Çarşamba keşkeği coğrafi işaretle tescillendi

Çarşamba keşkeği coğrafi işaretle tescillendi

Yayın: 01.08.2023 12:52
Paylaş:
A+ A-
Çarşamba keşkeği coğrafi işaretle tescillendi

SAMSUN (AA) – Samsun‘un Çarşamba ilçesinde, düğünlerin ve özel günlerin vazgeçilmez lezzeti Çarşamba keşkeğine Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret tescil belgesi verildi.

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, yaptığı açıklamada, yörenin en özel yemeği Çarşamba keşkeğinin tescillenmesinin, lezzetin geleceğe taşınabilmesi açısından oldukça değerli olduğunu belirtti.

Keşkeğin birçok yerde yapıldığını ifade eden Doğan, şöyle devam etti:

“Bizi diğerlerinden ayıran ise keşkek malzemelerinin Çarşamba’mızın verimli ovasında yetişmesi ve atalarımızdan öğrendiğimiz yöntemlerle pişiriliyor olmasıdır. Onu bu kadar lezzetli ve özel kılan bir diğer unsursa keşkek geleneği ile sosyal birlikteliğin, dayanışmanın sürüyor olması. Özel günlerde bizi bir kazanın etrafına toplayan keşkektir. Özellikle düğün, doğum, asker uğurlama gibi törensel anlam taşıyan ve toplu halde bulunulan ortamlarda imece usulü hazırlanıp hep birlikte tüketilir. Bu da toplumumuzdaki birlik ve beraberliği yansıtmaktadır.

Bu değerlerimizi geleceğe taşımak adına Türk Patent ve Marka Kurumu, Coğrafi İşaretler Dairesi Başkanlığına yaptığımız başvuru sonucunda Çarşamba keşkeğimize coğrafi işaret tescil belgesi verilmiştir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Trabzonspor Kulübünden transfer haberlerine yalanlama

Anadolu Ajansı
Yayın: 19.04.2024 20:48
Paylaş:
A+ A-

TRABZON (AA) – Trabzonspor Kulübünün Salih Uçan ve Oliver Torres'in transfer edileceği yönündeki haberleri yalanladı.

Kulübün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, profesyonel futbolcular Salih Uçan ve Oliver Torres'in bordo-mavili kulübe transferiyle alakalı bazı haber siteleri ve sosyal medya hesaplarında yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

İki futbolcu ile ilgili kulübün herhangi bir transfer çalışmasının bulunmadığı kaydedilen açıklamada, “Menajerler aracılığıyla 'servis ettirilen' bu ve bunun gibi haberlerin, kulübümüzün titizlikle yürüttüğü transfer sürecine ciddi manada zarar verdiğini ilgili gazetecilere önemle hatırlatır, taraftarlarımızın dikkate almamasını rica ederiz.” ifadesine yer verildi.