Efeler Ligi ekibi Akkuş Belediyespor çıkışını sürdürmek istiyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 25.01.2024 12:36
Paylaş:
A+ A-

ORDU (AA) – Voleybol AXA Sigorta Efeler Ligi'nin 16. haftasında Galatasaray HDI Sigorta'yı 3-2 yenen Kuşgöz İzmir Vinç Akkuş Belediyespor, bu hafta evinde oynayacağı Ziraat Bankkart maçından da galibiyetle ayrılarak ilk 8 için umudunu sürdürmeyi hedefliyor.

Sezonun ikinci yarısına başantrenör Aykut Lale ile başlayan Ordu ekibi, Ünye'de oynadığı 3 karşılaşmanın 2'sini kazandı.

Galibiyetlerle moral bulan yeşil-beyazlı takım, Ziraat Bankkart maçını da kazanarak düşme hattından bir an önce uzaklaşmayı amaçlıyor.

Takım kaptanı Enes Atlı, AA muhabirine, ligin ikinci yarısına iddialı bir başlangıç yapmayı başardıklarını söyledi.

Galibiyetler dolayısıyla mutlu olduklarını belirten Enes Atlı, “Ligin ikinci yarısı tam planladığımız ve istediğimiz şekilde başarılarla devam ediyor. Her şey çok iyi gidiyor. Umarım bu başarılar sürecek ve ligde ilk 8'in içerisinde yer alacağız, buna inanıyoruz.” diye konuştu.

Enes Atlı, ikinci yarıda 2 maç kazandıklarını, bir karşılaşmada ise rakiplerine talihsiz şekilde yenildiklerini ifade ederek, şu değerlendirmede bulundu:

“Geçen hafta Galatasaray karşısında çok iyi oynadığımızı ve seyirciye de bunu izletme imkanı bulduğumuzu düşünüyorum. Galatasaray galibiyeti bizim için çok önemliydi. Ligde iddialı bir takımı yenebilmek kolay değildi. Biz bunu başardık. Ayrıca moral bulduk. Bu galibiyet bizi yukarı daha da yakınlaştırdı. Ligde güçlü rakipleri yenebileceğimizi gösterdik. Bundan sonra buraya gelecek takımların, çok rahat geleceğini düşünmüyoruz. Şu anda play-off için iddialıyız.”

Hafta sonu oynayacakları Ziraat Bankkart maçına ilişkin de Enes Atlı, “Rakibimiz çok güçlü. Bunun bilincindeyiz. Ama bu takım karşısında da kazanmak için gayret edeceğiz. Asla pes etmek yok. Çıkıp en iyi şekilde oynayıp kazanmak için mücadelemizi vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Takımın liberosu Batuhan Yurdakul ise “Ligin ilk yarısına göre şu anda oynadığımız maçlarda daha iyi oynadığımızı söyleyebilirim. Antrenörümüz Aykut Lale ile birlikte ligde iyi bir ivme yakaladık. Son transferlerle birlikte takımımız çok daha iyi seviyeye geldi. Çok iyi voleybol oynamaya başladık. Sahada çok daha fazla mücadele veren bir ekip olduk.” şeklinde görüş belirtti.

Düşme hattından yavaş yavaş uzaklaştıklarını dile getiren Batuhan Yurdakul, Ziraat Bankkart maçını kazanarak seri yakalamak istediklerinin altını çizdi.

İlk 8 iddialarının sürdüğünü aktaran Batuhan Yurdakul, bunu başarabilecek oyuncu grubuna sahip olduklarını vurguladı.

Takımın pasörü Bradley Gunter de ligin ikinci yarısında tüm maçları Ünye'de oynayacak olmanın avantajını iyi değerlendirmek istediklerini söyledi.

Kanadalı oyuncu, “Taraftarların verdiği destek bizim için ayrıca avantaj. Tüm bu avantajları değerlendirip güzel işler yapmak istiyoruz.” diye konuştu.

Gunter, sezon sonuna kadar alabilecekleri kadar puan alıp hedefledikleri yerde olmak istediklerini, takım olarak bunun için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Oyuncularını ligin ikinci yarısına iyi bir başlangıç yaptıkları için kutlayan başantrenör Aykut Lale ise bu başarının sürmesi için her gün çift antrenmanla maçlara hazırlandıklarını kaydetti.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da kahverengi kokarca ile mücadelede 4 ayda 40 bin nokta ilaçlandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 03.03.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

ORDU (AA) – HAYATİ AKÇAY – Ordu'da fındık bahçelerinde popülasyonu artan kahverengi kokarca zararlısının bulunabileceği kışlaklarda ilaçlama çalışmaları devam ediyor.

Kent genelinde geçen yıl popülasyonunun arttığı gözlemlenen ve kışı kullanılmayan evlerin yanı sıra çatı aralarında ve serender gibi yerlerde geçirdikleri tespit edilen kahverengi kokarcanın yeniden yayılmasını önlemek amacıyla Ordu Valiliği tarafından bir süre önce eylem planı hazırlandı.

Eylem planı kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince mahallelerde üreticilere yönelik yaklaşık 400 bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle zararlının yeniden hareketlenmesini önlemeye çalışan ekipler, kışlaklarda ilaçlamayı sürdürüyor.

Kasımdan itibaren 40 bin noktada yapılan ilaçlama ile kahverengi kokarcanın popülasyonunun çoğalmasını önlemek amaçlanıyor.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, AA muhabirine, özellikle sahil kesimindeki ilçelerde yoğun şekilde görülen kahverengi kokarcanın, başta fındık olmak üzere diğer tarım ürünlerine zarar verdiğini söyledi.

Zararlının, havanın soğuk olduğu döneminde kışlak olarak tabir edilen kullanılmayan evler, odunluk ve serender gibi yerlere çekildiğini belirten Yılmaz, “Ancak içinde bulunduğumuz günlerde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle kahverengi kokarcalar yeniden uçuşa geçerek görülmeye başlandı. Bu dönemde yapacağımız etkin mücadele fındığın kahverengi kokarca tehdidinden kurtulması için çok büyük önem arz ediyor.” dedi.

Yılmaz, bu dönemde kahverengi kokarca ile kışlaklarından çıkmadan mücadele yapılması gerektiğine işaret ederek, “Fındığa zarar veren kahverengi kokarcanın bahçelere yeniden dağılımını önlemek için mücadele başlatıldı. Amacımız, kokarcaların kışlağın dışına çıkmadan yayılmasını önlemek.” diye konuştu.

– “Mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor”

Üreticilerin de desteğiyle zararlının tespit edildiği noktalarda ilaçlama yapıldığını anlatan Yılmaz, özellikle şehir merkezlerinde yaşayanların bu dönemde serender, odunluk ve kullanmadıkları evlerini kontrol ederek, kahverengi kokarcayla mücadeleye katılmalarını istedi.

Kemal Yılmaz, bu dönemde yeteri kadar yapılmayan mücadelenin zararlının popülasyonunun artmasına neden olabileceğini vurgulayarak “Aksi takdirde bir kokarcanın ergin dişisi 150-200 yavru yapıyor. Bu da mücadele etmediğimiz takdirde bir tane kahverengi kokarcadan önümüzdeki günlerde 150-200 birey oluşabileceği anlamına gelmektedir. Bu da işimizi daha da zorlaştıracaktır.” ifadelerini kullandı.

Üreticilerin kahverengi kokarcaları gördükleri yerde toplayıp imha ederek mücadeleye destek verebileceklerinin altını çizen Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:

“Böceklerin görüldüğü alanlar kullanılmayan alanlarsa üreticilerimizin ilaçla mücadele yaparak imha etmeleri mümkün. Amacımız kahverengi kokarcaları bulundukları yerde imha ederek sahaya yayılmalarını önlemek. Bunu başardığımız takdirde önümüzdeki dönemde bu zararlının başta fındık olmak üzere tarımsal ürünlere vereceği zararı minimize etmiş oluruz.

Eğer bunu başaramazsak çoğalan kokarcalar karşısında işimiz çok daha zorlaşmış olacak. Ordu'da şimdiye kadar bu böceğin yoğun olarak görüldüğü ev, serender ve odunluk gibi 40 bin noktada ilaçlama çalışması gerçekleştirdik. Bunu yaparak da çok ciddi bir mücadele örneği sergiledik. Bu mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor.”