Dünyanın farklı ülkelerinden “mühendis kızlar” İstanbul’da buluşacak

Dünyanın farklı ülkelerinden “mühendis kızlar” İstanbul’da buluşacak

Anadolu Ajansı
Yayın: 08.05.2024 12:36
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Limak Şirketler Grubu’nun etkinliğinde, dünyanın farklı ülkelerinden “mühendis kızlar” 10-12 Mayıs'ta İstanbul'da bir araya gelecek.

Gruptan yapılan açıklamaya göre, Limak Vakfı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ortaklığında, 2015'ten bu yana yürütülen “Türkiye’nin Mühendis Kızları” Projesi, Global Engineer Girls (GEG) adı altında yeniden tasarlanarak Kosova, Kuzey Makedonya ve Suudi Arabistan'da da faaliyetlerini sürdürüyor.

Kadınların bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarındaki temsilini ve kadın istihdamını artırmayı amaçlayan GEG; sunduğu eğitim, mentörlük ve kariyer fırsatlarıyla genç kadınların mühendislik alanlarında deneyim kazanmalarına ve kariyer gelişimlerine katkı sağlıyor.

Geçen yıllarda “Türkiye'nin Mühendis Kızları”nı bir araya getiren ve geleneksel hale gelen buluşmanın bu yıl yedincisi düzenlenecek. Mühendislik öğrencilerini, mezunları, mentörleri ve rol model konuşmacıları bir araya getiren etkinlik, ilk kez uluslararası ölçekte gerçekleşecek. Geleceğin kadın mühendislerine ilham veren GEG kapsamında, farklı ülkelerden mühendis kızlar, İstanbul'da buluşacak.

Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’in ev sahipliğinde, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Süreyya Erkan, Kosova Büyükelçisi Agon Vrenezi, Suudi Arabistan Krallığı’nın Ankara Büyükelçisi Fahad Assaad Abualnasr ve birçok ünlü ismin katılımıyla gerçekleştirilecek buluşmaya, grubun faaliyet gösterdiği Kosova, Kuzey Makedonya, Suudi Arabistan’dan ve Türkiye'nin birçok şehrinden gelen mühendis kızlar katılacak.

Program boyunca çeşitli atölyeler ve eğitim programları, rol model konuşmacılarla interaktif söyleşiler ve mentor-mentee görüşmeleri gerçekleştirilecek.

Buluşmada akademi, sanat, moda ve müzik camiasından alanlarında fark yaratan isimler, katılımcılara hikayelerini aktaracak.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Samsun’da kaçakçılık operasyonunda 5 zanlı yakalandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 22.05.2024 20:48
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – Samsun’da düzenlenen kaçakçılık operasyonunda 5 şüpheli gözaltına alındı.

İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ve Çarşamba İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, kaçakçılıkla mücadele kapsamında çalışma yürüttü.

Çarşamba ilçesinde ruhsatsız silah ve mühimmat bulundurdukları tespit edilen M.G, B.K, S.U, C.İ. ve F.Ç’nin adreslerine eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Adreslerde arama yapan ekipler, 6 ruhsatsız av tüfeği, 2 ruhsatsız tabanca ile 742 tabanca fişeği ele geçirdi.

Gözaltına alınan 5 şüpheli, jandarmaya götürüldü.