Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Çelik İşçisinde Toplu Sözleşme Sevindi

Yayın: 03.07.2015 10:29
Paylaş:
A+ A-

KARDEMİR işvereni ile Çelik-İş sendikası arasında devam ederken tarafsız aracı sürecinin de tükenmesinin ardından dün KARDEMİR A.Ş Yönetim kurulu başkan vekili Kamil Güleç, genel müdür Uğur Yılmaz ile Çelik-İş sendikası genel başkanı Ali Cengiz Gül,genel merkez yöneticilerini de katıldığı görüşme ile sözleşme dün akşam saatlerinde mutlu sonla bitti.

Kardemir Anonim Şirketi ile Çelik -İş Sendikası arasında 1 Ocak 2015 tarihinde başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde mutlu sona erildi.

2015 ve 2016 yıllarını kapsayan toplu iş sözleşme görüşmelerinde iki yıl için Kardemir çalışanlarına yaklaşık yüzde 25’lik bir zam alındı

Dün toplu sözleşmede anlaşmaya varılması nedeniyle Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül Kardemir çıkışında işçilere hitaben bir konuşma yaparak toplu sözleşme hakkında açıklamalarda bulundu. Gül Çelik-İş Sendikası olarak çok güzel bir sözleşmeye imza attıklarını belirterek “Toplu sözleşme görüşmemiz anlaşma ile sonuçlanmıştır. Görüşmeler sonucunda 2007 yılında işe giren işçilerimize 2015 yılın iç in yüzde 10.5, eski işçilerimize ise yüzde 15’lik bir zam artışı sağlandı. 2016 yılı içinde tüm işçilerimize yüzde 10 gibi bir zam verilecek. 2016 yılı zam artışı enflasyon artı 1 olmak üzere İki yıl için toplam yüzde 25 gibi bir toplu sözleşmeye imza attık” dedi

Gül ayrıca 1 Ocak 2015 tarihide başlayan toplu sözleşmeden doğan farkların ve yine bayram ikramiyelerinin de Ramazan Bayramından önce hesaplara yatıralacağını sözlerine ekledi.

3 kişi görüş bildirdi

 1. HÜKÜMSÜZÜZ,,,

  hayırlı olsun diyelim, vardır bunda da bir hayır
  tam tepecekken soluklandı işçi, çok güzel hareketler bunlar…
  herkes derin bir nefes çekti, arakadaşlar nefesi adareli kullanalım

 2. % o SÖZLEŞME HAYIRLI OLSUN

  ÖNCELİKLE YAPILAN SÖZLEŞME HAYIRLI OLSUN.BİZDE ZAMANINDA TÜRK METAL SENDİKASI TEMSİLCİLERİNE İNANDIK ARKALARINDAN GİTTİK O ZAMAN BORCU OLAN ALACAKLILARI TARAFINDAN SIKIŞTIRILAN TEMSİLCİ ŞAHİN DİKİLİTAŞ EFENDİ ŞU ANDA SIFIR JEEP E BİNİYOR AYRICA 8 TANEDE DAİRE SAHİBİ ŞUANDA.BİZDE ONLAR İÇİN HESABI KESİLMİŞ VE YUVASI DAĞILMIŞ ŞEKİLDE SÜRÜNÜYORUZ.SENDİKAL MÜCADELEDEN DOLAYI SAHİN DİKİLİTAŞ GİBİ BİRİNİN ARKASINDAN GİTTİĞİMDEN ŞUAN İŞSİZİM PERİŞANIM VATANDAŞ ŞUAN PARANIN VE MALININ İÇİNDE YÜZÜYOR.BENDEN SİZLERE UYARI SÖZLEŞMEYİ SENDİKAYI BIRAKIN (ÇOK İYİ BİR SÖZLEŞME YAPMIŞLAR GİBİ)İŞİNİZE SAHİP ÇIKIN İNANMAYIN BU ÇELİK İŞ SENDİKASINA DA.BUNLAR SIFIRCI BİR ZİHNİYET BEYLER AKLINIZI BAŞINIZA ALIN YALANLARA VE OYUNLARINA GELMEYİN.

 3. BULAŞMA YANARSIN

  Ya evet aynen katılıyorum.Ve dıyorumki RABBIM bızlerı ŞAHIN DİKİLİTAŞ gibilerden korusun hatta butur mücadelelerde asla karsılastırması aynı saflarda bulunmayı nasip etmesın.Başkan dedik düştük peşine ne karı oldu nede bir kişiye faydası.Ttek faydası oldukları kendisi.Bizler inandık abi dedik hesabımız kesildi aç işsiz ve aç kaldık ama kendisi borcunu harcını kapattı simdi 100.yılda 8 dairelik emlak zengını oldu altındakı bindiği sıfır jıbıde cabası.Bız bulastık yandık. Başkaları boyle rıyakar cıkarcı baskan ve temsilcilere bulasmasın.Bu devırde kımsenın kımseye kendınden baska faydası olmaz.Aynı zıhnıyettekı ÇELİK İŞ SENDIKASININ sizlere hiç faydası olmaz.Uzun lafın kısası BUNLARA BULASMA BIZLER GIBI YANARSIN.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Otizmli radyo programcısı engelli bireylere yönelik farkındalık oluşturuyor

Yayın: 23.09.2023 04:48
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – ŞULE ÖZKAN – Türkiye'nin birinci ve tek otizmli radyo programcısı Muhammed Emirhan Güngör, “İnsanlar bizi fark etsin ve fırsat versin. Fırsat verildikçe neler yapabildiğimizi görecekler. Engelliler ve otizmliler bir gün değil her gün hatırlanmalı.” dedi.

Güngör, AA muhabirine, otizmli birey olarak radyo programcılığı hayalini gerçekleştirmesini ve engelli bireylere yönelik farkındalık oluşturma gayretini anlattı.

Kocaeli'de dünyaya gelip büyüdüğünü belirten Güngör, küçüklüğünden bu yana basın bölümünü yakından takip ettiğini söyledi.

Güngör, “çok yaramaz ve hiperaktif” bir çocuk olduğunu aktararak, “Otizmli olduğumu, küçük yaşlarda evrakları karıştırırken sıhhat raporuma denk gelince öğrendim. Daha evvel ailem bana söylememişti. Herhalde söylemek istemiyorlardı. Çocukken çok yaramazdım lakin televizyon ve gazeteye ilgim vardı. Beş yaşından beri radyo dinliyorum. Çocukluğumdan lise dönemime kadar her hafta sonu koşa koşa gazete almaya giderdim.” diye konuştu.

– “Programda engelli bireylerin sıkıntılarına tahlil aramaya çalışıyorum”

Bazılarının otizmli olduğu için kendisini dışlayıp ötekileştirdiğini lisana getiren Güngör, “Sadece 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü'nde ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde değil, her gün anlaşılmalı ve ötekileştirilmemeliyiz. Bunu insanlara anlatmaya çalışıyorum.” sözünü kullandı.

Güngör, Kocaeli'deki bir radyoda yaklaşık 2 yıldır “Engelsiz Yaşam” isminde program sunduğundan bahsederek, şöyle devam etti:

“Bu programda engelli bireylerin sıkıntılarına tahlil aramaya çalışıyorum. Sıhhat dalından yahut sivil toplum kuruluşlarından uzman isimlerle engelli yaşama dair konuşuyoruz. Çok olumlu reaksiyonlar aldım. Beşerler programımı severek dinliyor. Hedeflerim ortasında ulusal radyo ve televizyon kurumlarında çalışmak var. Staj yaparak deneyim kazanmak istiyorum ve bir müzik programı yapmak istiyorum.”

– “Otizmli olduğum için geçiştirdiklerini düşündüm”

Özellikle lise devrinden sonra ayrımcılık ve ötekileştirme yaşadığının altını çizen Güngör, “Ayrımcılığa çok uğradım, hala daha uğramaya devam ediyorum. Otizm denilince insanların aklına 'Bize ziyan verebilir' niyeti geliyor. Bize farklı bakılıyor.” biçiminde konuştu.

Güngör, ailesinin radyocu olmasını gelir elde etmekte zorlanabileceği niyetiyle istemediğini anlatarak şunları kaydetti:

“Radyoculuktan evvel 2 sene öbür işlerde çalıştım. Bir lokantada garsonluk tecrübem oldu. Daha sonra pişmaniye fabrikasında çalıştım. İşten çok sıkılmıştım, 'artık hayatımın işini yapmalıyım' diye düşünüyordum. Radyocu olabilmek için pişmaniye fabrikasından kaçtım. İzmit'teki radyolara gittim lakin programcı almadıklarını söylediler lakin otizmli olduğum için geçiştirdiklerini düşündüm. Sonunda Türk halk müziği çalan bir radyo beni kabul etti. Orada radyo programlarının nasıl yapıldığını öğrendim. 25 Mayıs 2019'da Türkiye'nin birinci ve tek otizmli radyo programcısı oldum.”

– “Otizmli bireyler beni örnek alıyor”

Çevresinin geniş olduğunu lakin yeni bir beşerle tanıştığında kendisine karşı ön yargı hissettiğini belirten Güngör, “İnsanlar bizi fark etsin ve fırsat versin. Fırsat verildikçe neler yapabildiğimizi görecekler. Engelliler ve otizmliler bir gün değil her gün hatırlanmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Radyo ve televizyon alanında çalışmak isteyen otizmli bireylere örnek olan Güngör, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Engellilerle ilgili farkındalık oluşturmak için programlar yapıyoruz. Özel ihtiyaçlı bireylerin aileleri bana yazıyor. 'Bizim oğlumuz da otizmli, sizi görünce gururlanıyoruz.' diyorlar. Benden teklifler almaya çalışıyorlar, onların sayesinde bu kadar faal bir biçimde çalışıyorum. Otizmli bireyler beni örnek alıyor. Bu hususta birinci ve tekim lakin inşallah her alanda çalışan otizmli bireylerin sayısı artar.”