Çelik İşçisi Sendikasına Tepkili

Çelik İşçisi Sendikasına Tepkili

Yayın: 27.05.2015 10:38
Paylaş:
A+ A-

KARDEMİR A.Ş ile Çelik-İş sendikası arasında süren ve uyuşmazlıkla sonuçlanan toplu-iş sözleşmesi hakkında işçiye bilgi verilmeyişinden çok büyük şikayetler olduğu ve sendikaya olan tepkilerin artarak devam ettiği belirtildi.

Konu ile ilgili bir dizi şikayetlerde bulunan Çelik-İş sendikasına bağlı üyeler, “şu ana kadar ki yapılan toplu sözleşme konularından işçiye hiçbir şekilde bilgi verilmediği gibi şu anda da hangi durumda olduğumuzu bilmiyoruz.Konu ile ilgili ne genel merkez ne de Karabük şube yöneticilerinden herhangi bir bilgi alamadığımız gibi muhatap ta bulamıyoruz.Bizlerde Bursa-Kocaeli işçileri gibi kendi göbeğimizi kendimiz mi keselim?Bizden bunu mu istiyorlar.Allah aşkına bizim sendikacılarımız ne iş yaparlar bunu bilen,veya sendikacıları gören varsa bize de söylesinler” açıklamasında bulunuyorlar.

Diğer yandan,son günlerde Çelik-İş sendikasında bir dizi huzursuzlukların da yaşandığına dikkat çeken ilgili kaynaklar,Sendikacılar sendikacılıklarını yapmadıkları gibi bir de kendi aralarında sürtüşmeye girmişler ve kendi aralarında huzursuzluk yaşanmaya başlamış.Yani Karabük’te sendikaya olan güven gün geçtikçe azalıyor.Bu durum da önümüzde ki günlerde yeni arayışlar ortaya çıkabilir”bilgilerini veriyorlar.

Toplu sözleşme de ayrıca yeni işçi, eski işçi ayrımının da devam ettiğine dikkat çekilirken,son yapılan zamlarla birlikte yeni işçilerin maaşlarında gözle görülür şekilde artış yaşandığı ancak eski çalışanların mağdur edildiğine dikkat çekilerek, yine KARDEMİR A.Ş içinde ki memurlar arasında da gözle görülür şekilde maaş farklılıkları olduğu ve eski düzende kimin ne şekilde işine gelirse o şekilde maaş belirlendiği ancak göreve geldiği günden itibaren hak,adalet ve iş güvenliği konularında çalışanlarının büyük güvenini kazanan KARDEMİR A.Ş yeni genel müdürü Uğur Yılmaz’ın bu konuda gösterdiği titizlikle birlikte, bu tür haksızlıkların biran önce ortadan kalkması için gerekli çalışmaları başlattığı gelen duyumlar arasında yer alıyor.

3 kişi görüş bildirdi

 1. KARDEMİR ORTA KIDEM ÇALIŞANLARI :)

  Kardemir Çalışanları olarak Kardemir’imizin Sayın Genel Müdürü UĞUR YILMAZ beyin hak edenlerin hak ettikleri ölçüde ücretlendirileceği ve aynı kademede KIDEM zamlarının uygulanacağı bir sözleşmeyi biz işçilerin memnuniyetini karşılayacak şekilde imzalayacağından hiç bir şüphemiz yoktur. Türlüğün geçmişinden bugüne aynı statüyü paylaşanlarda(Kademe) Askerlikte dahil çalışma alanları da dahil bir gün önce katılan diğerine göre kıdemce üstünlük kazanır. Şöyle ki: Bir birliğin komutanı yada bir iş yerinin amiri bir şekilde görev yapamaz duruma geldiğinde o birliğe aynı kademe yada rütbece takip eden sonraki personel amirlik eder. Bu işlem en son iki kişi kalasıya kadar böylece sürer. Bizler böyle yetiştirildik. Bunun için çalışanların aynı kademede kıdem zammı talep etmeleri en tabi beklentidir.
  Kaldı ki KARDEMİR çalışanlarının bu beklentisini yazıda izah edildiği gibi Sayın Genel Müdürümüzden önce Sendika yöneticilerinin talep etmesini beklerdik? Fakat kıdem zammı gibi bir düşüncelerinin olup olmadığını işçi arkadaşlarına açıklamaktan imtina eder durumdalar.
  Zira KARDEMİR çalışanları Afaki rakamlar değil emeğinin ve alın terlerinin karşılığı olandan fazlasını talep etmemektedirler. Allah işyerimize ve biz çalışanlara yöneticilerimizle beraber kazasız çalışmaları nasip etsin.
  ”Valla bir türlü eski olamadık . Yenide kalamadık vay bizim kara bahtımıza”

 2. Çalışanlar

  kıdem farkı olması lazım.Bunu istiyoruz

 3. Yavuz HAN

  Çalışanlar olarak:Sayın Genel Müdürümüz UĞUR YILMAZ’ dan adilce paylaşımı olan hak ettikleri Aynı kademede saat ücretlerine kıdem zammı uygulaması yapılacak ve layık oldukları bir sözleşme yapacağını bekliyoruz.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te trafik kazalarında 5 kişi yaralandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 21.06.2024 04:52
Paylaş:
A+ A-

KARABÜK (AA) – Karabük'te meydana gelen üç ayrı trafik kazasında 5 kişi yaralandı.

Safranbolu Sadri Artunç Caddesi'nde seyreden M.A. idaresindeki 35 BUC 508 plakalı otomobil, M.Ç. yönetimindeki 78 ABV 310 plakalı motosikletle çarpıştı.

Kazada yaralanan motosiklet sürücüsü, Safranbolu Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Merkez 100. Yıl Mahallesi'ndeki kazada ise M.C. idaresindeki 78 BV 952 plakalı motosiklet ile sürücüsünün ismi öğrenilemeyen 78 DD 060 plakalı kamyonet çarpıştı.

Kazada yaralanan motosiklet sürücüsü ile arkasındaki İ.Y, ambulansla Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Polis ekipleri, kaza yerinden uzaklaşan diğer sürücünün yakalanması için çalışma başlattı.

Fevzi Çakmak Mahallesi Yıldız Caddesi'nde de H.K. yönetimindeki 06 RPS 88 plakalı motosiklet, kontrolden çıkarak devrildi.

Kazada yaralanan sürücü ile arkasındaki S.G, Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Sürücünün 1,31 promil alkollü ve ehliyetinin olmadığı tespit edildi.