Dünya Otizm Farkındalık Haftası: Farklılıkları Kutlama ve Bilinçlendirme Zamanı

Dünya Otizm Farkındalık Haftası: Farklılıkları Kutlama ve Bilinçlendirme Zamanı

Yayın: 04.04.2024 12:36
Paylaş:
A+ A-

Dünya genelinde Nisan ayının ilk haftası Otizm Farkındalık Haftası olarak kutlanıyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu özel haftada otizmli bireyler yalnız bırakılmıyor. Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 500 kişinin otizmli birey olduğu, bu bireylerin aileleriyle birlikte farkındalıkları için mücadeleleri devam ediyor. Karabük’te gerçekleştirilen etkinlikler otizmli bireyleri sadece bir gün değil, her gün hatırlanması amacıyla düzenleniyor. Bu haftada, otizmli bireyler ve aileleri ziyaret edilerek, yaşadıkları problemler için çözüm üretiliyor.

Her yıl bu hafta, otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan bireylerin yaşadığı zorluklara dikkat çekmek ve toplumu bu konuda bilinçlendirmek için fırsat sunuyor. Otizm, nörogelişimsel bir bozukluk olup, bireylerin sosyal etkileşim, iletişim, tekrarlayıcı davranışlar ve sınırlı ilgi alanları gibi hayatın rutininde zorluklar yaşamasına neden olur.

Otizm Farkındalık Haftası; farklılıkları kabul etmek ve otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin hayatlarını anlamak ve desteklemeyi hedefliyor. Bu önemli günde; eğitim etkinlikleri, seminerler, sanat etkinlikleri ve sosyal medya kampanyaları gibi birbirinden özel faaliyetler düzenleniyor. Bu etkinlikler, otizm hakkında doğru bilgi edinmeyi teşvik ederken, otizmli bireylerin günlük yaşamda karşılaştığı zorlukları anlamaya ve onlara destek olmaya odaklanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün verilerine göre, dünya genelinde yaklaşık 70 milyon kişi otizm spektrum bozukluğu ile yaşamaktadır. Otizm, her 160 çocuktan birini etkileyen yaygın bir nörogelişimsel bozukluktur. Ancak, otizmli bireylerin potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı olacak destek ve anlayışla, onların topluma daha iyi entegre olmaları mümkün olabiliyor.

Otizm Farkındalık Haftası’nda, farklılıkları kutlama ve anlama çabaları, toplumun her kesiminde büyük önem taşıyor. Toplumun, farkındalığını arttırarak, otizmli bireylerin yaşadığı zorlukları anlaması ve onlara destek olması bu önemli haftayı anlamlı kılıyor. (Kaynak: Ayça Nur Şirin)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi

Anadolu Ajansı
Yayın: 14.04.2024 08:24
Paylaş:
A+ A-

Salon: Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka

Hakemler: Orhan Çağrı Hekimoğlu, Murat Ciner, İsmail Binbir

Pınar Karşıyaka: Kenan Sipahi 11, Thomas Akyazılı 10, Martin 13, Vitto Brown 14, Deniz Kılıçlı 2, Jaylon Brown 9, McCollum 9, Furkan Haltalı 4, Hakan Sayılı 11, Efe Ergi Tırpancı 4, Mert Celep 8, Demircan Demir 8

Reeder Samsunspor: Bora Satır 17, Arda Berk Kaya 12, Göktuğ Baş 9, Tarık Sezgün 12, Muhammed Doğan Şenli 6, Mehmet Batuğ Gür, Alp Atlas Günyeli, Crawford 10, Mehmet Öngel 5

1. Periyot: 25-22

Devre: 53-32

3. Periyot: 77-47

İZMİR (AA) – Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi'nin 27. haftasında Pınar Karşıyaka, küme düşmesi daha önce kesinleşen Reeder Samsunspor'u 103-71 yendi.

İlk 4 dakikayı 15-7 önde geçen Reeder Samsunspor karşısında son bölümde daha etkili olan Pınar Karşıyaka bitime 2 dakika kala Mert'in smaç basketiyle 20-20 eşitliği sağladı. Ev sahibi ekip, Kenan ve Furkan'ın sayılarıyla periyodu 25-22 üstün tamamladı.

İkinci periyoda daha etkili başlayan Pınar Karşıyaka, soyunma odasına 21 sayı farkla 53-32 önde gitti.

Üçüncü periyodun başında 8-0'lık seri yakalayan ev sahibi ekip, son 5 dakikasına 65-36 önde girdiği çeyreği 77-47 üstün tamamladı.

Pınar Karşıyaka, müsabakadan 103-71 galip ayrıldı.