Çoruh ve Fırat dağıtım bölgelerinde elektrik tüketimi arttı

Çoruh ve Fırat dağıtım bölgelerinde elektrik tüketimi arttı

Anadolu Ajansı
Yayın: 30.04.2024 08:00
Paylaş:
A+ A-

ANKARA (AA) – Çoruh ve Fırat bölgelerindeki 9 ilde elektrik tedarik hizmeti sunan Aksa Elektrik, ocak, şubat ve mart aylarına ait tüketim oranlarını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinin bağlı bulunduğu Çoruh bölgesinin toplam elektrik tüketiminde 2023'ün ilk çeyreğine kıyasla yüzde 6 artış görülürken, Malatya, Elazığ, Tunceli ve Bingöl illerinin yer aldığı Fırat bölgesinin toplam elektrik tüketimi yüzde 46 arttı.

Çoruh-Fırat bölgesinde mesken, sanayi ve ticarethane gruplarından toplam elektrik tüketimine bakıldığında, geçen yılın aynı dönemine göre en yüksek artış oranı yüzde 114 ile Malatya'da görülürken, tek azalış Gümüşhane'de yüzde 21 oranında gerçekleşti.

Fırat bölgesinde yer alan diğer illerin toplam elektrik tüketimine bakıldığında, en yüksek artış yüzde 114 ile Malatya'da kaydedilirken, bu oran Tunceli'de yüzde 10, Bingöl'de yüzde 16, Elazığ'da yüzde 3 olarak gerçekleşti.

Çoruh bölgesinde ise Artvin'de yüzde 9, Trabzon'da yüzde 9, Rize'de yüzde 7 ve Giresun'da yüzde 7 artış görülürken, tek azalış yüzde 21 ile Gümüşhane'de kaydedildi.

Bu yılın ilk çeyreğinde, 2023'ün aynı dönemine kıyasla Fırat bölgesindeki meskenlerde toplam elektrik tüketiminde yüzde 36 artış görülürken, Çoruh bölgesinde bu artış yüzde 9 olarak kaydedildi.

İki bölgedeki illerde abone grupları dahil edilerek bakıldığında, yılın ilk çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam sanayi ve ticarethane tüketiminde azalış görüldü. Fırat bölgesinde azalış oranı yüzde 21 olarak kaydedilirken, Çoruh bölgesinde yüzde 0,28 azalış gerçekleşti.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Samsun’da kaçakçılık operasyonunda 5 zanlı yakalandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 22.05.2024 20:48
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – Samsun’da düzenlenen kaçakçılık operasyonunda 5 şüpheli gözaltına alındı.

İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ve Çarşamba İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, kaçakçılıkla mücadele kapsamında çalışma yürüttü.

Çarşamba ilçesinde ruhsatsız silah ve mühimmat bulundurdukları tespit edilen M.G, B.K, S.U, C.İ. ve F.Ç’nin adreslerine eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Adreslerde arama yapan ekipler, 6 ruhsatsız av tüfeği, 2 ruhsatsız tabanca ile 742 tabanca fişeği ele geçirdi.

Gözaltına alınan 5 şüpheli, jandarmaya götürüldü.