Bilgiçler Yapı’dan “Ticari gayrimenkulde talep var arz çok az” açıklaması

Bilgiçler Yapı’dan “Ticari gayrimenkulde talep var arz çok az” açıklaması

Anadolu Ajansı
Yayın: 21.03.2024 12:12
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Ticari gayrimenkullere talep artışı devam ediyor.

Bilgiçler Yapı'dan yapılan açıklamaya göre, 2023 yılında yatırımcısına en çok kazandıran enstrümanlardan biri olan ticari gayrimenkullere talepte artış sürüyor.

Özellikle İstanbul ve Ankara’da ticari gayrimenkul fiyatlarındaki artışın devam etmesi beklenirken, markalı konut projelerine talepte artış devam ediyor. Talep artarken, arzın azalması ticari gayrimenkul yatırımcısının hızlı hareket etme refleksine girmesine sebep oluyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bilgiçler Yapı Yönetim Kurulu Ali Emre Bilgiç, 2023'te konut sektöründe yaşanan daralmaya rağmen ticari gayrimenkul ve arsa satışlarının artmaya devam etmesinin dikkati çektiğini, arsa ve ticari gayrimenkullerde ise dikkate değer artışların yaşandığına vurgu yaptı.

Bilgiç, 2023 yılında dolar yüzde 58, altın yüzde 78 değer artışı görürken, arsa değerlemelerinde yüzde 200 artış yaşandığını kaydederek, “Bunun yanı sıra yine ofis ve dükkanlarda da aynı oranda artış yaşandığını gördük. Bu sebeple risk almak istemeyen yatırımcı ticari gayrimenkullere yöneldi.” ifadelerini kullandı.

Güvenli liman olarak değerlendirdiği ticari gayrimenkullerde talebin yoğun olduğuna da vurgu yapan Bilgiç, “Yüksek kira gelirleri, yeni yapı stoku ve arzın az olmasından dolayı değerlenme oranlarının yüksekliği yatırımcılarımızı ticari gayrimenkule yöneltiyor. Konutta olduğu gibi ticari gayrimenkullerde arz fazlası yok, talep çok.” değerlendirmesini yaptı.

– “Fiyatların düşmesini beklemiyorum”

Bilgiç, TÜİK verilerine göre inşaat maliyet endeksinin, ocakta bir önceki aya göre yüzde 15,70 arttığını, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 67,87 arttığını aktardı.

Bu artışlar yaşanırken gayrimenkul fiyatlarında herhangi bir düşüş öngörmediğini belirten Ali Emre Bilgiç, “Bu artışlar sadece ülkemize özgü değil. Dünyanın her yerinde gayrimenkul sektöründe fiyatların düşeceği algısı var. Amerika, Almanya her ülkede bu tartışma yaşanıyor. Şu anda Amerika'da bir metrekare bir gayrimenkulün üretim maliyeti 3500 dolar civarında. Yani 100 metrekare bir daire 350 bin dolara üretebiliyorsunuz. Dolayısıyla inşaat şirketlerinin inşaat yapma motivasyonu Türkiye'de de, Avrupa'da da azalmış durumda. Arzın olmadığı, talebin de hep canlı kalmak zorunda olduğu bir yerde fiyatların düşmesini beklemiyorum. Bu sebeple her gün gayrimenkul yatırımı için en doğru gün.” açıklamasında bulundu.

Bilgiç, inşaat sektörünün can simidi olarak gördüğü yabancı yatırımcılarda yüzde 48 azalma görüldüğünü, bu beklentiyle proje üreten markaların sıkıntı yaşadıklarını belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de üretim yapıp, satışlarda gözümüzü yurt dışına çevirirsek, herhangi bir olumsuzlukta bu yaşanabilir. Yabancı yatırımcılar şu anda bekle ve gör modunda. Tekrar o pazarın da hareketlenmesini bekliyorum ancak bu beklentiyle iş yapan firmaların ciddi sıkıntıda olacaklarını söyleyebilirim. Türk yatırımcısı inşaat sektörünü kalkındırabilecek güçte. Dünyanın önde gelen ekonomilerinin tümünde gayrimenkul piyasası çalkantılı bir dönemden geçiyor. Yatırımcıların beklentilerini karşılayacak projeler tasarlamak, yatırımlarının avantaja dönüşeceği fonksiyonlar eklemek, Türk ekonomisini canlandıracak hamleler yapmak, sektörü bu kısır döngüden kurtaracaktır.”

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Trendyol 23 Nisan’ı “Sepette İyilik”le kutluyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 23.04.2024 08:36
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Trendyol, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı “Sepette İyilik” programıyla kutluyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Trendyol, “Sepette İyilik” programıyla, kullanıcıları 23 Nisan'da çocuk hakları odaklı STK'lere destek vermeye davet etti.

STK'lere özel bir alan açıp görünürlük sağlayarak kaynaklarını artırmalarına destek olmak amacıyla başlatılan programda, çocuk sağlığı, hakları, eğitimi ve güvenliğine yönelik çalışmalar yapan bazı kuruluşlar yer alıyor.

STK'ler, Sepette İyilik üzerinden tercihlerine göre ürün veya dijital destek kartı satışıyla daha fazla bireysel destekçiye ulaşabiliyor. Elde edilen gelirin tamamı, hiçbir kesinti olmadan STK'lere aktarılıyor.

Trendyol'un teknolojik yetkinliğini toplum yararına kullanma hedefiyle oluşturduğu Sepette İyilik'te, STK'lerin satışa sunduğu binlerce ürün yer alıyor.

Sivil toplum ve özel sektör işbirliğiyle başlatılan Sepette İyilik programında Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, LÖSEV, Türk Eğitim Vakfı, Çocuklar Gülsün Diye Derneği, UCİM, Koruncuk Vakfı, TOHUM Otizm Vakfı, TOÇEV, SERÇEV ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi gibi kuruluşlar yer alıyor.

Program kapsamında 2020'den bu yana 88 farklı STK, platform üzerinde 470 bin adet ürün ve 1 buçuk milyon adet dijital destek kartı satışı gerçekleştirdi. Şubat 2024 itibarıyla “Sepette İyilik” hareketine katılan STK'lerin elde ettikleri toplam gelir 200 milyon lira oldu.