Dinçel; Birçok Zorlukla Mücadele Ediyoruz

Dinçel; Birçok Zorlukla Mücadele Ediyoruz

Yayın: 06.04.2015 09:49
Paylaş:
A+ A-

CHP Karabük İl Başkanı Av. Erdoğan Dinçel, CHP’nin 29 Mart tarihinde yapılan ön seçimle parti içi demokrasiyi en güzel şekilde işlettiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Erdoğan Dinçel, ilçe başkanları ve parti yönetimi ile birlikte kahvaltılı basın toplantısı yaparak değerlendirmelerde bulundu.

Dinçel toplantıda, örgütlenme çalışmaları, 29 Mart tarihinde yapılan ön seçim, Karabük gündemine dair değerlendirmelerde bulundu.

CHP’nin yerel seçimlerden sonra sıkıntı yaşamaya başladığını, örgütlerde sıkıntının had safhaya ulaştığını, bu durum karşısında Genel Merkezin 4 Şubat 2015 tarihinde İl Başkanlığında değişik yaptığını belirten Dinçel; “Aynı tarihte il başkanı olarak atandım. Bundan sonra ilk yapılacak iş il yönetimini oluşturmak oldu. Bir hafta içinde il yönetimini oluşturduk. Ardından İlçe örgütlenme işlerini yaptık. Bu süreç 45 gün sürdü. İl yönetimindeki değişiklikle beraber, Merkez İlçe yönetiminde de değişik yapma gereği duyduk. İlçe yönetiminde köklü bir değişikliğe gittik. Şunu tekrar belirtmek isterim ki bu arkadaşlarımız başarısız olduklarından veya görevlerini iyi yapamadıklarından dolayı değişmedi. Hepsinin emeği var, hepsine teşekkür ediyoruz. Bu arkadaşlarımızla yine gerek yönetimde, gerek üye bazında çalışmaya devam edeceğiz. Yine bildiğiniz gibi Safranbolu ilçe teşkilatımızda görevden alınmıştı. Biz burada örgütlenme çalışmasını yaptık, aynı zamanda partimizi yeni binasına da taşıdık. Merkez İlçe değişti ve yeni atama yapıldı. Eflani’de örgütlenme işlemi yanında partimizi yeni binasına taşıdık ve açılışını yaptık. Ovacık ilçe aynen devam etti, burada fiziki mekan değişikliği yaptık. Eskipazar’da yeni başkan ve yönetimi belirledik, binamızı değiştirdik. Yenice eski binasında devam ediyor” dedi

BİRÇOK ZORLUKLA MÜCADELE EDİYORUZ

7 Haziran tarihinde yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimlerinde CHP’nin iktidar olacağını fakat iktidar yürüyüşünün zor olacağını belirten Dinçel, “Karşımızda rakip yok, devlet gücü var, sermaye güce var, medya gücü var, hükümet gücü var, tehdit var; yani çok şeyle mücadele ediyoruz. Bu yüzden dinamik taze kana ihtiyacımız var. 7 Hazirana tarihinde bu çalışmalarımızdan başarılı çıkacağımıza inanıyorum” dedi.

CHP PARTİ İÇİ DEMOKRASİYİ İŞLETEN TEK PARTİDİR

CHP’nin 29 Mart’ta Karabük dahil olmak üzere bir çok ilde ön seçim yaptığını, Karabük İl Örgütünün de 29 Mart Pazar günü sandığa giderek oy kullandığını, Parti içi demokrasiyi işlettiğini kaydeden Dinçel “CHP 2011 yılında da olduğu gibi parti içi demokrasiyi işletti. CHP Parti içi demokrasiyi işleten tek partidir. Parti örgütü 29 Mart’ta iradesini ortaya koymuştur.Diğer partiler sandıkları Ankara’ya taşırken, Biz Ankara’ya taşımadık. Hepimizin gözü önünde bir seçim gerçekleşti üyelerimiz adaylarını belirledi. Tüm üyelerimiz ve partililerimiz demokrasinin en güzel örneğini verdi. Hepsine teşekkür ediyorum” ifadesinde bulundu.

3 NİSAN SÖNÜK KUTLANDI

3 Nisan tarihinin hem Karabük hem de Cumhuriyet Halk Partisi için önemli olduğunu vurgulayan Dinçel şunalrı söyledi: “Bu yıl kutlamalar her zamankinden daha sönük geçti. Türkiye’nin en büyük kazanımı olan Demir çelik İşletmelerini Mustafa Kemal’in talimatı ile İsmet İnönü’nün temel atması ile kuruldu. CHP’nin Karabük temellerini atmakla büyük gurur duyuyoruz. Tüm bunlara rağmen kutlamaların çok sönük geçti ve ne Atatürk’ün nede İsmet İnönü’nün ismini kutlamalarda duyulmadı. Bun bizleri son derece üzdü. Şu kabul edilmelidir ki; İsmet İnönü CHP’nin ikinci başkanıdır. Bu bir gerçektir. Demir çelik Fabrikalarında İnönü büstünün Karabük tarihine yakışır şekilde uygun bir yerde olmasını çok söyledik. Geçtim büst koyma, olanı da kaldırdılar. Biz bugüne kadar merak ettik hangi genel müdür koyacak diye. Yeni Genel Müdür gereğini yapacaktır. Buna inanıyoruz, bu beklenti içinde olduğumuzu da ifade ediyorum.”

AVUKATLAR HEDEF HALİNE GETİRİLDİ

5 Nisana avukatlar gününü de kutlayan Dinçel; “5 Nisan avukatlar gününü kutluyorum. Yargının en önemli unsurlarından olan yargıyı bugün daha itina ile anmak gerekiyor. Avukatlar bugün tehdit altında. 31 Mart tarihinde Türkiye terörle sarsıldı. İstanbul Adliyesinde bir savcımızı kaybettik. Savcı Mehmet Kiraz katledildi. Bu saldırı ile birlikte avukatlar hedef haline getirildi. Bunu kınıyorum. 31 Mart’ta hükümet acizliğini ortaya koymuştur. Sadece bu konuda değil, birçok konuda acizliğini ortaya koymuştur. Burada elektrik kesintisi ise önemli bir ayrıntıdır. Aradan beş gün geçmesine rağmen halen kesintinin sebebi açıklanmadı, sebebi bulanamadı bile. CHP bunu yakından takip ediyor. Bu durumda insanlarda şu düşünce oluşuyor “ çok farklı şeylerin provası mı yapılıyor” dedi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Güven Hastanesi’nden “Avrupa’nın obezite oranı en yüksek ülkesi Türkiye” değerlendirmesi

Anadolu Ajansı
Yayın: 19.05.2024 00:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Güven Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. İbrahim Demirci, 18 Mayıs Avrupa Obezite Günü kapsamında, Dünya Sağlık Örgütü'nün obeziteye ilişkin son verilerini değerlendirerek uyarılarda bulundu.

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Demirci, obezite ve obeziteyle ilişkili hastalıkların her yıl katlanarak arttığını belirtti.

Demirci, özellikle çocuklarda obezite sıklığının erişkinlere göre daha hızlı arttığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Henüz toplum olarak sağlıklı yaşam için beslenmenin ve egzersizin önemini tam kavrayamadık. Genel olarak, yüksek kalorili besleniyoruz. Yemek yemek bizim için hobi ve eğlence niteliğinde. Arkadaşlarımızla, dostlarımızla buluştuğumuzda planlarımızı yemek üzerine kuruyoruz. Vakit geçirirken, yemek yemeyi seviyoruz. Seçeneklerimiz arasında birlikte yürüyüş yapmak çok fazla tercih edilmiyor. Hala, toplumumuzun bazı kesimlerinde kilolu insanların daha sağlıklı olduğu düşünülmekte. Kültürün, geleneklerin ve adetlerin etkisiyle toplumumuz yemekle arasına mesafe koyamıyor.

– Endokrin bozucu kimyasallar obeziteye yol açıyor

Son zamanlarda tüm dünyada miktarı artan endokrin bozucu kimyasalların da obeziteyi tetiklediğini vurgulayan Demirci, işlenmiş ve hazır gıdalar konusunda uyarılarda bulundu.

Demirci, endokrin bozucu maddeler arasında, solunan hava, içilen su ve yenilen gıdalarla vücuda giren ve biriken, endokrin sistemini olumsuz etkileyen ve bu etkilerini nesilden nesile aktarabilen kimyasal maddeler olduğuna işaret ederek, “Endokrin bozucu kimyasallardan tamamen uzak kalmak mümkün olmasa da sağlıklı ürünler tüketerek ve hayatımızda plastik kullanımını minimuma indirerek en azında bu zararlı kimyasallara maruziyetimizi elimizden geldiğince azaltmamız gerekiyor.” tavsiyesinde bulundu.

Obezite sıklığının tüm dünyada hızla artığına ve son 20 yıldır obezite artışını durdurabilen bir ülke olmadığına vurgu yapan Demirci, eğer obezite sıklığındaki artış önlemez ise 2035'te dünya nüfusunun yarısından fazlasının kilo fazlalığı ve yarattığı sorunlarla karşı karşıya kalacağını ifade etti.

– “Obezite artış hızı 5-19 yaş arası çocuk ve gençlerde, erişkinlere göre neredeyse 2 kat daha yüksek”

Demirci, sağlık verilerine bakıldığında durumun iç açıcı olmadığının altını çizerek, “Yıldan yıla daha kötüye doğru gidiyor. Dünya Sağlık Örgütü 2023 verilerine göre tüm dünyada obezite sıklığı yüzde 14 civarında. Bu yüzdeye, kilo fazlalığı olanları da eklediğimizde yüzde 38'e ulaşıyor. Artış hızı durdurulamaz ise 2035'te dünya nüfusunun yarıdan fazlası kilo fazlalığıyla mücadele etmek zorunda olacak. Ayrıca dikkat çekmek istediğimi önemli bir nokta, obezite artış hızı 5-19 yaş arası çocuk ve gençlerde, erişkinlere göre neredeyse 2 kat daha yüksek. Çocukluk çağı obezitesi de günümüzde bir tehlikeli boyuta ulaşmış durumda.”

Türkiye açısından durumun biraz daha ciddi boyutta olduğuna vurgu yapan Demirci, “Türkiye İstatistik Kurumu 2022 verilerine göre ülkemizde kilo fazlalığı yüzde 35.6, obezite sıklığımız ise yüzde 20.2. Verilere göre Avrupa'nın obezite oranı en yüksek ülkesiyiz.” bilgisini paylaştı.

Obeziteye karşı başarılı mücadele etmek için farkındalığın artması gerektiğini belirten Demirci, obeziteyle mücadelenin “ülke politikası” olarak benimsenmesi ve sosyal yaşamın sağlığını ön planda tutacak şekilde düzenlenmesi gerektiğine dikkati çekti.