CHP’de Genel Başkan Kılıçdaroğlu Heyecanı

CHP’de Genel Başkan Kılıçdaroğlu Heyecanı

Yayın: 19.05.2015 10:03
Paylaş:
A+ A-

CHP İl Başkanı Erdoğan Dinçel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Perşembe günü Karabük’te yapacağı mitingde seçim bildirgesinin ikinci bölümünü açıklayacağını belirterek, bildirgede yer alan projelerin çok önemli olduğunu bildirdi.

Parti İl binasında Milletvekili Adayları Cevdet Akay ve Mustafa Akay ile birlikte basın toplantısı düzenleyen CHP İl Başkanı Erdoğan Dinçel, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun miting programını açıkladı.

7 Haziran’da Türkiye tarihi bir seçim yaşayacağının altını çizen İl Başkanı Erdoğan Dinçel; “Bu seçim çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Siyasi Partiler de bu doğrultuda çalışmalarını sürdürüyor. Biz de bu çalışmalarımızla birlikte önümüzdeki günlerde Genel Başkanımızı Karabük’e davet ettik. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu programında olmayan Karabük mitingini bizlerin ve adayların yoğun taleplerini kırmadı ve Karabük’ü ekstra bir programla miting programı içine aldı ve 21 Mayıs Perşembe günü saat 18.00’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Karabüklülerle buluşacak. Kent Meydanında bir miting düzenleyeceğiz. Bu mitinge tüm Karabüklüleri davet ediyoruz. Genel başkanımızı izleyin, Genel Başkanımızı dinleyin istiyoruz. Mitingin çok önemli olduğunun altını çizen İl Başkanı Erdoğan Dinçel; “Bir seçim öncesi genel Başkan için yapılan bir miting olmaktan ziyade Cumhuriyet Halk Partisi 21 Mayıs Perşembe günü Türkiye’ye seçim bildirgesinin ikinci bölümünü açıklayacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 21 Mayıs günü en önemli vaadini Karabük’ten bir miting programı ile açıklayacak ve tüm Türkiye ile bunu paylaşacak. Bu nedenle son derece heyecanlıyız ve tüm Karabüklüleri de bu açıklamaları dinlemek üzere Kent Meydanına bekliyoruz” dedi.

Dinçel’in yaptığı açıklamanın ardından milletvekili adayı Cevdet Akay’da kısa bir değerlendirme yaparak,”Cumhuriyet Halk Partisinin iktidara yürüdüğünü ve çok önemli yeni projelerle Karabük’e gelecek genel başkan Kılıçdaroğlu’nun mitingine tüm Karabük halkının davetli olduğunu söyledi.

Yorumlar

  1. Anonim

    Sayın CHP İl başkanına yukarıdaki yoprumumun eksikliğini tamamlamak istiyorum.Sn..Genel Başkanın Karabüke gelişini bildiren afişiniz insanın içini karartıyor.Kardeşim adeta köy muhtarının gelişi gibi olmuş insana gülerler.3 mt bezlen işi bitirmişsin bir üç metre daha uzatsaydın insanlar daha rahat görebilirdi .Safranbolu-Karabük girişinde bayraklarınız eksikti,bunları kim yönetiyor,b,ilmi,yorum.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Güven Hastanesi’nden “Avrupa’nın obezite oranı en yüksek ülkesi Türkiye” değerlendirmesi

Anadolu Ajansı
Yayın: 19.05.2024 00:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Güven Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. İbrahim Demirci, 18 Mayıs Avrupa Obezite Günü kapsamında, Dünya Sağlık Örgütü'nün obeziteye ilişkin son verilerini değerlendirerek uyarılarda bulundu.

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Demirci, obezite ve obeziteyle ilişkili hastalıkların her yıl katlanarak arttığını belirtti.

Demirci, özellikle çocuklarda obezite sıklığının erişkinlere göre daha hızlı arttığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Henüz toplum olarak sağlıklı yaşam için beslenmenin ve egzersizin önemini tam kavrayamadık. Genel olarak, yüksek kalorili besleniyoruz. Yemek yemek bizim için hobi ve eğlence niteliğinde. Arkadaşlarımızla, dostlarımızla buluştuğumuzda planlarımızı yemek üzerine kuruyoruz. Vakit geçirirken, yemek yemeyi seviyoruz. Seçeneklerimiz arasında birlikte yürüyüş yapmak çok fazla tercih edilmiyor. Hala, toplumumuzun bazı kesimlerinde kilolu insanların daha sağlıklı olduğu düşünülmekte. Kültürün, geleneklerin ve adetlerin etkisiyle toplumumuz yemekle arasına mesafe koyamıyor.

– Endokrin bozucu kimyasallar obeziteye yol açıyor

Son zamanlarda tüm dünyada miktarı artan endokrin bozucu kimyasalların da obeziteyi tetiklediğini vurgulayan Demirci, işlenmiş ve hazır gıdalar konusunda uyarılarda bulundu.

Demirci, endokrin bozucu maddeler arasında, solunan hava, içilen su ve yenilen gıdalarla vücuda giren ve biriken, endokrin sistemini olumsuz etkileyen ve bu etkilerini nesilden nesile aktarabilen kimyasal maddeler olduğuna işaret ederek, “Endokrin bozucu kimyasallardan tamamen uzak kalmak mümkün olmasa da sağlıklı ürünler tüketerek ve hayatımızda plastik kullanımını minimuma indirerek en azında bu zararlı kimyasallara maruziyetimizi elimizden geldiğince azaltmamız gerekiyor.” tavsiyesinde bulundu.

Obezite sıklığının tüm dünyada hızla artığına ve son 20 yıldır obezite artışını durdurabilen bir ülke olmadığına vurgu yapan Demirci, eğer obezite sıklığındaki artış önlemez ise 2035'te dünya nüfusunun yarısından fazlasının kilo fazlalığı ve yarattığı sorunlarla karşı karşıya kalacağını ifade etti.

– “Obezite artış hızı 5-19 yaş arası çocuk ve gençlerde, erişkinlere göre neredeyse 2 kat daha yüksek”

Demirci, sağlık verilerine bakıldığında durumun iç açıcı olmadığının altını çizerek, “Yıldan yıla daha kötüye doğru gidiyor. Dünya Sağlık Örgütü 2023 verilerine göre tüm dünyada obezite sıklığı yüzde 14 civarında. Bu yüzdeye, kilo fazlalığı olanları da eklediğimizde yüzde 38'e ulaşıyor. Artış hızı durdurulamaz ise 2035'te dünya nüfusunun yarıdan fazlası kilo fazlalığıyla mücadele etmek zorunda olacak. Ayrıca dikkat çekmek istediğimi önemli bir nokta, obezite artış hızı 5-19 yaş arası çocuk ve gençlerde, erişkinlere göre neredeyse 2 kat daha yüksek. Çocukluk çağı obezitesi de günümüzde bir tehlikeli boyuta ulaşmış durumda.”

Türkiye açısından durumun biraz daha ciddi boyutta olduğuna vurgu yapan Demirci, “Türkiye İstatistik Kurumu 2022 verilerine göre ülkemizde kilo fazlalığı yüzde 35.6, obezite sıklığımız ise yüzde 20.2. Verilere göre Avrupa'nın obezite oranı en yüksek ülkesiyiz.” bilgisini paylaştı.

Obeziteye karşı başarılı mücadele etmek için farkındalığın artması gerektiğini belirten Demirci, obeziteyle mücadelenin “ülke politikası” olarak benimsenmesi ve sosyal yaşamın sağlığını ön planda tutacak şekilde düzenlenmesi gerektiğine dikkati çekti.