CHP KARABÜK’TE SOLA YATTI!

Yayın: 28.01.2024 15:39
Paylaş:
A+ A-

CHP’de düğüm nihayet çözüldü. 7 Aralık 2023 Perşembe günü partinin önemli isimlerinden, 14 mayıs seçimlerinin milletvekili adayı, önceki il başkanlarından Bayram Karadağ’ın aday adaylığı başvurusu yaptığı CHP’de yaklaşık 1 ay boyunca başka bir başvuru olmamıştı.

ÖNCE AYDIN, SONRA YALAV

Kısa bir süre önce DEVA Partisi Karabük İl Başkanlığı görevinden istifa ederek 5 Ocak tarihinde CHP’den aday adaylığı başvurusu yapan inşaat mühendisi Yusuf Aydın parti kulislerini hareketlendirirken, 14 Mayıs seçimlerinde İYİ Parti’nin 2. sıra adayı olan ancak daha sonra adaylıktan çekilen MHP kökenli iş insanı İsmail Yalav’ın 16 Ocak’ta CHP’den Karabük Belediye Başkan aday adaylığı başvurusunda bulunması baş döndüren bir sürecin de fitilini ateşledi.

İBRE ÖNCE AYDIN, SONRA YALAV’A DÖNDÜ

İlk başvuruyu yapan Bayram Karadağ’ın başvurusundan tam 28 gün sonra Yusuf Aydın’ın başvuru yapması ibreyi Aydın’a çevirirken, Aydın’dan 9 gün sonra da İsmail Yalav’ın ortaya çıkması dengeleri değiştirdi ve kulislerde Bayram Karadağ’ın adaylık şansının neredeyse sıfır seviyesine kadar düştüğü konuşuldu.

İL ÖRGÜTÜ HEDEF TAHTASI

Abdullah Çakır’ın Milletvekili adayı olmak için istifa etmesiyle İl Başkanlığına atanan ve tek aday olarak girdiği CHP 38. Olağan il kongresinde güven tazeleyerek yeniden İl Başkanı seçilen Vedat Yaşar ve ekibinin Belediye başkan adaylık sürecini iyi yönetemediği, adayın belirleneceği gün bile basın ve kamuoyu ile sağlıklı bilgi paylaşımı yapamadığı parti tabanında eleştiri konusu olurken, “Madem Bayram Karadağ yeterli görülemediği için Yusuf Aydın ve İsmail Yalav ile temas kuruldu. Maden çeşitli yoklamalar ve anketler yapıldı ve neticesinde de Parti Meclisi (PM) Bayram Karadağ’da karar kıldı. İl Örgütü bu süreçte çok yıprandı ve yara aldı” şeklinde değerlendirmeler yapılıyor.

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da kahverengi kokarca ile mücadelede 4 ayda 40 bin nokta ilaçlandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 03.03.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

ORDU (AA) – HAYATİ AKÇAY – Ordu'da fındık bahçelerinde popülasyonu artan kahverengi kokarca zararlısının bulunabileceği kışlaklarda ilaçlama çalışmaları devam ediyor.

Kent genelinde geçen yıl popülasyonunun arttığı gözlemlenen ve kışı kullanılmayan evlerin yanı sıra çatı aralarında ve serender gibi yerlerde geçirdikleri tespit edilen kahverengi kokarcanın yeniden yayılmasını önlemek amacıyla Ordu Valiliği tarafından bir süre önce eylem planı hazırlandı.

Eylem planı kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince mahallelerde üreticilere yönelik yaklaşık 400 bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle zararlının yeniden hareketlenmesini önlemeye çalışan ekipler, kışlaklarda ilaçlamayı sürdürüyor.

Kasımdan itibaren 40 bin noktada yapılan ilaçlama ile kahverengi kokarcanın popülasyonunun çoğalmasını önlemek amaçlanıyor.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, AA muhabirine, özellikle sahil kesimindeki ilçelerde yoğun şekilde görülen kahverengi kokarcanın, başta fındık olmak üzere diğer tarım ürünlerine zarar verdiğini söyledi.

Zararlının, havanın soğuk olduğu döneminde kışlak olarak tabir edilen kullanılmayan evler, odunluk ve serender gibi yerlere çekildiğini belirten Yılmaz, “Ancak içinde bulunduğumuz günlerde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle kahverengi kokarcalar yeniden uçuşa geçerek görülmeye başlandı. Bu dönemde yapacağımız etkin mücadele fındığın kahverengi kokarca tehdidinden kurtulması için çok büyük önem arz ediyor.” dedi.

Yılmaz, bu dönemde kahverengi kokarca ile kışlaklarından çıkmadan mücadele yapılması gerektiğine işaret ederek, “Fındığa zarar veren kahverengi kokarcanın bahçelere yeniden dağılımını önlemek için mücadele başlatıldı. Amacımız, kokarcaların kışlağın dışına çıkmadan yayılmasını önlemek.” diye konuştu.

– “Mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor”

Üreticilerin de desteğiyle zararlının tespit edildiği noktalarda ilaçlama yapıldığını anlatan Yılmaz, özellikle şehir merkezlerinde yaşayanların bu dönemde serender, odunluk ve kullanmadıkları evlerini kontrol ederek, kahverengi kokarcayla mücadeleye katılmalarını istedi.

Kemal Yılmaz, bu dönemde yeteri kadar yapılmayan mücadelenin zararlının popülasyonunun artmasına neden olabileceğini vurgulayarak “Aksi takdirde bir kokarcanın ergin dişisi 150-200 yavru yapıyor. Bu da mücadele etmediğimiz takdirde bir tane kahverengi kokarcadan önümüzdeki günlerde 150-200 birey oluşabileceği anlamına gelmektedir. Bu da işimizi daha da zorlaştıracaktır.” ifadelerini kullandı.

Üreticilerin kahverengi kokarcaları gördükleri yerde toplayıp imha ederek mücadeleye destek verebileceklerinin altını çizen Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:

“Böceklerin görüldüğü alanlar kullanılmayan alanlarsa üreticilerimizin ilaçla mücadele yaparak imha etmeleri mümkün. Amacımız kahverengi kokarcaları bulundukları yerde imha ederek sahaya yayılmalarını önlemek. Bunu başardığımız takdirde önümüzdeki dönemde bu zararlının başta fındık olmak üzere tarımsal ürünlere vereceği zararı minimize etmiş oluruz.

Eğer bunu başaramazsak çoğalan kokarcalar karşısında işimiz çok daha zorlaşmış olacak. Ordu'da şimdiye kadar bu böceğin yoğun olarak görüldüğü ev, serender ve odunluk gibi 40 bin noktada ilaçlama çalışması gerçekleştirdik. Bunu yaparak da çok ciddi bir mücadele örneği sergiledik. Bu mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor.”