Enuygun’dan yatırımını araca yapmak isteyenlere tavsiyeler

Anadolu Ajansı
Yayın: 09.02.2024 08:36
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Enuygun Araç Kiralama İş Geliştirme Müdürü Zafer Sağlam, mevduat faiz oranlarının yüksek olduğu dönemlerde araç satın almak yerine kiralamanın daha karlı bir tercih olacağını belirtti.

Şirketten yapılan açıklamada, Enuygun uzmanları, araç satın almayı veya kiralamayı düşünen tüketiciler için şu anki piyasa koşullarında hangisinin daha avantajlı olduğu sorusuna cevap bulmak amacıyla hesaplamalar yapıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sağlam, araç satın almanın ilk etapta yatırım yapmak adına çok avantajlı görünmesine rağmen farklı seçeneklerin de göz önünde bulundurulması gerektiğini vurgulayarak, “Mevduat faiz oranlarının yüksek olduğu dönemlerde araç satın alınacak parayı mevduat hesabına yatırmak ve araba ihtiyacını araç kiralama seçeneğini değerlendirerek gidermek, daha karlı oluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Ayda 26 bin 50 liraya varan kar elde etmek mümkün”

Sağlam, şunları kaydetti:

“Araç kiralamak mı yoksa satın almak mı daha avantajlı sorusunu detaylıca inceleyebilmek için Türkiye'de en fazla satışı bulunan bir aracı örnek alalım. Bu aracın fiyatı şu an 1 milyon 103 bin 900 liradan başlıyor. Yani, bu aracı satın almak isteyen kişilerin ek masraflar hariç minimum 1 milyon 103 bin 900 lirası olmalı. Bu parayı direkt araba satın almaktansa mevduat hesabına yatıran kişiler, 32 gün vadede 41 bin 300 liraya varan getiri elde edebiliyor. Bu aracı 32 gün kiralamak ise 15 bin 250 liradan başlıyor. Yani, araç satın almaktansa parasını mevduata yatırıp araç kiralayan bir kişi, şu an 32 günde 26 bin 50 lira kar edebiliyor. Tabi bu, kış döneminde böyle. Yaz döneminde araç kiralama fiyatlarının artması ile bu fark kapanacaktır.”

Bu hesaplamaya, kasko ve zorunlu trafik sigortası maliyetleri eklendiğinde araç kiralama avantajının daha da arttığının altını çizen Sağlam, “Yeni bir araç alındığında mutlaka zorunlu trafik sigortası ve tercihe bağlı olarak kasko yaptırılması gerekiyor. Tüm bu sigortalar için ödenecek masraflar ortalama 15 bin lira tutarken, bir de araç kaydını üstüne almak için ödenmesi gereken masraflar oluyor. Ayrıca aracın bakım masrafı da bu hesaba katılmalı. 2023 yılında araçların 2. el değeri oldukça yüksekti ancak 2024 yılında araç satın alma, bir yatırım aracı olmaktan çıktı. Bu nedenle sıfır aldığınız bir araç, zaman içinde değer kaybedebilir. Kısacası mevduat faizlerinin yüksek olduğu dönemlerde ana parayı mevduat hesabına yatırıp araç kiralamak birçok açıdan daha avantajlı oluyor.” ifadelerini kullandı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Türkiye’nin ilk Sosyal Bilimler Festivali “Sosyalfest” başladı

Yayın: 02.03.2024 18:49
Paylaş:
A+ A-

Karabük Üniversitesinin ev sahipliği yaptığı Türkiye’nin ilk ulusal ve uluslararası Sosyal Bilimler Festivali (Sosyalfest) başladı.

“Türkiye Yüzyılı için harekete geç, Sosyalfest ile gelişime öncülük et” sloganıyla Türkiye’nin milli sosyal bilimler hamlesinin oluşumuna katkı sunmak amacıyla düzenlenen Sosyalfest’in açılışında halk oyunları gösterisi sergilendi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Sosyalfest’in tanıtım videosu gösterildi, Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan koro Türk Halk Müziği dinletisi sundu.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Devlet Konservatuarı korosu da İletişim Başkanlığınca düzenlenen 100. Yıl Marşı Yarışması’nda birinci seçilen eseri seslendirdi.

Programda konuşan Karabük Valisi Mustafa Yavuz, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında bilimde, teknolojide ve sosyal bilimlerde eş zamanlı ilerleme sağlamayı amaçlayan bir vizyon belirlendiğini söyledi.

Bu vizyonla Türkiye’yi daha güçlü, daha rekabetçi ve daha adil bir geleceğe taşımayı, sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeyi hedeflediklerini belirten Yavuz, “Bu hedef doğrultusunda yol alırken 21. yüzyılın getirdiği teknolojik ve bilimsel gelişmelere, TEKNOFEST gibi dinamik etkinliklerle ve gençlerimizi geleceğin teknoloji liderleri olarak yetiştirme misyonumuzla ülkemizin dijital dönüşümüne çağa uygun olarak hizmet ediyoruz.” dedi.

Yavuz, Türkiye’nin yazılım, savunma sanayi ve uzay teknolojileri gibi alanlardaki dikkati çeken başarılarının, stratejik ortaklıkların oluşturulmasına zemin hazırlayarak Türkiye’nin küresel liderlik rolünü güçlendirdiği bilinciyle hareket ettiklerini ifade ederek, “Bugün bir araya geldiğimiz bu önemli platformda, Teknofestlerin yarattığı heyecan ve başarıyı, sosyal bilimler alanında da sağlayarak milli muharip uçağımız KAAN ile gökyüzüne bıraktığımız izin aynısını ‘Milli Sosyal Bilimler Hamlesi’ Sosyalfest ile milletimizin ve uluslararası camianın zihnine kazımayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık da Sosyalfest kapsamında 35 üniversite ile kurumsal paydaşlık protokolü yaptıklarını kaydetti.

Gençlerin en önemli gücünün, hayal güçlerini sınırlardan kurtarıp serbestçe hayal edebilme, özgürce düşünebilme becerilerini geliştirmelerinden geçtiğini vurgulayan Kırışık, “Biz bu yolu Sosyalfest ile sonuna kadar açmak istiyoruz. Yeni bir sosyal model üretmek isteyene destek olmak istiyoruz. Bu kültürü bütün kurumlarımızın, üniversitelerimizin, milletimizin ve devletimizin desteğiyle bütün ülkede yaymak ve yaygınlaştırmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kırışık, Sosyalfest’in ikincisini eylül ayında Ankara’da, üçüncüsünü ise yurt dışında “Türk dünyası”nda yapmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Festivalin açılışına, AK Parti Karabük Milletvekili Durmuş Ali Keskinkılıç, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, 14 üniversitenin rektörü, akademik personel, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Program kapsamında Sağlık Bilimleri Fakültesinin önünde oluşturulan “Sosyalfest Yolu” açıldı.

Protokol üyeleri ile katılımcılar, kurulan stantları gezdi.

50 gelişim atölyesinin de bulunduğu, sergiler, şiir dinletileri, tiyatro gösterimleri, okçuluk, kukla gösterileri, spor müsabakaları, söyleşiler, atölye çalışmaları gibi etkinliklerin yer aldığı festival yarın sona erecek.