

Nüfusu 10.000 ‘in altındaki belediyelerde , belediyemizde bu kapsam dahilinde olup personel gideri % 40 olarak uygulanır denilmesine rağmen Yenice Belediyesi’nin 2024 yılı ilk 4 ayındaki personel gideri % 69.86 dır. Belediyemize bağlı Ihlamur Teras Şirketindeki personel gideri rekorları alt-üst edecek derecede gerçekleşmiştir. Ihlamur Terasın ilk 4 aydaki personel gideri % 219.87 ‘dir. Yorumu saygıdeğer halkımıza ve kamuoyuna bırakıyoruz.” dedi.

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

MS hastalığı kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat daha sık görülüyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 30.05.2024 04:07
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Bayındır Kavaklıdere Hastanesi ve Bayındır Söğütözü Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ömer Eray Yalap, MS hastalığının büyük oranda 20'li ve 30'lu yaşlarda ortaya çıktığını, hastalığın kadınlarda erkeklere oranla 2-3 kat daha sık görüldüğünü bildirdi.

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Dr. Yalap, MS hastalığının, güneş ışınlarına daha az maruz kalan Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika'nın kuzey bölgelerinde daha sık geliştiğini ifade etti.

Bilinenin aksine aşıların MS riskini artırmadığını belirten Yalap, “Genetik yatkınlık, Epstein Barr virüs (EBV) enfeksiyonu, D vitamini eksikliği güneşe az maruz kalma, sigara kullanımı gibi durumların MS riskini artırdığı düşünülse de, hastalığın nedeni henüz tam olarak bilinmiyor. Tek veya iki taraflı görme kayıpları, yüzde-kollarda veya bacaklarda bir günden uzun süren uyuşmalar, kuvvet kayıpları, denge bozuklukları, çift görme, aşırı yorgunluk ve idrar/gaita kaçırma gibi nörolojik semptomlar MS hastalığını düşündürebilecek yakınmalar arasında yer alıyor.” bilgisini paylaştı.

Yalap, MS hastalığı tanısında en önemli tetkikin beyin ve omurilik MR görüntülemeleri olduğunu belirtti.

MR incelemeleri sonunda nöroloji doktorunun MS hastalığından şüphelenmesi durumunda ileri inceleme olarak “VEP” adlı görme testi, detaylı kan tetkikleri ve beyin omurilik sıvısı incelemesi için “lomber ponksiyon” adlı işlemin önerildiğini anlatan Yalap, belden iğne ile girilerek beyin sıvısı örneği alma işlemiyle elde edilen beyin omurilik sıvısında MS hastalığına yönelik çeşitli incelemelerin yapılabildiğine dikkati çekti.

MS hastalığında erken tanı ve tedavinin atak sıklığını ve uzun vadeli engelliliği azalttığını, hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde artırdığının bilimsel olarak kanıtlandığını ifade eden Yalap, şunları kaydetti:

“Başlangıçta 'miyelin' adı verilen sinir kılıf proteininde kayıp ile seyreden MS, tedavi edilmezse beyin hücrelerinde kayba ve zamanla engelliliğe yol açabiliyor. Bu nedenle MS’in erken tanı alması ve tedavi edilmesi çok büyük önem arz ediyor. MS şüphesi olan hastaların en kısa sürede bir nöroloji doktoruna muayene olmaları gerekiyor. MS hastalığını tamamen ortadan kaldıran bir tedavi yöntemi bulunmasa da günümüzde hastalığı kontrol altına almak, atak sıklığını ve engellilik gelişim riskini azaltmak mümkün oluyor. MS tanısı konulan hastalarda, hastalığın şiddetine göre çeşitli tedavi yöntemleri bulunuyor.”