Biçerdöver Kontrolleri Başladı

Biçerdöver Kontrolleri Başladı

Yayın: 14.07.2015 11:08
Paylaş:
A+ A-

Karabük Merkez ve Safranbolu İlçesinde biçerdöverle hububat hasadının başlamasıyla Karabük Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce hasatta meydana gelebilecek kayıpların önlenebilmesi için biçerdöver kontrolleri başladı.

Karabük’ün Belen Köyü’nde teknik personellerin yaptığı kontrollere Karabük Vali Yardımcısı Abdullah Acar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cemalettin Çataklı, Gıda, Tarım Ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Çetin Ayvalık, Ziraat Odası Başkanı Hasan Benlioğlu, Bitkisel Üretim Ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Murat Çelik, Koordinasyon Ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ahmet Küçükhaskul katıldı.

Karabük Vali Yardımcısı Abdullah Acar, geçen yıl Karabük’te 63 bin ton ürün elde edildiğini belirterek “İlimizde geçtiğimiz yıl 22 bin hektar hububat alanının yaklaşık 17 bin hektarı biçerdöverle hasat edilmiş olup yaklaşık 63 bin ton ürün elde edildi. Bu hasatta tane kayıp oranı il genelinde yüzde 2,2 olarak gerçekleşti. Bu yıl da ilimizde yaklaşık 20 bin hektar alanın biçerdöver ile hasat edilmesi beklenmektedir. Biçerdöverle yapılan hasatlarda meydana gelen kayıpların önlenmesi amacıyla Biçerdöver Kontrolleri Valilik Tebliği yayımlanmış olup, tane kayıp oranının yüzde 3’ün altında tutulması hedeflendi. Bu yıl tane kayıp oranını geçtiğimiz yıldan daha da aşağıya çekmek istiyoruz” dedi.

Acar’ın ardından konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cemalettin Çataklı, Karabük’te biçerdöverle hububat hasadının başlamasıyla, toplam 9 teknik elemandan oluşan 4 ekiple Biçerdöver kontrollerine başladıklarını ifade ederek ürün kayıplarının önüne geçmek için üreticilere de grev düştüğünü belirtti. Çataklı, “Üreticilerimizin tarlasını biçtirmeye başlamadan önce biçerdöver sahipleri ile örneği muhtarlıklara gönderilmiş olan sözleşme imzalamaları, biçim esnasında ürünün başında olmaları ve tane kayıplarını sık sık kontrol etmeleri, operatörü uyarmaları, uymayan operatörleri en yakın İl ve İlçe Müdürlüklerimize bildirmeleri büyük önem arz etmektedir” dedi.

Valilik Tebliğinde belirtilen hususlara uymayarak, ürün kaybına sebep olanlar hakkında yasal işlem yapılacağını belirten Karabük Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Çataklı, çiftçilerin üretim sezonunu bol ürün ve kazançlı geçirmelerini temenni etti.

Ziraat Odası Başkanı Hasan Benlioğlu ise hasat sezonunun tüm çiftçilere hayırlı olmasını diledi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Güven Hastanesi’nden “Avrupa’nın obezite oranı en yüksek ülkesi Türkiye” değerlendirmesi

Anadolu Ajansı
Yayın: 19.05.2024 00:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Güven Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. İbrahim Demirci, 18 Mayıs Avrupa Obezite Günü kapsamında, Dünya Sağlık Örgütü'nün obeziteye ilişkin son verilerini değerlendirerek uyarılarda bulundu.

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Demirci, obezite ve obeziteyle ilişkili hastalıkların her yıl katlanarak arttığını belirtti.

Demirci, özellikle çocuklarda obezite sıklığının erişkinlere göre daha hızlı arttığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Henüz toplum olarak sağlıklı yaşam için beslenmenin ve egzersizin önemini tam kavrayamadık. Genel olarak, yüksek kalorili besleniyoruz. Yemek yemek bizim için hobi ve eğlence niteliğinde. Arkadaşlarımızla, dostlarımızla buluştuğumuzda planlarımızı yemek üzerine kuruyoruz. Vakit geçirirken, yemek yemeyi seviyoruz. Seçeneklerimiz arasında birlikte yürüyüş yapmak çok fazla tercih edilmiyor. Hala, toplumumuzun bazı kesimlerinde kilolu insanların daha sağlıklı olduğu düşünülmekte. Kültürün, geleneklerin ve adetlerin etkisiyle toplumumuz yemekle arasına mesafe koyamıyor.

– Endokrin bozucu kimyasallar obeziteye yol açıyor

Son zamanlarda tüm dünyada miktarı artan endokrin bozucu kimyasalların da obeziteyi tetiklediğini vurgulayan Demirci, işlenmiş ve hazır gıdalar konusunda uyarılarda bulundu.

Demirci, endokrin bozucu maddeler arasında, solunan hava, içilen su ve yenilen gıdalarla vücuda giren ve biriken, endokrin sistemini olumsuz etkileyen ve bu etkilerini nesilden nesile aktarabilen kimyasal maddeler olduğuna işaret ederek, “Endokrin bozucu kimyasallardan tamamen uzak kalmak mümkün olmasa da sağlıklı ürünler tüketerek ve hayatımızda plastik kullanımını minimuma indirerek en azında bu zararlı kimyasallara maruziyetimizi elimizden geldiğince azaltmamız gerekiyor.” tavsiyesinde bulundu.

Obezite sıklığının tüm dünyada hızla artığına ve son 20 yıldır obezite artışını durdurabilen bir ülke olmadığına vurgu yapan Demirci, eğer obezite sıklığındaki artış önlemez ise 2035'te dünya nüfusunun yarısından fazlasının kilo fazlalığı ve yarattığı sorunlarla karşı karşıya kalacağını ifade etti.

– “Obezite artış hızı 5-19 yaş arası çocuk ve gençlerde, erişkinlere göre neredeyse 2 kat daha yüksek”

Demirci, sağlık verilerine bakıldığında durumun iç açıcı olmadığının altını çizerek, “Yıldan yıla daha kötüye doğru gidiyor. Dünya Sağlık Örgütü 2023 verilerine göre tüm dünyada obezite sıklığı yüzde 14 civarında. Bu yüzdeye, kilo fazlalığı olanları da eklediğimizde yüzde 38'e ulaşıyor. Artış hızı durdurulamaz ise 2035'te dünya nüfusunun yarıdan fazlası kilo fazlalığıyla mücadele etmek zorunda olacak. Ayrıca dikkat çekmek istediğimi önemli bir nokta, obezite artış hızı 5-19 yaş arası çocuk ve gençlerde, erişkinlere göre neredeyse 2 kat daha yüksek. Çocukluk çağı obezitesi de günümüzde bir tehlikeli boyuta ulaşmış durumda.”

Türkiye açısından durumun biraz daha ciddi boyutta olduğuna vurgu yapan Demirci, “Türkiye İstatistik Kurumu 2022 verilerine göre ülkemizde kilo fazlalığı yüzde 35.6, obezite sıklığımız ise yüzde 20.2. Verilere göre Avrupa'nın obezite oranı en yüksek ülkesiyiz.” bilgisini paylaştı.

Obeziteye karşı başarılı mücadele etmek için farkındalığın artması gerektiğini belirten Demirci, obeziteyle mücadelenin “ülke politikası” olarak benimsenmesi ve sosyal yaşamın sağlığını ön planda tutacak şekilde düzenlenmesi gerektiğine dikkati çekti.