Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Başkan Sözen “Önemli Yatırımların Altına İmza Attık”

Yayın: 03.10.2022 15:22
Paylaş:
A+ A-

Ekim Ayı İl Genel Meclis Toplantısı İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen Başkanlığında Yapıldı

Ekim Ayı İl Genel Meclis toplantılarının 1.Birleşiminde açılış konuşmasını yapan Başkan Sözen,”İl Genel Meclisimiz yapmış olduğumuz yatırımların ve hizmetlerin aksatılmadan yürütülmesini sağlamak ve kamu kaynaklarını etkin, verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak üzere 5302 sayılı İl Özel İdaresi kanunuyla görev tevdi edilmiş,ilimizin en icracı kuruluşudur.Aynı zamanda il genel meclisimiz yerel parlemento niteliğindedir ve idaremizin karar organıdır.Eğitimden sağlığa, imardan tarıma, turizmden spora geniş bir yelpazede görev ve sorumluluk üstlenmektedir.Bütçe yapma ve denetleme yetkisi de il genel meclisimize verilmiştir.Yapmış olduğumuz bütçelerle ve almış olduğumuz önemli kararlarla Karabük İl Özel İdaresi olarak önemli yatırımların altına imza attık”dedi.

İl Özel İdaresinin yapmış olduğu büyük yatırımlara değinen Başkan Sözen, “Öncelikle ilk işimiz araç parkımızı yenilemek oldu.Şuan itibariyle 171 aracımızla bölgemizin en büyük makine sahibiz.Diğer bir husus ise asfalt plentine ihtiyacımız vardı.Daha önce ihale etmek suretiyle asfaltı satın alıyorduk.Bölgenin en yüksek kapasiteli asfalt plentini kurduk.2019 yılından itibaren 400 bin tonun üzerinde üretim gerçekleştirdik. Asfalt plentimizin kurulmasıyla birlikte malzeme ihtiyacımız arttı.KÖYDES ödeneklerinin büyük bir bölümünü malzeme alımında kullanıyorduk.Bizde köylerimizde  daha fazla hizmet yapabilmek adına  Cumayanı taş ocağındasabit konkasörü kurmuş olduk ve asfalt plentimizi şuanda oradan besliyoruz.İki ayda toplamda 80 Bin tonun üzerinde malzeme üretimi gerçekleştirildi. Buda önemli bir başarıdır.Bu yıl içinde malzeme alımına vereceğimiz miktar 20 Milyon TL’nin üzerindeydi.Biz bu ödeneğin tamamını Tüpraş ve Bitüm alımına aktardık.Buda kırsalda yaşayan vatandaşlara daha fazla hizmet anlamını taşımaktadır. Ayrıca ilçelerimizde bulunan 2 adet seyyar konkasör ile son 7 yılda 1 Buçuk milyonun üzerinde malzeme üretimi gerçekleştirildi”şeklinde konuştu.

 

“2022 Yılı İçerisinde 61 Proje Hayata Geçireceğiz”

KÖYDES projelerinin başladığı 2005 yılından 2022 yılına kadar toplamda 274 Milyon 865 Bin TL devasa bir ödenek ilimize tahsis edildi.Bu ödeneklerle 770 adet yol,736 adet içme suyu,36 adet sulama ve 18 adet  kanalizasyon projesi olmak üzere toplamda 1562 adet proje gerçekleştirdik.Bu yıl içerisinde de peş peşe ödenekler ilimize tahsis edildi.Birinci dilim KÖYDES ödeneği 29 Milyon 900 Bin TL daha sonra ise buna ek olarak 21 Milyon 463 Bin TL VE 15 Milyon TL ödenek geldi.Ayrıca daha önceki beyanlarımızda borçlanma dahil tüm imkanları seferber edeceğimizi söylemiştik.30Milyon TL kadarda borçlanma gerçekleştirdik.Böylece 98 Milyon 763 Bin TL ödenekle yola çıktık.Ödeneklerin ilçelere dağılımı ise şu şekildedir;Merkez16 Milyon 952 Bin TL,Safranbolu19 Milyon 183 Bin TL,Yenice15 Milyon 83 Bin TL,Eskipazar15 Milyon 335 Bin TL, Eflani 17 Milyon 723 Bin TL,Ovacık14 Milyon 483 Bin TL.Bu ödeneklerle 2022 Yılı içerisinde 24 yol projesi,36 içme suyu projesi ve 1 sulama projesi olmak üzere toplamda 61 proje hayata geçireceğiz.

    

“161.8 Km Asfaltı Köy Yollarımıza Sereceğiz”

“Bu yıl yapacağımız yıl çalışmaların da ise; Merkez İlçemizde 24.9 Km sıcak asfalt ile birlikte 128.5 Km,Safranbolu ilçemizde ise 33.3 Km sıcak asfalt ile birlikte 121.7 Km,Yenice İlçemizde 28.8 Km sıcak asfalt ile birlikte 78.14,Eskipazar ilçemizde 21.1 Km sıcak asfalt ile birlikte 72.1 Km,Eflaniİlçemizde 25.2 Km ile birlikte 72.4 Km,Ovacık İlçemizde 28.2 Km sıcak asfalt ile birlikte 84.6 Km sıcak asfalta ulaşmış olacağız.Toplamda bu yıl içerisinde 161.8 BSK sıcak asfaltı köy yollarımıza sereceğiz.Geçen yıla göre bu sene yapacağımız asfalt miktarındaki artış %60oranındadır.Şuan itibariyle 35 Bin ton BSK üretimi ile 46 Km asfaltı köy yollarımıza serdik. Toplamda sezonsonuna kadar 132 Bin Ton BSK üretimi gerçekleştireceğiz.Mevcut asfaltlarımızın muhafazası içinde yama çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.Yenice,Eflani ve Eskipazar ilçelerimizde tamamlandı.Şuan itibariyle Ovacık ve Safranbolu ilçemizde yamaçalışmalarımız devam ediyor.Sezon sonuna kadar ilçelerimizde 1200 ton yama programı uygulayacağız”

 

Başkan Sözen konuşmasının devamında içme suları,tarımsal sulama ve yatırım inşaat müdürlüğünün çalışmaları hakkında bilgi vererek“İçme sularında ise 2022 yılı içerisinde 9 Milyon 173 Bin TL gibi önemli ölçüde para aktarımı oldu.Merkez1 Milyon 740 Bin TL ödenek ile 7 adet proje, Safranbolu 1 Milyon 246 Bin TL ödenek ile 5 proje Yenice,1 Milyon 452 Bin TL ödenek ile 8 proje,Eskipazar 3 Milyon 175 Bin TL ödenek ile7 proje Eflani 1 Milyon 900 Bin TL ödenek ile 8 proje,Ovacık 200 Bin TL ödenek ile 1 projeolmak üzere toplamda 36 adet içme suyu projesini hayata geçireceğiz.

Tarımsal sulama ile ilgili Merkez Kahyalar Köyü Pirinçlik Mahallesinde hayata geçireceğimiz bir projemiz var.Bunun İçin 113 Bin 479 TL ödenek ayrıldı.Şuanda projemiz %70 oranında bitmiş durumda.Yine Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz 11 adet çöp kamyonu 21 personel ve 3000’in üzerinde konteynırla köylerimize çöp toplama hizmeti veriyor.

Yatırım inşaat müdürlüğümüzün çalışmalarında ise devam eden yatırımlarımız var,tamamlanmış yatırımlar var.Daha önce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün yapmış olduğu yer tesliminden projelerine kadar,geçici kabullerinden kesin kabullerine kadar tüm aşamalarını Yatırım ve İnşaat Müdürlüğümüz gerçekleştiriyor”dedi

“Şehirde Ne Varsa  Köyde  Daha İyisi Olacak”

“Tüm bu gelişmeler ışığında İl Özel İdaremiz kendi kendine yeten bir kurum hüviyetindedir. Maliyetlerimizi önemli ölçüde düşürdük. Kırsal kesime yönelik hizmetlerimizi her geçen gün artırıyoruz.Kalkınma ve gelişme hamlemiz en ücra köylerimize kadar ulaşıyor.Şehirde ne varsa köyde de o olacak amacıyla çıkmış olduğumuz bu yolda şehirde ne varsa köyde daha iyisi olacak noktaya gelmiş durumdayız.”

Başkan Sözen,son olarak İl Özel İdaresi Müdürlükleri ve personellerine çalışmalarında kolaylık ve başarı temennisinde bulundu. (Ramazan Öztürk)

 

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Dinçer Lojistik Demoday 2023 başlıyor

Yayın: 07.12.2023 00:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Dinçer Lojistik tarafından sektörde faaliyet gösteren girişimleri desteklemek amacıyla iki yıldır düzenlenen Dinçer Lojistik Demoday'in üçüncü dönemi başlıyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, başvuruların 10 Aralık'a kadar süreceği Dinçer Lojistik Demoday; lojistik-tedarik zinciri ve perakende süreçleri temelinde yapay zeka, robotik, mobilite, iş zekası ve blockchain teknolojileri gibi pek çok alanda faaliyet gösteren startup'lar için önemli bir fırsat sunacak.

Birincinin 150 bin TL, ikincinin 100 bin TL ve üçüncünün 75 bin TL ödül kazanacağı etkinlik, bu sene ilk defa Ataşehir DasDas sahnede yüz yüze düzenlenecek.

20 Aralık'ta düzenlenecek etkinlikte yarışacak projeleri Dinçer Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinçer, Dinçer Lojistik CTO'su Murat Şencan, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Danışmanı Hakan Kırımlı, Koç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Türkay, Strateji ve İş Geliştirme Danışmanı Arda Berkay Çağın, Webrazzi Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Arda Kutsal, Halk Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Zafer Mustafaoğlu, P&G Satın Alma Direktörü Filiz Mahir ve Fazla Üst Yöneticisi (CEO) Olcay Silahlı değerlendirecek.

Etkinlikte para ödülünün yanı sıra sektör profesyonelleri ve mentorlar ile çalışma, iş bağlantıları ve yatırım fırsatı gibi imkanlar sunulacak.

– “Etkinliğe ilgi her geçen yıl artıyor”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dinçer Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinçer, geçen yıl 100'ü aşkın girişimin başvurduğu, 12 startup'ın ise finalde yarıştığı Demoday’e gösterilen ilgiden oldukça memnun olduklarını bildirdi.

İki yıldır düzenledikleri etkinliğin bu sene üçüncü dönemini başlattıklarını kaydeden Dinçer, şu açıklamalarda bulundu:

“Geride bıraktığımız yıllara bakarsak giderek artan bir ilgiden söz edebiliriz. Biz bu etkinlikle, sektörde yenilik yaratan, bir soruna çözüm üreten ya da parlak fikre sahip girişimlere kendilerini gösterme şansı sunuyoruz. Daha önce etkinliğimize katılan tüm startup'larla ilişkimizi sürdürüyor, kalıcılı ilişkiler kurmaya gayret ediyoruz. Girişimcileri ve girişimci adaylarını, iş fikirleriyle ve yenilikçi çözümleriyle birlikte sektörün geleceğine yön vermeye çağırıyoruz. Özellikle ana iş kolumuz lojistik ve tedarik zincirinin tamamını kapsayacak şekilde robotik, mobilite, yapay zeka, blockchain, iş zekası, endüstri 4.0 alanlarında yenilikçi çözümler sunan startup'ları etkinliğimize davet ediyoruz.”