Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Biçerdöver Kontrolleri Başladı

Yayın: 14.07.2015 11:08
Paylaş:
A+ A-

Karabük Merkez ve Safranbolu İlçesinde biçerdöverle hububat hasadının başlamasıyla Karabük Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce hasatta meydana gelebilecek kayıpların önlenebilmesi için biçerdöver kontrolleri başladı.

Karabük’ün Belen Köyü’nde teknik personellerin yaptığı kontrollere Karabük Vali Yardımcısı Abdullah Acar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cemalettin Çataklı, Gıda, Tarım Ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Çetin Ayvalık, Ziraat Odası Başkanı Hasan Benlioğlu, Bitkisel Üretim Ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Murat Çelik, Koordinasyon Ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ahmet Küçükhaskul katıldı.

Karabük Vali Yardımcısı Abdullah Acar, geçen yıl Karabük’te 63 bin ton ürün elde edildiğini belirterek “İlimizde geçtiğimiz yıl 22 bin hektar hububat alanının yaklaşık 17 bin hektarı biçerdöverle hasat edilmiş olup yaklaşık 63 bin ton ürün elde edildi. Bu hasatta tane kayıp oranı il genelinde yüzde 2,2 olarak gerçekleşti. Bu yıl da ilimizde yaklaşık 20 bin hektar alanın biçerdöver ile hasat edilmesi beklenmektedir. Biçerdöverle yapılan hasatlarda meydana gelen kayıpların önlenmesi amacıyla Biçerdöver Kontrolleri Valilik Tebliği yayımlanmış olup, tane kayıp oranının yüzde 3’ün altında tutulması hedeflendi. Bu yıl tane kayıp oranını geçtiğimiz yıldan daha da aşağıya çekmek istiyoruz” dedi.

Acar’ın ardından konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cemalettin Çataklı, Karabük’te biçerdöverle hububat hasadının başlamasıyla, toplam 9 teknik elemandan oluşan 4 ekiple Biçerdöver kontrollerine başladıklarını ifade ederek ürün kayıplarının önüne geçmek için üreticilere de grev düştüğünü belirtti. Çataklı, “Üreticilerimizin tarlasını biçtirmeye başlamadan önce biçerdöver sahipleri ile örneği muhtarlıklara gönderilmiş olan sözleşme imzalamaları, biçim esnasında ürünün başında olmaları ve tane kayıplarını sık sık kontrol etmeleri, operatörü uyarmaları, uymayan operatörleri en yakın İl ve İlçe Müdürlüklerimize bildirmeleri büyük önem arz etmektedir” dedi.

Valilik Tebliğinde belirtilen hususlara uymayarak, ürün kaybına sebep olanlar hakkında yasal işlem yapılacağını belirten Karabük Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Çataklı, çiftçilerin üretim sezonunu bol ürün ve kazançlı geçirmelerini temenni etti.

Ziraat Odası Başkanı Hasan Benlioğlu ise hasat sezonunun tüm çiftçilere hayırlı olmasını diledi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

MHP Ladik İlçe Başkanlığına Gülyokuş atandı

Yayın: 22.09.2023 20:48
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – MHP Ladik İlçe Başkanlığına Sinan Gülyokuş getirildi.

Ladik İlçe Seçim Heyeti, bir müddet evvel gerçekleştirilen ve Nurol Albayrak'ın tek liste ile girip kazandığı MHP Ladik İlçe Kongresi'ni, delegeler ortasında üyeliğini tamamlamamış bireylerin bulunduğu itirazı üzerine iptal etmişti.

Bunun üzerine MHP Genel Merkezi tarafından ilçe başkanlığına Sinan Gülyokuş atandı.

Gülyokuş, genel merkezlerinin tensipleriyle ilçe başkanlığına getirildiğini belirterek, “Bu kutsal vazifeye layık görüldüğüm için teşekkür ediyorum. Vazifesi bildirim alır almaz idare şuramızı toplayarak misyon dağılımı yaptık.” dedi.

Yönetim konseyi ise Yunus Emre Kanoğlu, Kemal Sukas, Hüseyin İğci, Mehdi Çetiner, Selçuk Koşar, Mustafa Demirel, Recep Karamustafaoğlu, Mehmet Yetik, Zeki Akyel, Naci Süer, Lütfü Değirmenci, Emrah Kanoğlu, Cengiz Çobanbaşı ve Ayşe Kanoğlu'ndan oluştu.