Başkan Vergili Muhtarlarla Buluştu

Başkan Vergili Muhtarlarla Buluştu

Yayın: 17.04.2015 10:08
Paylaş:
A+ A-

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili mahalle muhtarları ile bir araya gelerek, mahalleler ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Akşam yemeğinde muhtarlarla bir aya gelen Başkan Vergili’ye Muhtarlar Derneği Başkanı İbrahim Harmanbaşı teşekkür ederek, sorunlarının tek tek çözüldüğünü söyledi. Dernek Başkanı Harmanbaşı; “Başkanımıza teşekkür etmek istiyorum. Geçen ay toplantımızda sizlerin sorunları ile ilgili verdiğim sorunlar birer birer çözülmeye başladı. Bu sorunlardan muhtar arkadaşlarımızın yazıhanelerindeki elektrik ve interneti Belediyemiz bünyesine alındı. Her muhtarımızın bu sayede cebinde 100 lirası kalacak, yıllık 1.200 TL oluyor. Böyle önemli hizmetten dolayı sizlerin adına Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bir sorunumuz kaldı. İnşallah en yakın zamanda gerçekleşir. Muhtarlar Derneğimizin yerini bir an önce yaparak önümüzdeki günlerde hizmete açmak istiyoruz. Başkanım biraz öncede kendileri ifade etti. Yakın zamanda başlayacağını söyledi. Bununda burada müjdesini vermek istiyorum. İnşallah bu birlikteliğimiz, bu beraberliğimiz bu 5 yıl içersinde omuz omuza birlikte çalışarak Karabük’ümüzün bütün mahallelerine hizmeti en ücra köşesine birlikte getireceğiz. Bunu da bir ekip ruhuyla Sayın Belediye Başkanımızla, Başkan Yardımcımızla, değerli daire müdürlerimizle beraber mahalle sorunlarımızı birer birer bir takım halinde birlikte çözeceğiz” dedi.

Dört yıl içinde hiçbir mahallenin eksiğinin kalmayacağını belirten Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili; “Bu birlikteliğimiz Türkiye’de örnek bir beraberliklerden birisi. Ne olursa olsun hep beraber Karabük için hizmet veriyoruz. Önümüzdeki 4 yıl kalan süre içersinde hiçbir mahallenin eksiği kalmayacak. Tüm problemleri çözülmüş olacak. Sizin sürekli olarak yönetime katılmanız sağlanacak. Belediye tarafından baktığımız zaman diğer yerlerde uygulamalarda muhtarların yönetimlerle, idarelerle çok daha uzak mesafeli olduğunu düşünüyorum ama biz her yapmış olduğumuz icraata mahalleyle ilgili konulara mahalle muhtarlarımızın elimizden geldiği kadar fikrini almaya çalışıyoruz. Muhtarların doğrultusunda iş yapmaya çalışıyoruz ve eksikliğimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Biz 4 yıllık icraatımızın sonunda değişen bir Karabük değil, değişmiş bir Karabük’ü önümüzdeki kuşaklara teslim etmemiz gerekiyor” dedi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

KTÜ’de yapay zekanın sporcu gelişiminde etkin rol alması hedefleniyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 15.07.2024 20:37
Paylaş:
A+ A-

TRABZON (AA) – Karadeniz Teknik Üniversitesinde (KTÜ) yapay zeka aracılığıyla performans analizi ve anlık raporlamayla sporcular için yeni antrenman modelleri oluşturulması amaçlanıyor.

KTÜ Beden Eğitimi Bölümü ile Sağlık Bilimleri Fakültesi Egzersiz ve Spor Bilimleri Bölümü, sporculara yapay zeka aracılığıyla atletik performans testleri ve analizleri hakkında bilgi vermek üzere etkinlik düzenledi.

Kampüste yapılan etkinlikte, yapay zeka yöntemiyle yapılan testlerde kısa sürede sonuçlar alındığı ve bu doğrultuda antrenman programları oluşturulabildiğine yönelik tanıtımlar yapıldı.

Beden Eğitimi Bölümü Başkanı Öğretim Görevlisi Burakhan Aydemir, AA muhabirine, gelişen teknolojiyle sporda yapay zekanın öneminin ciddi şekilde büyümeye devam ettiğini söyledi.

Sporcuların atletik performanslarının takibinin, veriler ışığında antrenman programlarını düzenlemenin ve gelişimlerini izlemenin büyük önem taşıdığını belirten Aydemir, “Biz de yapay zeka yöntemiyle sporcuların atletik performansını geliştirmeyi, test etmeyi ve bu testler sonucunda da periyodik şekilde takip ve gelişen performansı gözlemlemeyi hedefliyoruz.” dedi.

Aydemir, pahalı cihazların yerini yapay zekanın aldığına işaret ederek, bu doğrultuda yeni antrenman planlamaları çıkartarak oluşan sürece katkı sağlamayı hedeflediklerini dile getirdi.

Antrenör olarak da yapay zekayla sporcuların verilerini takip ettiğini aktaran Aydemir, şunları kaydetti:

“Hepsinin bilimsel olarak geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılıyor ve bu doğrultuda zaten sonuçlar değerlendiriliyor. Biz sporcularımızla düzenli şekilde bu testleri yapıyoruz. Bunu başarıyla ilişkilendirdiğimizde de ciddi şekilde başarının olduğunu, Avrupa şampiyonu milli tekvandocumuz Furkan Ubeyde Çamoğlu'nun da bu testler sonucunda performansını takip ettiğimizi ve başarısından önce de başarılı olabileceğiyle ilgili fikir ortaya koyduğumuzu görmüş olduk. Şampiyon olmasıyla bu tespitimizi taçlandırmış olduk.”

Aydemir, antrenman metotlarının da yapay zekayla yeni bir boyuta evrildiğine dikkati çekerek, “Bundan 5-6 yıl önce yapılan testlerle şimdiki testler arasında bile farklılıklar var. Yapay zeka bunu başka bir evreye getirdi. Bu anlamda tabii ki gelecekte neler olabileceğini hep beraber göreceğiz. Şu an her şey bizim kontrolümüzde devam ediyor.” diye konuştu.

Etkinliğe katılan yapay zeka geliştiricisi Talha Aydoğan ise yapay zekanın spor alanındaki önemine işaret ederek, şunları söyledi:

“Normalde eskiden cihazları taşırdınız veya bir kurulum gerekirdi. Bunlarla uğraşmak hem maliyet hem de zaman kaybına sebep olurdu. Sporcuların patlayıcı kuvvetini, kuvvet devamını, reaktif kuvvetini, şu an onlarca parametresini alıp değerlendirme ve içerideki başka modellerle bunu dünyayla kıyaslama şansınız oluyor. Bunu saniyeler içerisinde yapabilen herhangi bir sistem, hardware (donanım) tarafında yok. Yapay zekanın buradaki önemi bu anlamda ortaya çıkıyor.”