Başkan Köse’den Hanımlara Hanım Evi ve Dikim Evi Sürprizi

Yayın: 08.02.2024 11:24
Paylaş:
A+ A-

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse Emek Mahallesi’nde bulunan, içerisinde acezeler için yemekler hazırlanan mutfağın yer aldığı ve aktif bir şekilde ebru sanatı, resim, seramik, dikiş gibi kursları barındıran SAKEM’i (Safranbolu Kültür ve Eğitim Merkezi) ziyaret etti.

Kurslarda eğitim gören kadınlarla bir araya gelen Başkan Köse yakın bir zamanda Emek Mahallesi’nde yer alan SAKEM’in tüm kadınların kullanabileceği hanım evi konseptinde bir hizmete kavuşacağı ve yeni dönemde kadınlar için istihdam sağlayacak bir dikim evinin oluşturulacağı sürprizini verdi.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse Emek Mahallesi’nde faaliyetlerini sürdüren SAKEM kurslarını ziyaret etti. Kurslara tek tek konuk olarak eğitim gören kadınlarla sohbet eden Başkan Köse ziyaretlerinin ardından Safranbolu Belediyesi tarafından kadınlar için oluşturulacak yeni sosyal alanların ve istihdam sahalarının Emek Mahallesi’nde yer alacağını söyledi. Emek SAKEM İçerisinde yer alan ve acezeler için yemek üretimi yapan mutfağın inşaatı devam eden hayır çarşısının tamamlanmasının ardından bu noktaya taşınacağını belirtti. Mevcut mutfak alanının ise hanım evi konseptinde bir alana dönüştürüleceğini tüm kadınların uğrak noktası haline gelecek bir sosyal alan oluşturacaklarını belirtti. 31 Mart yerel seçimlerinin ardından şu an tasarım aşamasında olan, SAKEM bünyesinde dikiş kursu almış olan kadınların yer alacağı, Safranbolu Belediyesi personelinin kıyafet ihtiyacını karşılayacak ve kadınlara istihdam sağlayacak dikim evi projesinin hayata geçeceğini belirtti.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse söz konusu projeler hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Emek’teki SAKEM kursumuz bizim en çok ilgi gören ve yoğun olan kurslarımızdan bir tanesi. Bu arada SAKEM kurslarımız aynı hızla devam ediyor farklı alanlarda. Bulunduğumuz alanda sadece kurslar değil bizim acezelere yemek yaptığımız bir mutfağımız da var. Bu alandaki mutfağı yeni yaptığımız hayır çarşısına taşıyarak mevcut mutfak alanını da ilk açtığımız hanım evi gibi kadınlarımızın kurs öncesi sonrası ya da kurs devam ederken çay, kahve içebilecekleri bir alana dönüştüreceğiz. Tabi bu sadece kursa gelen kadınların değil bu bölgedeki tüm kadınlarımıza hizmet edecek bir alan olacak. Bunun sürprizini verdim ve kadınlarımız da çok memnun oldu. Ayrıca istekleri, şikayetleri noktasında sohbet ettik. Eksiklerini her zaman tamamlamaya çalışıyoruz.”

“Çok yoğun devam eden dikiş kursumuz var. Dikiş kursundaki kadınlarımıza da bir sonraki dönem Safranbolu Belediyesi’nin personel kıyafet ihtiyacını giderecek dikim evi projemiz var. Bu dikim evi sayesinde dikiş kursu alan kadınlarımıza da istihdam sağlamış olacağız.’’ (Halil Kızılyer)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da kahverengi kokarca ile mücadelede 4 ayda 40 bin nokta ilaçlandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 03.03.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

ORDU (AA) – HAYATİ AKÇAY – Ordu'da fındık bahçelerinde popülasyonu artan kahverengi kokarca zararlısının bulunabileceği kışlaklarda ilaçlama çalışmaları devam ediyor.

Kent genelinde geçen yıl popülasyonunun arttığı gözlemlenen ve kışı kullanılmayan evlerin yanı sıra çatı aralarında ve serender gibi yerlerde geçirdikleri tespit edilen kahverengi kokarcanın yeniden yayılmasını önlemek amacıyla Ordu Valiliği tarafından bir süre önce eylem planı hazırlandı.

Eylem planı kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince mahallelerde üreticilere yönelik yaklaşık 400 bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle zararlının yeniden hareketlenmesini önlemeye çalışan ekipler, kışlaklarda ilaçlamayı sürdürüyor.

Kasımdan itibaren 40 bin noktada yapılan ilaçlama ile kahverengi kokarcanın popülasyonunun çoğalmasını önlemek amaçlanıyor.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, AA muhabirine, özellikle sahil kesimindeki ilçelerde yoğun şekilde görülen kahverengi kokarcanın, başta fındık olmak üzere diğer tarım ürünlerine zarar verdiğini söyledi.

Zararlının, havanın soğuk olduğu döneminde kışlak olarak tabir edilen kullanılmayan evler, odunluk ve serender gibi yerlere çekildiğini belirten Yılmaz, “Ancak içinde bulunduğumuz günlerde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle kahverengi kokarcalar yeniden uçuşa geçerek görülmeye başlandı. Bu dönemde yapacağımız etkin mücadele fındığın kahverengi kokarca tehdidinden kurtulması için çok büyük önem arz ediyor.” dedi.

Yılmaz, bu dönemde kahverengi kokarca ile kışlaklarından çıkmadan mücadele yapılması gerektiğine işaret ederek, “Fındığa zarar veren kahverengi kokarcanın bahçelere yeniden dağılımını önlemek için mücadele başlatıldı. Amacımız, kokarcaların kışlağın dışına çıkmadan yayılmasını önlemek.” diye konuştu.

– “Mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor”

Üreticilerin de desteğiyle zararlının tespit edildiği noktalarda ilaçlama yapıldığını anlatan Yılmaz, özellikle şehir merkezlerinde yaşayanların bu dönemde serender, odunluk ve kullanmadıkları evlerini kontrol ederek, kahverengi kokarcayla mücadeleye katılmalarını istedi.

Kemal Yılmaz, bu dönemde yeteri kadar yapılmayan mücadelenin zararlının popülasyonunun artmasına neden olabileceğini vurgulayarak “Aksi takdirde bir kokarcanın ergin dişisi 150-200 yavru yapıyor. Bu da mücadele etmediğimiz takdirde bir tane kahverengi kokarcadan önümüzdeki günlerde 150-200 birey oluşabileceği anlamına gelmektedir. Bu da işimizi daha da zorlaştıracaktır.” ifadelerini kullandı.

Üreticilerin kahverengi kokarcaları gördükleri yerde toplayıp imha ederek mücadeleye destek verebileceklerinin altını çizen Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:

“Böceklerin görüldüğü alanlar kullanılmayan alanlarsa üreticilerimizin ilaçla mücadele yaparak imha etmeleri mümkün. Amacımız kahverengi kokarcaları bulundukları yerde imha ederek sahaya yayılmalarını önlemek. Bunu başardığımız takdirde önümüzdeki dönemde bu zararlının başta fındık olmak üzere tarımsal ürünlere vereceği zararı minimize etmiş oluruz.

Eğer bunu başaramazsak çoğalan kokarcalar karşısında işimiz çok daha zorlaşmış olacak. Ordu'da şimdiye kadar bu böceğin yoğun olarak görüldüğü ev, serender ve odunluk gibi 40 bin noktada ilaçlama çalışması gerçekleştirdik. Bunu yaparak da çok ciddi bir mücadele örneği sergiledik. Bu mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor.”