Çorum 112 Acil Çağrı Merkezi’ne yapılan asılsız çağrılar azaldı

Anadolu Ajansı
Yayın: 13.02.2024 12:24
Paylaş:
A+ A-

ÇORUM (AA) – Çorum Valisi Zülkif Dağlı, 112 Acil Çağrı Merkezi'nin, Türkiye'de en az asılsız çağrı alan merkezlerden biri olduğunu söyledi.

Dağlı, 11 Şubat 112 Günü dolayısıyla Çorum 112 Acil Çağrı Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, ilde 110, 112, 122, 155, 156 ve 177 acil çağrı merkezlerinin 27 Ocak 2021'de 112 Acil Çağrı Merkezi'nde tek çatı altında toplandığını hatırlattı.

Çorum'un acil çağrıların tek merkeze toplandığı 57. il olduğunu belirten Dağlı, 112 acil çağrı hizmetinin Türk mühendislerince geliştirilen yerli ve milli bir yazılımla yürütüldüğünü vurguladı.

Acil yardım hizmeti veren kurumların tek çatı altında toplanmasının, olaylara hızlı müdahale edilmesi ve kurumlar arası koordinasyonun güçlenmesi açısından önemli olduğuna dikkati çeken Dağlı, asılsız çağrıların ise gecikmelere sebebiyet verebildiğine işaret etti.

Acil çağrı hizmetlerinde saniyelerin altın değerinde olduğunu ve insan hayatı ile doğrudan ilgili olduğunu vurgulayan Dağlı, “Acil çağrı hizmetleri maalesef asılsız çağrılar nedeniyle bu amacını ve misyonunu gerçekleştirmekte hayli zorlanmaktadır. 112 numarasının ücretsiz olması, her yerden 7/24 ulaşılabilir olması ve sim kart olmadan aranılabilir olması, telefon işiyle uğraşan esnaflarımız tarafından telefonun çalışıp çalışmadığını test etmek, pin kodu sorgulamak, çocuklara oyun amaçlı telefon vermek, dikkatsizlik gibi nedenlerle 112 acil çağrı numarasının gereksiz yere meşgul edilerek vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamasına neden olmaktadır.” dedi.

Asılsız çağrıların en aza indirilmesi amacıyla farkındalık çalışmaları ve cezai işlem uygulamaları yürütüldüğünü aktaran Dağlı, “Yapılan uygulamalar neticesinde, 112 Acil Çağrı Merkezimiz, Türkiye genelinde 2023 yılı asılsız çağrı oranında ikinci sırada, 2024 yılında aylık asılsız çağrı oranında yüzde 29,85 ile birinci sırada, haftalık asılsız çağrı oranında ise yüzde 28,85 ile yine birinci sırada yer almıştır. Bu neticeler bizler açısından gurur vericidir.” diye konuştu.

Çorum 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğünün Türkiye'de kurulan 57. merkez olmasına karşın kısa zamanda büyük mesafe katettiğinin altını çizen Dağlı, “Tüm istatistiklerimizde Türkiye ortalamasının altında kalarak, halkımıza hızlı ve kaliteli hizmet verme noktasında çok iyi bir durumdayız. Personelimizin gayreti ve vatandaşlarımızın da destekleriyle örnek il olmaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Dağlı, Çorum 112'yi asılsız ihbarla meşgul ettiği belirlenen 87 kişiye ise para cezası uygulandığını sözlerine ekledi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Bilet Dükkanı hizmet verdiği ülke sayısını yıl sonuna kadar 45’e çıkarmayı hedefliyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 03.03.2024 04:24
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – MAŞALLAH DAĞ – Bilet Dükkanı Üst Yöneticisi (CEO) Ercan Uzman, “2024'te acente sayımızı artırmaya ek olarak, 2023'te elde ettiğimiz büyümenin 2024'te daha da artarak devam etme hedefimize önemli bir destek sağlayacak.” dedi.

Ercan Uzman, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Bilet Dükkanı'nın 30 yıldır turizm alanında kesintisiz hizmet verdiğini belirtti.

Uçuş, otel, otobüs ,transfer ve araç kiralama gibi hizmetleri sunan seyahat portalı bir marka olarak son teknolojik uygulamaları grup şirketi Roof Stacks ile geliştirerek turizm alanında en iyi kullanıcı deneyimini sağlamayı, akıllı seyahat ve yenilikçi yaklaşımlar hedeflediklerini söyleyen Uzman, şu anda Türkiye, Almanya ve Amerika'da olmak üzere toplam 7 ofisleri olduğunu ve küresel bir marka olma yolunda ilerlediklerini ifade etti.

Uzman, 2023'te “Akıllı Seyahat” mottosu ile yola çıkarak biletdukkani.com seyahat portalını kurduklarını aktararak, “Bu portal, kullanıcı dostu bir arayüze sahip ve tüketicilerin işlemlerini saniyeler içinde basit bir şekilde gerçekleştirebilecekleri bir platform sunuyor. Ayrıca, birbirinden çeşitli ve herkesin kendine uygun bir seçenek bulabileceği cazip indirimler ve özel kampanyalarla sunduğumuz avantajlı fiyatlar, seyahat deneyimlerini herkes için daha keyifli hale getiriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

23 ülkede 3 binden fazla seyahat acentesi için sundukları kapsamlı teknolojik altyapı sayesinde, stratejik partnerlerinin iş süreçlerini etkili bir şekilde yönetmelerine olanak tanıdıklarını vurgulayan Uzman, şöyle devam etti:

“Acentelerimize ve kullanıcılarımıza binlerce uçuş, otobüs, otel, transfer ve araç kiralama hizmetini hızlı ve avantajlı fiyatlarla sunuyoruz. Çoklu GDS'ler, charter tedarikçileri ve 'low cost' hava yolları ile işbirliği yaparak alternatifli ve avantajlı uçak biletlerini kolay bir arayüzle saniyeler içinde satın almalarını sağlıyoruz. Müşterilerimizin ve acentelerin ihtiyaçlarını hızlı ve etkili bir şekilde karşılamak için çaba gösteriyoruz. Ayrıca, konforlu seyahat deneyimleri sağlamak için yüzlerce çözüm ortağı ile çalışıyoruz. Amerika ve Almanya’da da IATA üyesi olarak hem yurt içinde hem de yurt dışında güçlü bir büyüme sürecindeyiz.”

– “Yeni akıllı saat uygulamamız, PNR sorgulama özelliğiyle uçuş detaylarına hızlıca erişim sağlıyor”

Ercan Uzman, Bilet Dükkanı olarak, seyahati fonksiyonellikle birleştirerek Türkiye'de bir ilke imza atarak akıllı saat kullanıcıları için özel olarak tasarladıkları uygulamalarını sunduklarını dile getirdi.

“Kullanıcılarımızın hayatını kolaylaştırmak için tasarladığımız bu uygulama, seyahat severlerin uçuş bilgilerini bulmak için e-postaları, farklı uygulamaları veya web sitelerini arayarak zaman kaybetmekten kurtarıyor.” diyen Uzman, “Yeni akıllı saat uygulamamız, PNR sorgulama özelliğiyle uçuş detaylarına hızlıca erişim sağlıyor. Kullanıcılar bu ekran üzerinden seyahatlerini listeleyebiliyor veya PNR sorgulaması yapabiliyorlar. Bu uygulamamız sayesinde, rezervasyonları listeleyerek ve uçuş detaylarına kolayca ulaşımı sağlayarak, akıllı seyahat deneyimine yeni bir soluk getiriyoruz.” yorumunu yaptı.

Acentelerine rezervasyon, iptal, iade, değişiklik gibi işlemleri online olarak gerçekleştirebildikleri sistemlerimizi sunduklarını hatırlatan Uzman şu ifadeleri kullandı:

“Bilet Dükkanı olarak, hava yolları ve diğer tedarikçilerin izin verdiği ölçüde otomatik işlem sağlayabiliyoruz. Bunun yanı sıra raporlama, kurumsal firma yönetimi, muhasebe ve finans sistemleri gibi özelliklerimizle diğerlerinden ayrışıyoruz. Gelişmiş otomasyon ve rezervasyon teknolojimizle kompleks taleplerde yaratıcı çözümler sunuyoruz. Turizm sektöründe yenilikçi ve teknoloji dostu bir sistem kullanarak, acentelerin işlemlerini kolaylaştırıyoruz. Ayrıca, müşteri takibi ve taleplerini en üst düzeyde karşılıyoruz. Sağladığımız avantajlarla acenteler, pazarda kazançlı ve rekabetçi bir konuma gelirken modern ve yenilikçi bir yapıya kavuşuyorlar. Geliştirdiğimiz sistemler üzerinde aylık 60 bin işlem hacmiyle acentelere hizmet veriyoruz.”

– “45 ülkede olmayı planlıyoruz”

Global bir marka olma yolunda hızlı adımlar atmaya devam edeceklerini dile getiren Uzman, özellikle 2024'te Orta Doğu bölgesinde ciddi bir büyüme hedefleri olduğuna dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Bilet Dükkanı olarak 2024'ün sonunda acente sayımızı 4 bin 500'e çıkararak toplamda 45 ülkede olmayı planlıyoruz. Yeni yılda yüzde 60 yurtiçi, yüzde 40 oranında yurtdışı bilet satışı gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Yeni dönemde Orta Doğu pazarına yönelik olarak, işbirliği yaptığımız ve yapmayı planladığımız ülkelerin pazar gereksinimlerine uygun 'akıllı seyahat' satış platformumuzu 2024 ile birlikte hizmete sunmayı planlıyoruz. Bu adım, 2024'te acente sayımızı artırmaya ek olarak, 2023'te elde ettiğimiz büyümenin 2024'te daha da artarak devam etme hedefimize önemli bir destek sağlayacak.”

Uzman, 2024'te, tüketici ve seyahat trendlerindeki değişimleri yakından takip ettiklerini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Son zamanlarda, hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen yapay zeka ürünlerini detaylı bir şekilde inceliyoruz ve hızla değişen tüketici taleplerine uyum sağlıyoruz. Örneğin, Z kuşağının seyahat anlayışı giderek deneyim odaklı hale geliyor. Bu kuşağın çoğunluğu, geleneksel turistik yerlerden ziyade yerel deneyimler arayışında. Özellikle, daha az bilinen destinasyonlara yönelme eğilimindeler ve seyahatlerini sosyal medyada paylaşarak topluluklarıyla etkileşimde bulunmayı tercih ediyorlar. Bu nedenle, sunduğumuz hizmetleri ve deneyimleri bu tür taleplere uygun şekilde şekillendiriyoruz.”