Emekli Adayları dikkat! 2024 mü yoksa 2025 mi daha avantajlı?

Emekli Adayları dikkat! 2024 mü yoksa 2025 mi daha avantajlı?

Yayın: 11.07.2024 13:10
Paylaş:
A+ A-

Emeklilik koşullarını yerine getirmiş sigortalılar için bu yıl önemli bir gelişme yaşanabilir.

Ekonomik program doğrultusunda 2024 yılı enflasyon oranının üç aşağı beş yukarı planlandığı gibi açıklanması bekleniyor. Bu durum emeklilerin maaşlarının ne kadar artacağı konusunda erken bir bilgiye sahip olmalarını sağlayacak. Eğer enflasyon hedeflenen oranda gerçekleşirse emeklilerin maaşları da buna göre artacak. Bu nedenle Uzmanlar tarafından, emeklilerin mali geleceklerini planlarken bu gelişmeyi dikkate almaları öneriliyor.

Emekliler, 2024 yılının “Emekli Yılı” olarak belirlenmesine rağmen, asgari ücretin ve en düşük emekli aylığının artırılması konusunda iktidar kanadından olumlu bir adım gelmediği için endişe taşıyor. Yüksek enflasyon ve artan maliyetlerle boğuşan emekliler, geçim sıkıntısıyla karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Bu durum emekliler arasında büyük bir hayal kırıklığı yaratırken, daha adil ve yaşanabilir bir emeklilik dönemi için acil adımlar atılması gerektiği düşünülüyor.

Bu konuda Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Nergis Şimşek, şunları yazdı: “Emekli aylıklarının hesaplanmasında önemli olan TÜFE ve GH oranları, emekli aylıklarının güncellenmesi ve artırılması için belirleyici bir faktördür. TÜFE oranı her yılın Aralık ayına göre belirlenirken, GH oranı ise ilgili yılı takip eden 1 Nisan’da açıklanmaktadır. Bu oranlar, emekli aylıklarının hesaplanmasında ve artırılmasında kullanılmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

2024 ve 2025 yıllarında emekli olmak isteyenler için aylık talebinde bulunma zamanlamasının önemli olduğu belirtiliyor. Özel sektörde çalışanlar için en geç 31 Aralık 2024, kamu sektöründe çalışanlar için ise en geç 14 Ocak 2025 tarihine kadar talepte bulunulması gerektiği vurgulanıyor. 2024 yılına ait TÜFE ve GH oranları dikkate alınarak hesaplanan güncelleme katsayısının da önemli olduğu ifade ediliyor.

2025 yılında emekli olmak isteyenlerden; özel sektörde çalışanlar 1/1/2025, kamu sektöründe çalışanların ise 15/1/2025 tarihinden sonra emekli olması avantaj sağlıyor.

Örneklerle değişik çalışma sürelerine sahip sigortalıların aylık taleplerindeki farkın gösterildiği yazıda, 2024 yılında aylık talebinde bulunmanın 2025 yılına göre daha avantajlı olduğu belirtiliyor. Özellikle emekli aylıklarında yüzde 40’a yakın bir avantaj sağlayabileceği vurgulanıyor. Özellikle sigortalıların emeklilik planları yaparken ve aylık taleplerini belirlerken bu tür detayları dikkate almaları gerektiği aktarılıyor. Bu bilgilerin sigortalılara faydalı olabileceği belirtiliyor. Buna göre, emeklilik hak eden özel sektör çalışanlarının bu yıl sonuna kadar; kamu çalışanlarının da 14 Ocak 2025 tarihine kadar talepte bulunması avantaj sağlıyor.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük merkezli suç örgütüne yönelik “Kuyu-10” operasyonunda 6 zanlı tutuklandı

Yayın: 22.07.2024 21:24
Paylaş:
A+ A-

Karabük merkezli 3 ilde suç örgütüne yönelik operasyonda gözaltına alınan 11 şüpheliden 6’sı tutuklandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Başkanlığı koordinesinde, Karabük İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonucu Karabük, İstanbul ve Ankara’da düzenlenen “Kuyu-10” operasyonunda yakalanan 11 zanlının işlemleri tamamlandı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından zanlılardan 4’ü serbest bırakılırken, adliyeye sevk edilen S.Y, İ.Y. V.Y, Y. G, E.M. ve D.T. çıkarıldıkları hakimlikçe tutuklandı. Bu arada diğer bir şüphelinin de başka suçtan cezaevinde bulunduğu öğrenildi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, önceki gün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Karabük, İstanbul ve Ankara’da düzenlenen “Kuyu-10” operasyonunda, 11 suç örgütü üyesi şüphelinin yakalandığını, zanlıların “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “yağma”, “nitelikli dolandırıcılık”, “kasten yaralama”, “tehdit” ve “uyuşturucu madde ticareti” suçlarını işlediklerinin belirlendiğini bildirmişti.

Operasyonda 4 ruhsatsız av tüfeği, 2 ruhsatsız tabanca, çok sayıda senet, pos cihazı ve doküman ele geçirildiğini belirten Bakan Yerlikaya, “Operasyonları gerçekleştiren kahraman polislerimizi tebrik ediyorum. Allah ayaklarına taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle.” ifadesini kullanmıştı.