CHERRY, BERRY, MARRY, BE HAPPY

CHERRY, BERRY, MARRY, BE HAPPY

Yayın: 10.07.2024 12:05
Paylaş:
A+ A-

CHERRY, BERRY, MARRY,

BE HAPPY

 

Cherry; kiraz ve kirazvari meyvelerin, berry;  dut, çilek,  böğürtlen, turna yemişi, yaban mersini gibi orman meyvelerinin genel adı oluyor. Birbirine benzer olan bu meyvelerin besinsel önemi de birbirini ağdarmıyor diyebiliriz.

 

Tüm bu meyvelerin hepsine bu yazıda kısaca  yemiş demek istiyorum fakat önce kiraz ve vişne özelinde beslenme bilgilerine dalalım istedim. Kiraz ve vişne dış görünüm itibarıyla  birbirine oldukça benzer ve birbirine karıştırılabilir durumdadır. Dış zararının renginin aynılığı bu karıştırmaya neden olurken, aynı nedenle de aynı antioksidanları bünyesinde barındırıyor. İkisinde de antosiyonin vardır. Sadece antosiyonin değil elbette quercetin ve başka antioksidanlar da vardır. Bir yiyecek maddesinin, her zaman için piyasada saflaştırılarak ilaç formunda satılan antioksidanlara göre, bir çok  üstünlükleri olduğuna inanıyorum. Gerektiğinde,  doktorunuz verdiğinde, elbette bunlardan da yararlanmak gerekli olabilir. Ne var ki günlük olağan akışta bunlara tevessül etmeye gerek yoktur. Yoktur çünki besinlerin içinde tek bir çeşit değil, bir çok antioksidan madde vardır. Üstelik sadece antioksidanlar değil vitamin ve madenler de vardır. Kısacası besinlerle bir taşla pek çok muş vurmak mümkün olur. Kirazımıza ve vişnemize dönersek her ikisinde de yukarıda belirttiğim gibi hem antosiyonin hem kuercetin vardır. Ayrıca üriknasiti düşürme özelliğinden de bahsedebiliriz. Bunun yanında bir de melatonin içerirler. Melatonin ise gece uyuduğumuzda karanlıkta salgılanan bir hormondur ve vücudun biyolojik ritmini ayarlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve büyüme hormonunun salgılanmasını uyarır. Kiraz saplarının kaynatılıp içilmesinin, böbrek taşı düşürücü etkisinden bahsedilir.

 

Berrylere gelirsek önce cranberry yani turna yemişinden bahsedeceğim. Onda antosiyonin, betakaroten, resveratrol ve henüz keşfedilmemiş başka başka antioksidanlar vardır. İdrar yolu hastalıklarına iyi gelir. Antioksidanlarıyla iyi gelmediği hiçbir şey yok diyebiliriz. Öbürü yani bluberry  özellikle göze iyi geliyor. İkinci dünya savaşında pilotlara gözlerinin görüşünü artırmak için verilmiş ! Yüksek oranda antosiyonin içermesi bu marifeti sağlıyor fakat dediğim gibi antioksidanların vücutta faydalı olmadığı hiçbir yer yoktur. Beryylerde en tepe noktada ise goji berry gelir. Yüksek.oranda A ve C vitamini içerir. Karoten grubu antioksixsnlardan zengindir. Bunun yanında demir ve çinko gibi madensel maddelerden de zengindir fakat tansiyon, diyabet, kan sulandırıcı  ilaç kullananlarda ve hamilelerde doktora danışmak gerekir.

Kızılcık da berryler içinde yer alır. İdrar yolu enfeksiyonlarında böbrek taşı düşürmede yararlıdır. Diüretik etkisi vardır ve o da bir melatonin kaynağı yiyecektir. İshale iyi gelir. Kırmızısı ile ne olduğunu zaten bize söylemektedir

Cherry ve berryleri böylece bitirerek gelelim marrylere. Merry biliyoruz ki ingilizcede  neşeli, mutlu demek. Happy de mutluluk demek. Marry ise evlilik ! Cerry, berry merry, marry, happy  tüm bu kelimelerin birbiri ile bir ilişkisi olmalı ki, böyle bir uyumlulukla dile yerleşmiş durumdalar fakat aralarında  nasıl bir bağ, nasıl bir ilgi vardır düşünmek ve de araştırmak gerekiyor diyorum. Belki renklerinin kırmızı olması kırmızı gül misali aşkı çağrıştırıyor bu nedenle bu kelimelere benzer sesler kullanıldı. Belki de içlerinde insana mutluluk veren  bir madde var bu nedenle bu benzerlik oluştu !

Hepinize sevgilerimi gönderip,

konuyla ilgili şiirimle yazımı sonlandırıyorum .

 

CHERRY

Kiraz mevsimindeyiz.

Pazarda her yer kiraz .

Oradan, buradan, her yerden .

Yığın yığın kilo kilo ,

Kıpkırmızı parlak,

Sert kütür kütür ,

Hem zehirli,

Hem antioksidanlı,

Al alabilirsen ,

Ye yiyebilirsen .

Yanında ,

Aynı tezgahta vişne ,

Kirazdan az küçükse de,

İçindeki etli kısmının ,

Kırmızı olmasıyla ,

Antioksidanda,

Kirazdan üstünlüğünü ,

İlan etmiş durumda .

Böbürlenmekte haklı !

Haberi yok ama ,

O da onunla ,

Aynı kaderi  paylaşmakta .

Zehir ilaçtan ,

Payını alıp ,

Kurttan, çürükten ,

Arınmış durumda .

Qercetin,

Antosayonin mayonin,

Ellagic asit, melatonin,

Karoten, maroten ,

Topu gelse yanyana ,

Temizleyemiyor !

Alt edemiyor,

Kabuğu da yok ki,

Soyup atalım,

Zehrin bir kısmından ,

Kurtulalım !

İncecik zar onlarınkisi,

Soyulamaz üzüm misali,

Bir yıl ,

Topyekün satın  alınmasa ,

Çöpe gitse hepsi ,

İlaçlamaktan vazgeçilir mi ?…

Kim yapar ?

Kimse yapmaz .

Canı ister insanın,

Alıp yer !

Sonra da

Sapır sapır dökülüp

Doktor doktor gezer !

Dyt. Güner Erbay

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Trabzonspor-Zeleznicar Pancevo maçının ardından

Anadolu Ajansı
Yayın: 14.07.2024 08:37
Paylaş:
A+ A-

SZEGED (AA) – Macaristan kampında oynadığı ikinci ve son hazırlık maçında Sırbistan Birinci Lig ekiplerinden Zeleznicar Pancevo'yu 3-1 yenen Trabzonspor'da teknik direktör Abdullah Avcı, “Umarım eksikler de tamamlandığında iyi bir Trabzonspor seyrettireceğiz. Bunun için çalışıyoruz.” dedi.

Avcı, maçın ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ilk yarı sonunda sadece bir değişiklik gerçekleştirdiklerini belirterek, “Normalde bugün oyuncuların oynama süreleri 60 dakikalardı. Baktığımda 60 dakikayı 10 oyuncu üzerinden ortalama gerçekleştirdik, bunun bazılarının sürelerini 75'lere 80'lere çıkardıklarımız oldu. Fiziksel durumlarını takip ediyoruz, kampın son günü, maçın devre arasında veriler geliyor, ona göre plan yapıyorsun. Oyun olarak, oyunda birçok çalıştıklarımızı sahanın içinde deniyorlar. Bu, bizi son derece mutlu ediyor.” diye konuştu.

Bazen oyuncuların 'Erken gol atayım, erken final pası yapayım.' dediğini ve bu nedenle kaçırdıkları goller olduğunu dile getiren Avcı, şöyle devam etti:

“Çok net girdiğimiz pozisyonlar var. 10. dakikada çok net girdiğimiz organizasyondan ataklar vardı. Bunlar bizim için iyi. Biraz daha topa sahip olduğumuzda, biraz daha hızlı çevirip kenarları bulduğumuzda hep oyunlar çıktı. Hazırlık maçı da olsa 60'tan sonra sık değişiklik oldu. O zaman oyun organizasyonu ister istemez bozulabiliyor. Ama ona rağmen birçok şeyi doğru yapmaya çalıştılar. Eksikler de var, hem fiziksel olarak hem oyun olarak tamamlamamız gereken şeyler var. Bence harika bir kamp dönemi. Sakatsız bugünü de bitirdik. Yarın son antrenmanımızı yapacağız.”

Avcı, hazırlık maçlarında da kazanmanın önemli olduğunu vurgulayarak, “Hazırlık maçlarında hem oyun yukarı doğru çıkıyor, maç kazanıyorsun, maç kazandıkça kendini daha iyi hissettirir ve hızlanırsın. Bugün de geçen maçtan daha iyi olduğunu düşünüyorum. Onun için oyuncularımı tebrik ediyorum. 20 oyuncuya şans verdik. Veremediklerimiz var. Çünkü önceden 5, 6 hazırlık maçı yapabiliyorduk, şimdi öyle bir zamanımız yok. Bir yandan da öteki haftaya Avrupa kupasına hazırlanmamız gerekiyor. Bence çok güzel, mutluluk verici bir kamp dönemi. Herkesin enerjisi iyi, ekibin de öyle. Hazırlık maçı da olsa kazanmak iyi. Oyunun büyük bölümü iyi gidiyor, eksiklerimiz var onları da tamamlayacağız oyun olarak.” değerlendirmesinde bulundu.

Savunma ve hücumda neler yapacaklarını çalıştıklarını, tekrarlarla daha iyi hale geleceklerini ifade eden Avcı, “Genç oyuncuların bazıları da umut veriyor. Cihan'ın olduğu gibi Salih'in olduğu gibi. Umarım eksikler de tamamlandığında iyi bir Trabzonspor seyrettireceğiz. Bunun için çalışıyoruz.” diye konuştu.

– “Nwakaeme, Trabzonspor için değerli oyuncu”

Anthony Nwakaeme'nin durumuyla ilgili olarak da Avcı, “Çalışıyor, o geç geldi, bir de onun ligi erken bitmişti. Sağlık ekibi performans departmanı süreleri belirliyor, kendisiyle 30 dakikada pazarlık yapmıştık, öyle kullandık. Şu an itibarıyla sakatlanmadan götürmeye çalışıyoruz. Bizim için değerli, Trabzonspor için değerli bir oyuncu. Katkı sağlayacak, çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Avcı, bu sezon 55 maç oynayacaklarını düşündüklerini kaydederek, “İlla pivot santrfor birinci hafta bizimle olmak zorunda değil. Doğru zamanda doğru şekilde doğru oyuncu olsun. Pivot santrfor yoksa başka türlü santrforlarımız var. (Enis) Destan ona yakın bir oyuncu. Umut Bozok sırtı dönük serviste olan bir oyuncu. Draguş geldi, Tony (Nwakame) de bunu oynayabiliyor. O zaman rakibe göre, bizim elimizdeki oyuncu profiline göre sahaya çıkarız. Ama bütününde, resmin bütününde öyle bir oyuncunun bizimle beraber olması gerekiyor.” dedi.

Sağ bekte oyuncu arayışına ilişkin de Avcı, bu mevkide Ozan Tufan'ın iyi performans gösterdiğini anlatarak, “Ozan bugün iyi bir performans ortaya koydu. Orayı da oynamış bir oyuncu. Her geçen sefer iyi oynuyor. Bence özel bir oyuncu zaten, orayı da oynuyor. Şu an geçiş döneminde onunla da konuştuk, bu şekilde kullandık. Doğru da cevap verdi. Oyun planlarına uygun bir şekilde hareket etti. Önceliklerimiz var ama bir fırsat transferi çıkarsa ama yabancı belki bir yerli onu da kullanmak istiyoruz. Mevcuttakilerden de en iyi şekilde faydalanmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.