CANİKFEST’E TÜBİTAK’tan destek

CANİKFEST’E TÜBİTAK’tan destek

Anadolu Ajansı
Yayın: 11.06.2024 16:30
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – Canik Belediyesinin hazırladığı Canik Bilim, Kültür ve Sanat Festivali (CANİKFEST) projesini TÜBİTAK, destekleme programına kabul etti.

Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı yaptığı yazılı açıklamada, CANİKFEST'in TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamında Samsun’un Büyük Ölçekli Bilim Şenlikleri kategorisinde kabul edilen ilk ve tek projesi olma özelliğini taşıdığını söyledi.

CANİKFEST'in 17 ilçede gerçekleştirileceğini belirten Sandıkçı, “CANİKFEST'in ana hedefinin Türkiye'nin bilim ve teknolojide olan yetkinliğini artıracak olan nesillerin yetişmesine katkı sunmaktır. CANİKFEST projemizle ilçemizde başlattığımız bilim ve teknoloji serüvenine ulusal bir boyut kazandırdık. Canik Özdemir Bayraktar Keşif Kampüsü'müzde, Milli Teknoloji Hamlesi’ne bilgi ve yetenekleriyle katkılar sunan nesilleri yetiştirirken, CANİKFEST vesilesiyle yerli ve milli teknoloji konusunda olan toplumsal farkındalığı daha da artırmış olacağız. Çocuklarımız ve gençlerimiz CANİKFEST projesiyle, Canik Özdemir Bayraktar Keşif Kampüsü’nde, TEKNOCANİK Model Roket Eğitimi’nde ve Canik Akıl ve Zeka Oyunları Sınıfları’nda öğrendikleri bilgilere yenilerini ekleme fırsatı yakalayacaklar. Samsun'da milli teknoloji hamlesi hedefleri doğrultusunda önemli çalışmalarımıza imza atacağımız projemize verdikleri katkı ve destekleri için TÜBİTAK Başkanımız Hasan Mandal'a teşekkür ediyorum.” dedi.

Sandıkçı, Samsun’da bilim kültürünün yaygınlaştırılması hedeflenen CANİKFEST kapsamında bilim, teknoloji, sanat alanlarında birçok etkinlik ve program gerçekleştirileceğini belirterek, “Bilim ve teknoloji alanında çalışmalar gerçekleştiren bilim insanlarının katılımlarıyla söyleşiler düzenlenecek olan şenlikte bilim sergisi, planetaryum gösterisi, bilim ve teknoloji eğitimleri, atölye çalışmaları, gözlem çalışmaları ile deney çalışmaları başta olmak üzere birçok etkinlik öğrenciler ve vatandaşlarla buluşacak. Canik Özdemir Bayraktar Keşif Kampüsü tarafından etkinlikler ve aktivitelerin de gerçekleştirileceği CANİKFEST, TÜBİTAK’ın Türkiye genelinde Büyük Ölçekli Bilim Şenlikleri kategorisinde kabul ettiği 10 proje arasında yer alıyor.” ifadesini kullandı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Akçaabat’ta voleybol turnuvası sona erdi

Anadolu Ajansı
Yayın: 14.06.2024 00:52
Paylaş:
A+ A-

TRABZON (AA) – Trabzon'un Akçaabat ilçesinde organize edilen voleybol turnuvası tamamlandı.

Akçaabat Belediyesinden yapılan açıklamada, ilçe genelinde ortaokullar ve liseler arasında her sene geleneksel hale gelen yıl sonu voleybol turnuvasının Akçaabat Belediyesi Gençlik ve Spor Merkezi'nde tamamlandığı belirtildi.

Turnuvada ortaokul kategorisinde Yaylacık Ortaokulu birinci, Yıldızlı Ortaokulu ikinci, Mevlüt Selami Yardım Ortaokulu ise üçüncü oldu. Lise kategorisinde 17 Şubat Anadolu Lisesi birinciliği, Akçaabat Borsa İstanbul Anadolu Lisesi ikinciliği, Akçaabat Anadolu İmam Hatip Lisesi de üçüncülüğü elde etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, turnuvaya yoğun katılım olduğunu ifade etti.

Katılımcılara teşekkür eden Ekim, şu değerlendirmede bulundu:

“Heyecan, azim, disiplin ve stratejinin bir arada harmanlandığı maçlar oynandı. Tabiri caizse 'filenin Akçaabatlı sultanları' filede ter döktüler. Düzenlediğimiz sportif organizasyonlara Akçaabat'taki gençlerin ilgisi bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. Gençlerin sporla ilgilenmeleri ve iç içe olmaları bizler için gurur kaynağı oluyor, çalışma şevkimizi pekiştiriyor. Turnuvamıza katılan sporcuların her birini ve ödül alan takımları tebrik ediyorum. Gençlerin spora olan ilgisini destekleyecek sportif faaliyetlerimiz hız kesmeden devam edecek.”