Depreme Dayanıklı Şehir Oluşturma Çalışmaları Sürüyor

Yayın: 06.02.2024 15:21
Paylaş:
A+ A-

Karabük Valisi Mustafa Yavuz, depreme dayanıklı şehirler oluşturulması kapsamında çalışmalara devam edildiğini bildirdi.

Karabük Türkiye Afet Müdahale Planı Afetsellik Değerlendirme Toplantısı öncesi basın açıklaması yapan Yavuz, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından tüm illerde olduğu gibi kentte de ilk etapta yapılacak çalışmaların planlandığını ve bölgeden gelen talepler doğrultusunda gerekli işlemlerin yapıldığını belirtti.

Valilik aracılığıyla 570 palet su, 147 ton un, 544 palet temel gıda, 440 palet giyim, 27 palet tıbbi malzeme, 7 bin 899 adet battaniye, 1242 çadır, 116 bin 850 ekmek, 4 bin 601 ster odun, 4 bin 112 yatak, 3 bin 100 oyuncak, 391 palet hijyen malzemesi, 2 bin 923 ısıtıcı/tüp, 147 palet teknik malzeme, 30 ton yem/saman, 2 seyyar mutfak, 15 ton kömür, 2 kitap kafe, 35 seyyar tuvalet, 172 konteyner, 203 metreküp tomruk, toplamda 390 araçla ayni bağış olarak afet bölgesine gönderildiğini aktaran Yavuz, Karabük AFAD arama kurtarma ekiplerince bölgede gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde 11, Hatay’ın Antakya ilçesinde de 1 kişi olmak üzere toplam 12 kişinin sağ olarak enkazdan çıkarıldığını aktardı.

Yavuz, İl Özel İdaresince kent genelinde 12 okulun deprem güçlendirme çalışmalarının tamamlandığını, 19 okulda ise devam ettiğini bildirerek, şunları kaydetti:

“Güçlendirme çalışmaları kapsamında 41 milyon 354 bin 736 lira ödenek kullanılmıştır. Depreme dayanıklı şehirler oluşturulması kapsamında çalışmalara devam edilmektedir. Ülkemizde böylesi afet türlerinin yaşanageldiği gerçeğinden hareketle, bütün yönleriyle afet gerçeğine hazırlıklı olmanın, hayati önemi haiz olduğunu biliyor, önemsiyor ve bir kez daha hatırlatmak istiyorum.” (AA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da kahverengi kokarca ile mücadelede 4 ayda 40 bin nokta ilaçlandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 03.03.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

ORDU (AA) – HAYATİ AKÇAY – Ordu'da fındık bahçelerinde popülasyonu artan kahverengi kokarca zararlısının bulunabileceği kışlaklarda ilaçlama çalışmaları devam ediyor.

Kent genelinde geçen yıl popülasyonunun arttığı gözlemlenen ve kışı kullanılmayan evlerin yanı sıra çatı aralarında ve serender gibi yerlerde geçirdikleri tespit edilen kahverengi kokarcanın yeniden yayılmasını önlemek amacıyla Ordu Valiliği tarafından bir süre önce eylem planı hazırlandı.

Eylem planı kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince mahallelerde üreticilere yönelik yaklaşık 400 bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle zararlının yeniden hareketlenmesini önlemeye çalışan ekipler, kışlaklarda ilaçlamayı sürdürüyor.

Kasımdan itibaren 40 bin noktada yapılan ilaçlama ile kahverengi kokarcanın popülasyonunun çoğalmasını önlemek amaçlanıyor.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, AA muhabirine, özellikle sahil kesimindeki ilçelerde yoğun şekilde görülen kahverengi kokarcanın, başta fındık olmak üzere diğer tarım ürünlerine zarar verdiğini söyledi.

Zararlının, havanın soğuk olduğu döneminde kışlak olarak tabir edilen kullanılmayan evler, odunluk ve serender gibi yerlere çekildiğini belirten Yılmaz, “Ancak içinde bulunduğumuz günlerde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle kahverengi kokarcalar yeniden uçuşa geçerek görülmeye başlandı. Bu dönemde yapacağımız etkin mücadele fındığın kahverengi kokarca tehdidinden kurtulması için çok büyük önem arz ediyor.” dedi.

Yılmaz, bu dönemde kahverengi kokarca ile kışlaklarından çıkmadan mücadele yapılması gerektiğine işaret ederek, “Fındığa zarar veren kahverengi kokarcanın bahçelere yeniden dağılımını önlemek için mücadele başlatıldı. Amacımız, kokarcaların kışlağın dışına çıkmadan yayılmasını önlemek.” diye konuştu.

– “Mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor”

Üreticilerin de desteğiyle zararlının tespit edildiği noktalarda ilaçlama yapıldığını anlatan Yılmaz, özellikle şehir merkezlerinde yaşayanların bu dönemde serender, odunluk ve kullanmadıkları evlerini kontrol ederek, kahverengi kokarcayla mücadeleye katılmalarını istedi.

Kemal Yılmaz, bu dönemde yeteri kadar yapılmayan mücadelenin zararlının popülasyonunun artmasına neden olabileceğini vurgulayarak “Aksi takdirde bir kokarcanın ergin dişisi 150-200 yavru yapıyor. Bu da mücadele etmediğimiz takdirde bir tane kahverengi kokarcadan önümüzdeki günlerde 150-200 birey oluşabileceği anlamına gelmektedir. Bu da işimizi daha da zorlaştıracaktır.” ifadelerini kullandı.

Üreticilerin kahverengi kokarcaları gördükleri yerde toplayıp imha ederek mücadeleye destek verebileceklerinin altını çizen Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:

“Böceklerin görüldüğü alanlar kullanılmayan alanlarsa üreticilerimizin ilaçla mücadele yaparak imha etmeleri mümkün. Amacımız kahverengi kokarcaları bulundukları yerde imha ederek sahaya yayılmalarını önlemek. Bunu başardığımız takdirde önümüzdeki dönemde bu zararlının başta fındık olmak üzere tarımsal ürünlere vereceği zararı minimize etmiş oluruz.

Eğer bunu başaramazsak çoğalan kokarcalar karşısında işimiz çok daha zorlaşmış olacak. Ordu'da şimdiye kadar bu böceğin yoğun olarak görüldüğü ev, serender ve odunluk gibi 40 bin noktada ilaçlama çalışması gerçekleştirdik. Bunu yaparak da çok ciddi bir mücadele örneği sergiledik. Bu mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor.”