Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Bir Çözümleme Daha..!

Yayın: 06.03.2015 09:44
Paylaş:
A+ A-

Tarih yapmak ya da tarihi inşa etmek.
Zor iştir.
Çünkü tarihe geçebilmek için zaman içinde insanları etkileyecek çok önemli olayların olması gerekir.
Bir toplumda tarihi , hangi dinamik unsurlar yapar.?
Kimler tarihi inşa eder.
Bunlar bir toplumun geleceğini belirleme açısından yanıtlanması gereken önemli sorular.
Karabük’ün tarihini bilmek bu bakımdan çok önemli…
Karabük gibi sosyal açıdan cılız sınıflara sahip toplumsal yapılarda kent dinamizmini sağlamak öyle kolay bir şey değil.
Zaten o dinamizm de bir türlü ortaya çıkaracak güç görünmüyor.
Karabük adına yapılan tahliller kenti tanıma adına önemli çözümlemeleri konu alıyor.
Daha doğrusu alması gerekiyor.
Herkesin bu çözümlemelerde kendine ait bir özelliği görmesi gerçekliğin ta kendisini oluşturuyor.
Önce buradan konuya girmekte yarar var.
Bu kentin yapısında/geninde yaşayanlardan tarafından oluşturulan bir biçimlendirme vardır.
Nedir bu biçimlendirmeye konu olan esas durum.?
Her şeye karşı olma/çıkma hali.
Bireycilik…
Kabilecilik anlayışına örnek olabilecek bir ilkellik bu….
Bu duygu ve tutum yaşadığımız kentte olumsuzlukların alt yapısını oluşturmaktadır.
İnsanların birbirini kırdığı,şahsi çıkarlar uğruna kötü düşünceler ürettiği bir toplumsal yapıda birlik ve beraberlik sağlanabilir mi?
Toplumlar kendine olan öz güvenini kaybettiği zaman bütün işler sarpa sarar.
İşte Karabük tahlillerini konu alan birinci dersimizin en önemli saptadığı gerçek budur.
Karabük’te toplumsal yapı 2000 yılından başlayarak hızlı bir değişim süreci içine girmiştir.
Geçmişten gelen ve Karabük’ü kuran ruhtan eser kalmamıştır.
Karabük ikinci kuşakta kendini kurtaracak bireylerini ortaya çıkaramadan göç olayına tanık olmuş ve bu noktada kentlilik bilincini ortaya koyamamıştır.
Kentin dramı da bu aşamada başlamıştır.
Bu olumsuzlukları çözecek ve kenti atağa geçirecek irade bir türlü ortaya çıkamamıştır.
Ara sınıfın güçsüzlüğü kendi yağıyla kavrulan kent imajı düşüncesinin güçlenmesine ortam hazırlamıştır.
Karabük tahlillerini konu alan bu yazının son aşamasında kent ile ilgili olarak ne söylenebilir?
Karabük’te var olan öz sermayeyi kentin mukadderatını etkileyecek biçimde kullanmak gerekli.
Ama bu öyle kolay bir şey mi?
Tabii ki değil.

Evet ne diyorduk.
Karabük tarihini,çözümlemelerde doğru saptamalar yapabilmek için gerçekten iyi bilmek gerekiyor.
Unutmayanız ki günümüzde yaşanan sorunlar geçmişin mirasını iyi değerlendirememekten kaynaklanmaktadır.
Sahi bu geçmişi bilmemekte düşündürücü bir durum değil midir.?

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ticari araç pazarına TEMSA Finans takviyesi

Yayın: 23.09.2023 08:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – TEMSA ve ALJ Finans, Türk ticari araç pazarında tüketicilerin finansmana erişimini kolaylaştıracak TEMSA Finans uygulamasını hayata geçirdi.

TEMSA'dan yapılan açıklamaya nazaran, TEMSA'nın Türkiye'deki tüm otobüs ve midibüs yetkili satıcılarını kapsayan muahede kapsamında, müşteriler, TEMSA markalı otobüs ve midibüs alımlarında banka kredisi dışında bir alternatife sahip olacak.

Otomotiv kredisi başta olmak üzere, tüketicilere farklı alanlarda sunduğu finansman paketleriyle 2023 Haziran prestijiyle Türkiye'de 2,3 milyar TL'lik bir kredi büyüklüğüne sahip olan ALJ Finans ve TEMSA ortasındaki iş birliğiyle TEMSA Finans markasıyla hayata geçen uygulama, TEMSA müşterilerinin ticari araç finansmanına bayi üzerinden erişimi hızlandırıp kolaylaştırırken, banka dışı farklı bir finansman alternatifi sunacak.

Geçen ay içinde pilot uygulamalarına başlayan ve 25 Eylül prestijiyle TEMSA'nın Türkiye'nin dört bir yanında bulunan otobüs ve midibüs yetkili satıcılarının tümünü kapsayan ağda TEMSA Finans markasıyla uygulamaya başlanan iş birliği, TEMSA markalı otobüs ve midibüs alımlarında kullanılabilecek.

Tüketici, süreçler sırasında anlık olarak krediye erişebilecek. Böylelikle kimi vakit kesimdeki hareketliliği olumsuz formda etkileyen uzun kredi tahsis süreçlerinin önüne geçilecek. Ayrıyeten TEMSA müşterilerine, bankalardaki kredi limitleri dışında yeni kredi limiti oluşturulacak.

– “TEMSA Finans ile müşterilerimize, sürecin her anında yanlarında olduğumuzu hissettiriyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen TEMSA Üst Yöneticisi (CEO) Tolga Kaan Doğancıoğlu, müşteri odaklı düşünmenin TEMSA ekosisteminin temelinde olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bu yaklaşımı araçların dizaynından satış süreçlerimize, pazarlamadan satış sonrası hizmetlerimize kadar kararlı formda uyguluyoruz. ALJ Finans ile hayata geçirdiğimiz bu muahede da bu yaklaşımımızın net bir göstergesi. TEMSA Finans ile birlikte biz aslında müşterilerimize, sürecin her anında yanlarında olduğumuzu hissettiriyoruz. Çok geniş bir eser gamı ile müşterilerimizin muhtaçlıklarını karşılıyoruz. Artık onlara finansman konusunda da farklı bir alternatif sunuyoruz. Başka yandan, biz müşterilerimizin finansmana erişimini kolaylaştırarak, aslında hem ticari araç dalında bir hareketlilik yaratılmasına hem de müşterilerimizin filolarını yenilemelerine ve bu sayede çok daha çevreci araçları yollara çıkarabilmelerine imkan sağlıyoruz. Bu kapsamda, TEMSA Finans'ın yalnızca bir finansman projesi olarak değil, dokunduğu farklı alanlarla bir sürdürülebilirlik ve mobilite projesi olduğuna inanıyoruz.

Türkiye, uzun yıllardır Avrupa'nın en kıymetli ticari araç üreticisi unvanına sahip. Üretim tarafındaki bu gücümüzü, ülkemizin ve insanımızın hayatını kolaylaştırmak, onlara daha konforlu ve daha inançlı tahliller sunmak için kullanmayı kesimin öncelikli sorumluluğu olarak görüyoruz. Bugün fabrikalarımızda, çoğunlukla yerli teknolojilerle üretmeyi başardığımız yeni jenerasyon birçok aracımızı günlük hayatlarımızda daha çok görebilmemiz için finansman alternatiflerinin çoğaltılması da büyük değer taşıyor. TEMSA olarak, bu üzere uygulamalarla burada üzerimize düşen sorumluluğun gereğini yerine getirmeye ve tahlilin bir modülü olmaya uğraş ediyoruz. Bu kapsamda, bu alandaki deneyimi ve finansal gücüyle yanımızda olan, bu projeyi Türk ticari araç kesimine bir katkı olarak gören ALJ Finans’a da teşekkürlerimi sunuyorum.”

ALJ Finans Genel Müdürü Volkan Döşoğlu ise marka olarak uzmanlaştıkları otomotiv kredilerinde segment yelpazelerini genişletmek istediklerini aktararak, “Finansal deneyimlerimizi otomotiv dalının tüm paydaşları ile paylaşmak istiyoruz. TEMSA ile gerçekleşen bu iş birliği bizim için başka bir değer taşımakta. TEMSA ile ticari araç finansına başlıyoruz. Ayrıyeten, bir markanın tahlil ortağı olmak da bizi ayrıyeten şad ediyor. ALJ Finans olarak bu tıp iş birliklerimizi daha da arttırmak marka portföyümüzü genişletmek isteğindeyiz.” sözlerini kullandı.