Biletbayisi.com, 2024 seyahat trendlerine dair verileri paylaştı

Anadolu Ajansı
Yayın: 01.02.2024 04:00
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Biletbayisi.com, 2024 yılı resmi tatil günlerindeki seyahat trendlerine dair önemli verileri paylaştı.

Şirketten yapılan açıklamada, resmi tatil günlerindeki seyahat taleplerinde belirgin bir artış yaşandığı ve popüler destinasyonların tatilcilerin ilgisini çektiği kaydedilirken 2024'te resmi tatillerdeki seyahat taleplerinde yüzde 40'ın üzerinde artış yaşandığı vurgulandı.

Bayram tatilleri ve ulusal bayram günlerindeki uçuş rezervasyonlarında dikkati çekici artış gözlendi. Öne çıkan popüler destinasyonlar arasında özellikle yaz aylarında sahil bölgeleri, tarihi ve kültürel zenginliklere sahip şehirler ve doğal güzellikleriyle bilinen bölgeler yer alırken, seyahat taleplerindeki bu artışın, hem iç turizmi hem de yurt dışı seyahatleri kapsayarak geniş bir yelpazede gerçekleştiğini belirtildi.

Platform, yurt içi ve yurt dışı uçuşlarda uygun fiyatlar ve esnek seyahat seçenekleri ile tatilcilerin istedikleri rotalara güvenilir bir şekilde ulaşmalarına destek oluyor.
Tatil taleplerinin bu kadar erken dönemde artmasının, tatilcilerin planlarını önceden yapma eğilimini yansıttığı ifade edilen açıklamaya göre, Biletbayisi.com, müşterilerine en uygun ve esnek seçenekleri sunarak, tatilcilerin seyahat deneyimlerini daha da keyifli hale getirmeyi hedefledikleri vurgulandı.

– Resmi tatillerde tercih edilen destinasyonlar

Açıklamaya göre, 06-14 Nisan tarihlerini kapsayacak Ramazan Bayramı tatili için uçak biletleri satın alma eğiliminde belirgin bir artış gözlendi. Tatilciler, özellikle yurt içi uçuşlarda tercihleri arasında; Antalya, Bodrum ve Dalaman öne çıkan listede, yurt dışı destinasyonlarda, Barselona, Roma, Lizbon ve Dubai gibi şehirler yer alıyor.

23 Nisan tatilinde ise ailelerin, çocuklarıyla birlikte keyifli bir tatil geçirmek adına yöneldiği destinasyonlar arasında yurt içinde, Kapadokya, Ege'nin koyları ve Akdeniz'in sıcak sahil bölgeleri, yurt dışında ise, Paris, Amsterdam, Atina tercih ediliyor.

1 Mayıs tatili için erkenden yapılan rezervasyonlarda, yurt içinde, tatilcilerin tercih ettiği başlıca destinasyonlar arasında Çeşme, Fethiye, Kaş dikkati çekerken, yurt dışı tercihlerinde, tatilciler tercihlerini, Barcelona, Prag ve Viyana'dan yana kullanıyor.

9 günlük Kurban Bayramı tatilinde, ailelerin çeşitli destinasyonlara yöneldiği belirtilen açıklamaya göre yurt içinde, tatilcilerin tercih ettiği başlıca destinasyonlar arasında Bodrum, Marmaris, Antalya geliyor. Yurt dışında ise, tatilcilerin ilgi gösterdiği tropikal destinasyonlar arasında Bali, Maldivler ve Seyşeller bulunuyor.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da kahverengi kokarca ile mücadelede 4 ayda 40 bin nokta ilaçlandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 03.03.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

ORDU (AA) – HAYATİ AKÇAY – Ordu'da fındık bahçelerinde popülasyonu artan kahverengi kokarca zararlısının bulunabileceği kışlaklarda ilaçlama çalışmaları devam ediyor.

Kent genelinde geçen yıl popülasyonunun arttığı gözlemlenen ve kışı kullanılmayan evlerin yanı sıra çatı aralarında ve serender gibi yerlerde geçirdikleri tespit edilen kahverengi kokarcanın yeniden yayılmasını önlemek amacıyla Ordu Valiliği tarafından bir süre önce eylem planı hazırlandı.

Eylem planı kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince mahallelerde üreticilere yönelik yaklaşık 400 bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle zararlının yeniden hareketlenmesini önlemeye çalışan ekipler, kışlaklarda ilaçlamayı sürdürüyor.

Kasımdan itibaren 40 bin noktada yapılan ilaçlama ile kahverengi kokarcanın popülasyonunun çoğalmasını önlemek amaçlanıyor.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, AA muhabirine, özellikle sahil kesimindeki ilçelerde yoğun şekilde görülen kahverengi kokarcanın, başta fındık olmak üzere diğer tarım ürünlerine zarar verdiğini söyledi.

Zararlının, havanın soğuk olduğu döneminde kışlak olarak tabir edilen kullanılmayan evler, odunluk ve serender gibi yerlere çekildiğini belirten Yılmaz, “Ancak içinde bulunduğumuz günlerde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle kahverengi kokarcalar yeniden uçuşa geçerek görülmeye başlandı. Bu dönemde yapacağımız etkin mücadele fındığın kahverengi kokarca tehdidinden kurtulması için çok büyük önem arz ediyor.” dedi.

Yılmaz, bu dönemde kahverengi kokarca ile kışlaklarından çıkmadan mücadele yapılması gerektiğine işaret ederek, “Fındığa zarar veren kahverengi kokarcanın bahçelere yeniden dağılımını önlemek için mücadele başlatıldı. Amacımız, kokarcaların kışlağın dışına çıkmadan yayılmasını önlemek.” diye konuştu.

– “Mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor”

Üreticilerin de desteğiyle zararlının tespit edildiği noktalarda ilaçlama yapıldığını anlatan Yılmaz, özellikle şehir merkezlerinde yaşayanların bu dönemde serender, odunluk ve kullanmadıkları evlerini kontrol ederek, kahverengi kokarcayla mücadeleye katılmalarını istedi.

Kemal Yılmaz, bu dönemde yeteri kadar yapılmayan mücadelenin zararlının popülasyonunun artmasına neden olabileceğini vurgulayarak “Aksi takdirde bir kokarcanın ergin dişisi 150-200 yavru yapıyor. Bu da mücadele etmediğimiz takdirde bir tane kahverengi kokarcadan önümüzdeki günlerde 150-200 birey oluşabileceği anlamına gelmektedir. Bu da işimizi daha da zorlaştıracaktır.” ifadelerini kullandı.

Üreticilerin kahverengi kokarcaları gördükleri yerde toplayıp imha ederek mücadeleye destek verebileceklerinin altını çizen Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:

“Böceklerin görüldüğü alanlar kullanılmayan alanlarsa üreticilerimizin ilaçla mücadele yaparak imha etmeleri mümkün. Amacımız kahverengi kokarcaları bulundukları yerde imha ederek sahaya yayılmalarını önlemek. Bunu başardığımız takdirde önümüzdeki dönemde bu zararlının başta fındık olmak üzere tarımsal ürünlere vereceği zararı minimize etmiş oluruz.

Eğer bunu başaramazsak çoğalan kokarcalar karşısında işimiz çok daha zorlaşmış olacak. Ordu'da şimdiye kadar bu böceğin yoğun olarak görüldüğü ev, serender ve odunluk gibi 40 bin noktada ilaçlama çalışması gerçekleştirdik. Bunu yaparak da çok ciddi bir mücadele örneği sergiledik. Bu mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor.”