Birleşmiş Milletler “Kamu Özel Sektör İşbirliğini” İstanbul’da tartıştı

Birleşmiş Milletler “Kamu Özel Sektör İşbirliğini” İstanbul’da tartıştı

Anadolu Ajansı
Yayın: 13.05.2024 12:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – 8. Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu Uluslararası Kamu Özel Sektör İşbirliği (KÖİ) Forumu, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

Kamu Özel Sektör İş Birliği Araştırma Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, forum, 5 kıtadan KÖİ uzmanlarının katılımıyla düzenlendi.

Bu yıl ilk defa Avrupa dışında bir ülkede düzenlenen etkinliğin ana teması, “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin ve İklim Eyleminin Hızlanması: Sürdürülebilir KÖİ'lerin ve altyapı finansmanının yeniden inşa, dayanıklılık ve iyileşmeye katkısı” oldu.

KÖİ alanındaki uzmanlar üç gün boyunca bu tema altında vaka çalışmaları, üst düzey tartışmalar, paneller, Kuzey Marmara Otoyolu saha gezisi ve paralel oturumlar düzenledi.

– “KÖİ Modeli' doğal afetlerin yarattığı yıkıma çare olabilir”

Açıklamada etkinlikteki görüşlerine yer verilen Kamu Özel Sektör İş Birliği Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Eyüp Vural Aydın, Birleşmiş Milletler'in KÖİ modelini, dünyanın dört bir yanından gelen uzmanlarla Türkiye'de tartışmasının, ülkenin modelin doğru uygulanmasında geldiği noktanın net bir göstergesi olduğunu belirtti.

Aydın, dünyada artan doğal afetlerin yarattığı ekonomik krizlere dikkati çekerek, “Afetler geçtiğimiz 50 yılda 5 kat arttı. Yıllık ortalama üç olan büyük felaket sayısı, son on yılda 13'e çıktı. Devletler bu yıkımların verdiği zararı karşılamada gün geçtikçe zorlanıyor.” ifadelerini kullandı.

Hükümetlerin afetlerden önce adaptasyon stratejileri geliştirmesinin, yıkımların yol açtığı hayati ve ekonomik kayıpları en aza indireceğini vurgulayan Aydın, şunları kaydetti.

“Bu stratejiler, en efektif şekilde 'KÖİ Modeli' ile hayata geçirilebilir. Sürdürülebilir ve iklim dirençli KÖİ projeleri hükümetlerin omzundaki yükü azaltırken, KÖİ modeli, uygun risk dağılımları ve özel sektör finansmanına erişim için önemli bir enstrüman olacak.”

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Jandarma Operasyonları: 60 Şüpheli Yakalandı, 20 Tutuklama

Yayın: 22.05.2024 16:55
Paylaş:
A+ A-

Karabük İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından 1-22 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen operasyonlarda, çeşitli suçlardan aranan 60 şüpheli yakalandı. Yakalanan şüphelilerden 20’si tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Operasyonlar kapsamında, hakkında farklı suçlardan arama kararı bulunan 60 kişi gözaltına alındı. İfadesinin alınmasının ardından, 40 kişi adli işlemlerin tamamlanması sonrası serbest bırakıldı. Ancak, aralarında 0-5 yıl arası hapis cezası bulunan 18 kişi, 15 ayrı suçtan 19 yıl hapis cezası bulunan 1 kişi ve 15 yıl “Uyuşturucu ve Uyarıcı Madde Ticareti Yapma ve Sağlama” suçundan cezası bulunan 1 kişi tutuklandı.

Tutuklanan 20 şüpheli, Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna teslim edildi. Jandarma yetkilileri, suçluların yakalanması ve adalete teslim edilmesi yönündeki kararlılıklarını sürdürdüklerini belirtti. Halkın huzur ve güvenliğinin sağlanması için bu tür operasyonların devam edeceği vurgulandı.

Karabük halkı, jandarma ekiplerinin bu başarılı operasyonlarından memnuniyet duyarken, yetkililer de vatandaşların güvenliğini sağlamak için gece gündüz çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.