Bölgenin Sesi Gazetesi
 

CHP Adayları İlçelerden Sonra Karabük Merkeze İndi

Yayın: 06.05.2015 09:57
Paylaş:
A+ A-

Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili adayları Cevdet Akay ve Mustafa Akay ile birlikte parti teşkilatları Karabük merkeze inerek seçim çalışmalarını merkezden esnaf gezisiyle sürdürüyorlar.

Seçim çalışmalarına Safranbolu,Yenice,Eskipazar,Eflani ve Ovacık gezileri ile başlayan Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili adayları dün da Karabük merkezde esnaf gezileri yaptılar.

Esnaf gezisi esnasında sıcak ilgi ve alaka ile karşılaştıklarını bildiren Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili adayları Cevdet Akay ve Mustafa Akay yaptıkları seçim çalışmaları ile ilgili bir değerlendirme yaparak,”seçim çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz.Bilindiği gibi partimizin önseçim kararıyla birlikte biz seçimlere daha avantajlı başlamıştık.Öncelikle aday adaylığı serecimiz dahilinde parti üyelerimize ulaşarak kendilerini tanıma fırsatı bulmuştuk.29 Mart’ta belirlenen adaylık sürecimizin ardından ise ilk seçim çalışmalarımızı İlçelerimizden başlattık.Bu kapsamda Safranbolu,Yenice,Eskipazar, Eflani ve Ovacık İlçelerimizde halkımızla buluştuk.Tüm kesimlerimizin sorunlarını yerinde dinledik. Gezdiğimiz tüm İlçelerimizde Cumhuriyet Halk Partisine eskisinden çok daha fazla ilginin olduğunu gördük.Kendilerine genel başkanımızın açıkladığı parti programının vaatten ibaret olmadığını anlatarak, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında tüm kesimlerin rahat bir nefes alacağını,ülkede huzur ve güvenin yeniden inşa edileceğini anlattık.Sağolsunlar insanlarımız da Cumhuriyet Halk Partimizin açıkladığı parti programının çok akla yatkın ve gerçekçi olduğunu söylüyorlar.Yani insanlarımız bu ülkenin geleceğini Cumhuriyet Halk Partisinde olduğuna her zamankinden çok daha fazla inanıyorlar.Bu da bizleri çok mutlu ediyor”açıklaması yaptılar.

Diğer yandan dünden itibaren de Karabük merkezde esnaf gezilerin ile seçim çalışmalarını başlatan Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili adayları ve parti teşkilat mensupları seçim süreci içinde girmedik mahalle,çalmadık kapı,sıkmadık el bırakmayacaklarını bildirerek,Cumhuriyet Halk Partisinin bu seçimlerden kesinlikle başarıyla çıkacağını ve buna inandıklarını bildiriyorlar.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Otizmli radyo programcısı engelli bireylere yönelik farkındalık oluşturuyor

Yayın: 23.09.2023 04:48
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – ŞULE ÖZKAN – Türkiye'nin birinci ve tek otizmli radyo programcısı Muhammed Emirhan Güngör, “İnsanlar bizi fark etsin ve fırsat versin. Fırsat verildikçe neler yapabildiğimizi görecekler. Engelliler ve otizmliler bir gün değil her gün hatırlanmalı.” dedi.

Güngör, AA muhabirine, otizmli birey olarak radyo programcılığı hayalini gerçekleştirmesini ve engelli bireylere yönelik farkındalık oluşturma gayretini anlattı.

Kocaeli'de dünyaya gelip büyüdüğünü belirten Güngör, küçüklüğünden bu yana basın bölümünü yakından takip ettiğini söyledi.

Güngör, “çok yaramaz ve hiperaktif” bir çocuk olduğunu aktararak, “Otizmli olduğumu, küçük yaşlarda evrakları karıştırırken sıhhat raporuma denk gelince öğrendim. Daha evvel ailem bana söylememişti. Herhalde söylemek istemiyorlardı. Çocukken çok yaramazdım lakin televizyon ve gazeteye ilgim vardı. Beş yaşından beri radyo dinliyorum. Çocukluğumdan lise dönemime kadar her hafta sonu koşa koşa gazete almaya giderdim.” diye konuştu.

– “Programda engelli bireylerin sıkıntılarına tahlil aramaya çalışıyorum”

Bazılarının otizmli olduğu için kendisini dışlayıp ötekileştirdiğini lisana getiren Güngör, “Sadece 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü'nde ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde değil, her gün anlaşılmalı ve ötekileştirilmemeliyiz. Bunu insanlara anlatmaya çalışıyorum.” sözünü kullandı.

Güngör, Kocaeli'deki bir radyoda yaklaşık 2 yıldır “Engelsiz Yaşam” isminde program sunduğundan bahsederek, şöyle devam etti:

“Bu programda engelli bireylerin sıkıntılarına tahlil aramaya çalışıyorum. Sıhhat dalından yahut sivil toplum kuruluşlarından uzman isimlerle engelli yaşama dair konuşuyoruz. Çok olumlu reaksiyonlar aldım. Beşerler programımı severek dinliyor. Hedeflerim ortasında ulusal radyo ve televizyon kurumlarında çalışmak var. Staj yaparak deneyim kazanmak istiyorum ve bir müzik programı yapmak istiyorum.”

– “Otizmli olduğum için geçiştirdiklerini düşündüm”

Özellikle lise devrinden sonra ayrımcılık ve ötekileştirme yaşadığının altını çizen Güngör, “Ayrımcılığa çok uğradım, hala daha uğramaya devam ediyorum. Otizm denilince insanların aklına 'Bize ziyan verebilir' niyeti geliyor. Bize farklı bakılıyor.” biçiminde konuştu.

Güngör, ailesinin radyocu olmasını gelir elde etmekte zorlanabileceği niyetiyle istemediğini anlatarak şunları kaydetti:

“Radyoculuktan evvel 2 sene öbür işlerde çalıştım. Bir lokantada garsonluk tecrübem oldu. Daha sonra pişmaniye fabrikasında çalıştım. İşten çok sıkılmıştım, 'artık hayatımın işini yapmalıyım' diye düşünüyordum. Radyocu olabilmek için pişmaniye fabrikasından kaçtım. İzmit'teki radyolara gittim lakin programcı almadıklarını söylediler lakin otizmli olduğum için geçiştirdiklerini düşündüm. Sonunda Türk halk müziği çalan bir radyo beni kabul etti. Orada radyo programlarının nasıl yapıldığını öğrendim. 25 Mayıs 2019'da Türkiye'nin birinci ve tek otizmli radyo programcısı oldum.”

– “Otizmli bireyler beni örnek alıyor”

Çevresinin geniş olduğunu lakin yeni bir beşerle tanıştığında kendisine karşı ön yargı hissettiğini belirten Güngör, “İnsanlar bizi fark etsin ve fırsat versin. Fırsat verildikçe neler yapabildiğimizi görecekler. Engelliler ve otizmliler bir gün değil her gün hatırlanmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Radyo ve televizyon alanında çalışmak isteyen otizmli bireylere örnek olan Güngör, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Engellilerle ilgili farkındalık oluşturmak için programlar yapıyoruz. Özel ihtiyaçlı bireylerin aileleri bana yazıyor. 'Bizim oğlumuz da otizmli, sizi görünce gururlanıyoruz.' diyorlar. Benden teklifler almaya çalışıyorlar, onların sayesinde bu kadar faal bir biçimde çalışıyorum. Otizmli bireyler beni örnek alıyor. Bu hususta birinci ve tekim lakin inşallah her alanda çalışan otizmli bireylerin sayısı artar.”