Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Karabük Belediyesi, Otobüs İşletmeciliğine Başlayacak

Yayın: 10.10.2022 15:48
Paylaş:
A+ A-

Pandemi döneminde başlayan ve daha sonra da devam eden Karabük’te ki toplu taşıma işi ile ilgili sorun yine çözülemedi.  MHP’li  Belediye Meclis Üyesi Şahin Karataş, son yapılan Karabük Belediyesi Meclis toplantısında  bu konu ile ilgili söz alarak bu sorunu tekrar gündeme taşıdı. Meclis Üyesi Şahin Karataş’ın meclis toplantısında gündeme getirmesi üzerine Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili “ Halkın mağduriyetinin önlenmesi konusunda belediyemizin birkaç otobüs alarak yolcu taşımacılığının bir kısmını belediye olarak karşılayacağız ve bu konuda çalışmaların başlattık” dedi

Bilindiği üzere yapılan bir toplantıda toplu taşıma işlemi yapan halk otobüsleri, minibüs işletmecileri bir çatı altında birleşerek belediyenin içinde bulunduğu ortak bir şirket kanalı ile bu sorunun çözülmesi gündeme gelmişti. Şimdiye kadar bu konu ile ilgili bir gelişmenin ortaya çıkmaması üzerine son yapılan Belediye Meclis toplantısında  MHP’li Belediye Meclis Üyesi Şahin Karataş söz alarak, konuyu tekrar gündeme getirdi. MHP Belediye Meclis Üyesi Karataş konu ile ilgili sosyal medya hebasında yaptığı açıklamada “Birkaç aydır belediyemiz tarafında yürütülen,Özel Halk otobüsleri ve dolmuşların (minibüs) işletmecilerinin bir çatı altında birleştirilerek,belediyenin de içinde bulunduğu ortak bir şirket kanalıyla işletilmesi konusunda özel bir firma tarafında yürütülen çalışmalar  Özel Halk otobüsü sahiplerine,dolmuşçulara,muhtarlara,belediye meclis üyelerine ve basın organlarına gerekli açıklamalar düzenlenen toplantılarda anlatılmıştı. Adı geçen özel firma Karabük genelindeki Özel Halk otobüslerinde, dolmuşlarda yolcu olarak faydalanan tüm mahallelerdeki bilgileri toplamış,yeniden düzenlenecek hatlar, birleştirilecek hatlar, tüm paydaşların zarar etmeden faaliyet göstermeleri ile birlikte, halkında mağduriyetlerinin giderilmesi yönündeki çalışmalarla ilgili Ekim ayı belediye meclisinde,” Bu konuda çalışmaların ne duruma geldiğini sözlü olarak sormam üzerine “Belediye Başkanı sayın Rafet Vergili bu konuda tüm çalışmalara, yürütülen görüşmelere rağmen bazı Özel Halk otobüsü ve dolmuş sahiplerinin düşünülen sisteme girmeyi düşünmediklerinden dolayı bu sistemin gündemden çıktığını, halkın mağduriyetinin önlenmesi konusunda belediyemizin birkaç otobüs alarak yolcu taşımacılığının bir kısmını belediye olarak karşılayabileceklerini belirtti ve bu konuda çalışmaların başladığını bildirdi. Söz konusu sistemde mevcut Özel Halk otobüsleri, dolmuşlar tek çatı altında birleşecek, belediyenin de iştirak ettiği bir şirket kurulacak, burada oluşturulacak HAVUZ SİSTEMİNDE her pay sahibi eşit oranda para kazanacak, tüm giderler ve gelirler şirket bünyesinde yönetilecek, zamanla dolmuş sahipleri de dolmuşlarından kazanılmış haklarını aynen koruyarak, tek tek veya birlikte otobüsler alarak onlarında Özel Halk otobüsü işletmesindeki haklarının korunarak devam edeceği, bu sistemin ülkemizin birçok Büyükşehir ve İl belediyelerinden uygulandığını belirtti.”

Gelinen noktada Karabük Belediyesi gelecek aylarda birkaç otobüs alarak  şehir içi yolcu taşımacılığının belli bir kısmını karşılayabilir duruma gelecek. (Mehmet Aşar)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Honda’nın yeni hibrit SUV modeli ZR-V, Türkiye’de satışa çıkıyor

Yayın: 23.09.2023 12:48
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

İZMİR (AA) – Hibrit eser gamını büyüten Honda, büsbütün yeni ZR-V modelini Avrupa pazarı ile eş vakitli olarak Türkiye'de de 25 Eylül'de satışa sunacak.

Honda’nın yeni hibrit modeli ZR-V e:HEV’nin basın tanıtım toplantısı İzmir’de gerçekleştirildi. Toplantıda verilen bilgiye nazaran, yeni ZR-V e:HEV, Advance donanım paketi ve kırmızı ve beyaz renk seçenekleriyle 25 Eylül'de 2 milyon 625 bin TL satış fiyatıyla Türkiye’de satışa çıkacak.

-“Tüketici beklentilerini ve gelişen teknolojileri yakından takip ediyoruz”

Honda Türkiye Lideri Satoru Yamada, toplantıda yaptığı konuşmada, Honda Türkiye'nin SUV gövde tipinde eser gamını genişlettiğini söyledi.

Yamada, “Türkiye’de şu an yükselen trend olan SUV modellerinde 3 farklı eser ile farklı gereksinimlere yönelik seçenek sunabiliyoruz. Ayrıyeten elektrifikasyon stratejimiz kapsamında hibrit model sayımızı artırmaya da devam ediyoruz. Yeni hibrit modelimiz olan ZR-V, uzun yıllardır Honda mühendislerinin geliştirdiği motor teknolojisinin en aktüel versiyonu.” sözlerini kullandı.

Türkiye'de birinci hibrit aracı satışa sunan markanın Honda olduğunu anımsatan Satoru Yamada, “Tüketici beklentilerini ve gelişen teknolojileri yakından takip ediyoruz. Bu kapsamda da en verimli hibrit teknolojisini sunma maksadını taşıyoruz. En yeterlisi olduğuna inandığımızda tüketici karşısına çıkardığımız Honda hibrit teknolojisini temsil eden, e:HEV logolu eserlerimiz Jazz ve HR-V’den sonra ZR-V’nin de sürüş dinamikleri, keyifli seyahat hissi ve yakıt iktisadı ile segmentinde fark yaratacağına inanıyoruz. ZR-V, şu an SUV ailemizde bulunan HR-V ve CR-V’nin tam ortasında konumlanıyor.” diye konuştu.

Honda'nın “2050 yılı sıfır karbon hedefi” kapsamında çalışmalarına süratle devam ettiklerini de belirten Honda Türkiye Lideri Satoru Yamada, Türkiye’de şu an e:HEV modellerle sürat kazanan bu maksat kapsamında daha çevreci ve tüketici beklentilerini karşılayan modellerle eser gamını büyüteceklerini kelamlarına ekledi.

– Honda hibrit teknolojisinin en şimdiki temsilcisi ZR-V e:HEV

Öte yandan toplantıda aktarılan bilgilere nazaran, ZR-V e:HEV’de yüzde 100 hibrit sistemini besleyen 2.0 litre akaryakıtlı motor bulunuyor. ZR-V e:HEV, Honda SENSING güvenlik ve sürüş dayanak sistemi ile hem faal hem de pasif güvenlikte yüksek standartlar sunuyor. Seyahat konforunda ise göz hizası gösterge paneli (Head Up Display), ısıtmalı direksiyon, ısıtmalı ön ve art koltukların yanı sıra BOSE iş birliği ile geliştirilen 12 hoparlör özellikleri öne çıkarken, şık tasarımı da modeli sınıfında farklı bir noktaya taşıyor.

Şık tasarımı, güçlü performansı ve sürüş dinamiklerini yüksek konforla birleştiren Honda ZR-V e:HEV, D-SUV segmentinde yer alacak. Sportif bir karaktere sahip olan ZR-V e:HEV’in gövde dizaynında şık ve yalın görünüm dikkati çekiyor. Gereç kalitesi ile öne çıkan iç tasarım ve modelin kompakt boyutları kullanıcıya ferah, pratik ve konforlu bir alan sunuyor.

Yeni Honda ZR-V, iç yer dizaynında kullanılan üst seviye kalitedeki malzemeler ve genişliği ile sınıfındaki en konforlu modellerden biri olarak öne çıkıyor.

– Elektrik motoru, 184 PS/135 kW güç ve 315 Nm tork üretiyor

Honda mühendislerinin uzun yıllardır geliştirmeyi sürdürdüğü hibrit teknolojisi her modelde gücünü ve verimliliğini artırmaya devam ediyor. Yenilenen hibrit güç-aktarma sistemi, 2.0 litre dört silindirli direkt enjeksiyonlu “Atkinson” çevrimli akaryakıtlı motor, iki kompakt güçlü elektrik motoru ve yüksek güç yoğunluğuna sahip lityum iyon bataryadan oluşuyor. Elektrik motoru, 184 PS/135 kW güç ve 315 Nm tork üretirken, yeni ZR-V e:HEV, 0-100 km/s hızlanmasını 8 saniyede tamamlayarak sınıfında öne çıkıyor. Çevik motor performansına ve kısa hızlanma mühletine karşın ZR-V, 132 g/km (WLTP) karbondioksit emisyon kıymeti ve 5.8 lt/100km (WLTP) birleşik yakıt tüketim kıymetiyle üstün bir verimlilik de sunuyor.