Başkan Sözen “Önemli Yatırımların Altına İmza Attık”

Yayın: 03.10.2022 15:22
Paylaş:
A+ A-

Ekim Ayı İl Genel Meclis Toplantısı İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen Başkanlığında Yapıldı

Ekim Ayı İl Genel Meclis toplantılarının 1.Birleşiminde açılış konuşmasını yapan Başkan Sözen,”İl Genel Meclisimiz yapmış olduğumuz yatırımların ve hizmetlerin aksatılmadan yürütülmesini sağlamak ve kamu kaynaklarını etkin, verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak üzere 5302 sayılı İl Özel İdaresi kanunuyla görev tevdi edilmiş,ilimizin en icracı kuruluşudur.Aynı zamanda il genel meclisimiz yerel parlemento niteliğindedir ve idaremizin karar organıdır.Eğitimden sağlığa, imardan tarıma, turizmden spora geniş bir yelpazede görev ve sorumluluk üstlenmektedir.Bütçe yapma ve denetleme yetkisi de il genel meclisimize verilmiştir.Yapmış olduğumuz bütçelerle ve almış olduğumuz önemli kararlarla Karabük İl Özel İdaresi olarak önemli yatırımların altına imza attık”dedi.

İl Özel İdaresinin yapmış olduğu büyük yatırımlara değinen Başkan Sözen, “Öncelikle ilk işimiz araç parkımızı yenilemek oldu.Şuan itibariyle 171 aracımızla bölgemizin en büyük makine sahibiz.Diğer bir husus ise asfalt plentine ihtiyacımız vardı.Daha önce ihale etmek suretiyle asfaltı satın alıyorduk.Bölgenin en yüksek kapasiteli asfalt plentini kurduk.2019 yılından itibaren 400 bin tonun üzerinde üretim gerçekleştirdik. Asfalt plentimizin kurulmasıyla birlikte malzeme ihtiyacımız arttı.KÖYDES ödeneklerinin büyük bir bölümünü malzeme alımında kullanıyorduk.Bizde köylerimizde  daha fazla hizmet yapabilmek adına  Cumayanı taş ocağındasabit konkasörü kurmuş olduk ve asfalt plentimizi şuanda oradan besliyoruz.İki ayda toplamda 80 Bin tonun üzerinde malzeme üretimi gerçekleştirildi. Buda önemli bir başarıdır.Bu yıl içinde malzeme alımına vereceğimiz miktar 20 Milyon TL’nin üzerindeydi.Biz bu ödeneğin tamamını Tüpraş ve Bitüm alımına aktardık.Buda kırsalda yaşayan vatandaşlara daha fazla hizmet anlamını taşımaktadır. Ayrıca ilçelerimizde bulunan 2 adet seyyar konkasör ile son 7 yılda 1 Buçuk milyonun üzerinde malzeme üretimi gerçekleştirildi”şeklinde konuştu.

 

“2022 Yılı İçerisinde 61 Proje Hayata Geçireceğiz”

KÖYDES projelerinin başladığı 2005 yılından 2022 yılına kadar toplamda 274 Milyon 865 Bin TL devasa bir ödenek ilimize tahsis edildi.Bu ödeneklerle 770 adet yol,736 adet içme suyu,36 adet sulama ve 18 adet  kanalizasyon projesi olmak üzere toplamda 1562 adet proje gerçekleştirdik.Bu yıl içerisinde de peş peşe ödenekler ilimize tahsis edildi.Birinci dilim KÖYDES ödeneği 29 Milyon 900 Bin TL daha sonra ise buna ek olarak 21 Milyon 463 Bin TL VE 15 Milyon TL ödenek geldi.Ayrıca daha önceki beyanlarımızda borçlanma dahil tüm imkanları seferber edeceğimizi söylemiştik.30Milyon TL kadarda borçlanma gerçekleştirdik.Böylece 98 Milyon 763 Bin TL ödenekle yola çıktık.Ödeneklerin ilçelere dağılımı ise şu şekildedir;Merkez16 Milyon 952 Bin TL,Safranbolu19 Milyon 183 Bin TL,Yenice15 Milyon 83 Bin TL,Eskipazar15 Milyon 335 Bin TL, Eflani 17 Milyon 723 Bin TL,Ovacık14 Milyon 483 Bin TL.Bu ödeneklerle 2022 Yılı içerisinde 24 yol projesi,36 içme suyu projesi ve 1 sulama projesi olmak üzere toplamda 61 proje hayata geçireceğiz.

    

“161.8 Km Asfaltı Köy Yollarımıza Sereceğiz”

“Bu yıl yapacağımız yıl çalışmaların da ise; Merkez İlçemizde 24.9 Km sıcak asfalt ile birlikte 128.5 Km,Safranbolu ilçemizde ise 33.3 Km sıcak asfalt ile birlikte 121.7 Km,Yenice İlçemizde 28.8 Km sıcak asfalt ile birlikte 78.14,Eskipazar ilçemizde 21.1 Km sıcak asfalt ile birlikte 72.1 Km,Eflaniİlçemizde 25.2 Km ile birlikte 72.4 Km,Ovacık İlçemizde 28.2 Km sıcak asfalt ile birlikte 84.6 Km sıcak asfalta ulaşmış olacağız.Toplamda bu yıl içerisinde 161.8 BSK sıcak asfaltı köy yollarımıza sereceğiz.Geçen yıla göre bu sene yapacağımız asfalt miktarındaki artış %60oranındadır.Şuan itibariyle 35 Bin ton BSK üretimi ile 46 Km asfaltı köy yollarımıza serdik. Toplamda sezonsonuna kadar 132 Bin Ton BSK üretimi gerçekleştireceğiz.Mevcut asfaltlarımızın muhafazası içinde yama çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.Yenice,Eflani ve Eskipazar ilçelerimizde tamamlandı.Şuan itibariyle Ovacık ve Safranbolu ilçemizde yamaçalışmalarımız devam ediyor.Sezon sonuna kadar ilçelerimizde 1200 ton yama programı uygulayacağız”

 

Başkan Sözen konuşmasının devamında içme suları,tarımsal sulama ve yatırım inşaat müdürlüğünün çalışmaları hakkında bilgi vererek“İçme sularında ise 2022 yılı içerisinde 9 Milyon 173 Bin TL gibi önemli ölçüde para aktarımı oldu.Merkez1 Milyon 740 Bin TL ödenek ile 7 adet proje, Safranbolu 1 Milyon 246 Bin TL ödenek ile 5 proje Yenice,1 Milyon 452 Bin TL ödenek ile 8 proje,Eskipazar 3 Milyon 175 Bin TL ödenek ile7 proje Eflani 1 Milyon 900 Bin TL ödenek ile 8 proje,Ovacık 200 Bin TL ödenek ile 1 projeolmak üzere toplamda 36 adet içme suyu projesini hayata geçireceğiz.

Tarımsal sulama ile ilgili Merkez Kahyalar Köyü Pirinçlik Mahallesinde hayata geçireceğimiz bir projemiz var.Bunun İçin 113 Bin 479 TL ödenek ayrıldı.Şuanda projemiz %70 oranında bitmiş durumda.Yine Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz 11 adet çöp kamyonu 21 personel ve 3000’in üzerinde konteynırla köylerimize çöp toplama hizmeti veriyor.

Yatırım inşaat müdürlüğümüzün çalışmalarında ise devam eden yatırımlarımız var,tamamlanmış yatırımlar var.Daha önce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün yapmış olduğu yer tesliminden projelerine kadar,geçici kabullerinden kesin kabullerine kadar tüm aşamalarını Yatırım ve İnşaat Müdürlüğümüz gerçekleştiriyor”dedi

“Şehirde Ne Varsa  Köyde  Daha İyisi Olacak”

“Tüm bu gelişmeler ışığında İl Özel İdaremiz kendi kendine yeten bir kurum hüviyetindedir. Maliyetlerimizi önemli ölçüde düşürdük. Kırsal kesime yönelik hizmetlerimizi her geçen gün artırıyoruz.Kalkınma ve gelişme hamlemiz en ücra köylerimize kadar ulaşıyor.Şehirde ne varsa köyde de o olacak amacıyla çıkmış olduğumuz bu yolda şehirde ne varsa köyde daha iyisi olacak noktaya gelmiş durumdayız.”

Başkan Sözen,son olarak İl Özel İdaresi Müdürlükleri ve personellerine çalışmalarında kolaylık ve başarı temennisinde bulundu. (Ramazan Öztürk)

 

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Başkan Vergili Ovacık’ta AK Parti adayının çekilmesini istedi

Yayın: 03.03.2024 16:56
Paylaş:
A+ A-

Karabük Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi Karabük Belediye Başkan adayı Rafet Vergili, Milliyetçi Hareket Partisi Ovacık Belediye Başkan Adayı Neslihan Kaya Karpuz ve İl Genel Meclis üyeleri Muhammer Yağlı ile Hayati Yılmaz’ın aday tanıtım toplantısına katıldı.

Aday tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Başkan Vergili, “Ben öncelikle hemen karşımızda duran ittifak ortağımıza sesleniyorum. Siz Ovacık’ta çekilin bizim adayımız seçilsin. Hiç uğraşmayın. Ovacık’ta gerçek belediyecilik zaten 22 senedir sizde. Bu saatten sonra gerçek belediyecilik diye bir şey yok. İttifakız da ısrar etmenin anlamı yok. Biraz önce adayımız bana diyor ki Ovacık’ın girişine bir yer yapalım. Ramazanlarda iftar verelim. Orda kültür merkezi var. Orada iftar vermek için 3.000 TL para isteniyor.

“OVACIK’IN SAHİBİ BÜYÜK İŞİ KÜÇÜK”

Ovacık’ın sahibi büyük işi küçük. Kimse alınmasın kendisi bizim abimiz. İl genel meclisi üyeleri Ovacık’la alakası olmayan, Ovacık’a gelip giden arkadaşlar. Ovacık’ın bir şekilde canlanması lazım. Ben 1978 Güney Köyünden gelip bu caddeden geçtim. O zaman toz topraktı, sonra parke oldu.         Bu yol karayollarının yolu. Karayollarına güçleri yetmeyince, Köy Hizmetlerine parke döşettiriyorlar. O kadar köyün hakkını yiyorlar.

OVACIK’TA SADECE SİYASETTEN İKBAL KAZANMAK VAR”

Ben bugüne kadar bütün ilçelerimizle ilgili her şeyin doğrusunu söyledim. Bir tane hapisanesi, bir tane memuru var. Her gün gelip gidiyor. Birde yol parası alıyor. Maaşta alıyor. Kapatın burayı yada lojmana çevirin ev bulamayan memurlar gidip geleceğine burada kalsın. Böyle düşünceleri hiç yok. Ovacıkta sadece siyasetten ikbal kazanmak var.

İl Genel Meclisi üyeleri ne yapıyorlar? Silah ruhsatı alıp, silah ruhsatına harç vermiyor. Ovacık’a ne yapıyorlar. Bu kadar İl Genel Meclisi üyeleri, bu kadar siyasette ağırlığı olan bir ilçe bir yolu asfaltlatamaz mı? Belediye ne yapsın burada? Ne kadar para alıyor ben biliyorum. Her şey belediyenin yapacağı iş değil.

Önce Kültür Müdürü orayı bu ramazan vatandaşa bedava yapıyorsun, yapmazsan biz size burada neler yapacağız. Zaten vatandaşın cebinde para yok. Dini duyguları yüksek olduğu için cebinde parası olmasada iftar vermeye çalışıyor. Sende kalkıp bunu paraya bağlıyorsun. Bugüne kadar bu spor kompleksinden hangi Ovacıklı faydalandı. Biz Ovacık’ta inşallah seçimi alacağız. Biz seçimi aldıktan sonra ber ramazan bu belediye binasının önüne iftar çadırı kurulacak. Buna inanın.

“EKMEKLE İNSAN TEHDİT EDİLMEZ”

Tabi sizlerinde sıkıntınızı biliyoruz. Çoçuklarınız işe sokulmuş. Seçim zamanı başlayacaklar tehdit etmeye. Hiç kimse korkmasın. Hiç bir şey yapamazlar. Ekmekle insan tehdit edilmez. Bizde hükümetin ortağıyız. Eğer bir tanenize zarar gelsin, gelin Karabük’te benim yakama yapışın. Zarar gelecek adam Karabük Belediyesi’nde iş başı yapacak. Belediye Başkan adayımızı ve İl Genel Meclisi üyelerimizi seçin bakın hizmet nasıl geliyor hep birlikte görelim” dedi.

Aday tanıtım toplantısına Karabük Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi Karabük Belediye Başkan adayı Rafet Vergili, Milliyetçi Hareket Partisi Karabük İl Başkanı Cenk Gedikoğlu, Milliyetçi Hareket Partisi Merkez İlçe Başkanı Abdurrahman Meşe, Milliyetçi Hareket Partisi Ovacık Belediye Başkan Adayı Neslihan Kaya Karpuz, İl Genel Meclis üyeleri Muhammer Yağlı ile Hayati Yılmaz, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.