Er meydanlarının 59 yıllık gür sesi: Şükrü Kayabaş:

Er meydanlarının 59 yıllık gür sesi: Şükrü Kayabaş:

Yayın: 04.07.2023 12:52
Paylaş:
A+ A-

“Çayırın efsanesi” lakabıyla anılan, tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin başcazgırı Şükrü Kayabaş, er meydanlarında manileriyle 59 yıldır pehlivanları ve seyirciyi coşturuyor.

Edirne

Seyirciye pehlivanları takdim eden Kayabaş, 2024’te Edirne Sarayiçi Er Meydanı’nda yapılacak 663. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde jübile yapacak. Ustası “Şirin Baba” lakaplı Mustafa Şirin’den devraldığı başcazgırlık görevine 1982’den beri devam eden Kayabaş, görevini çıraklarına devredecek.

Kayabaş, AA muhabirine, yağlı güreşe ve Kırkpınar’a uzun yıllar hizmet etmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Cazgırlığın yağlı güreşin en önemli öğelerinden olduğunu belirten Kayabaş, “Bu sene 59’uncu yılım, gelecek yıl 60’ncı yılımda veda edeceğim. Bu işleri artık gençlere bırakıyorum. Tarihi Kırkpınar’da 4 kere altın kemer alan pehlivanları salavatlamanın ve seyircilere takdim etmenin mutluluğunu yaşadım. Allah bana ömür verirse gelecek yıl Kırkpınar’a veda edeceğim.” dedi.

Kayabaş, 1957-1962 yılları arasında güreş sporuyla ilgilendiğini, yaşadığı sakatlığın ardından güreşi bıraktığını ifade etti. Yağlı güreşe olan ilgisini sürdürdüğünü ve 1964 yılında cazgırlık yapmaya başladığını anlatan Kayabaş, şunları kaydetti:

“Babaeski’de bir güreş yapılırken ustam Mustafa Şirin’in yanına giderek ‘bir boyu ben takdim edeyim’ dedim. Sonra beni çok beğendi ve yanına aldı. Ustama vefa borcum var. Usta-çırak ilişkisiyle başladık. Günümüzde artık federasyon tarafından cazgır kursları açılıyor. Daha modern bir hale geldi. Üniversite mezunu cazgır kardeşlerimiz var. Ben de bu kursta hocalık yapıyorum. Diksiyonu düzgün, iyi cazgırlar yetişiyor. Kırkpınar’da benim yardımcım ‘Pele Mehmet’ lakabıyla tanınan Mehmet Tura’ydı. Kovid-19 nedeniyle maalesef vefat etti. Şu anda yardımcılığımı Antalya’dan Emin Ger yapıyor. Kırkpınar’a seçilerek geliniyor. Yağlı güreşlerin olimpiyatı Kırkpınar’da çıraklarımız da bizi mahcup etmiyor.”(AA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Trabzonspor Kulübünden transfer haberlerine yalanlama

Anadolu Ajansı
Yayın: 19.04.2024 20:48
Paylaş:
A+ A-

TRABZON (AA) – Trabzonspor Kulübünün Salih Uçan ve Oliver Torres'in transfer edileceği yönündeki haberleri yalanladı.

Kulübün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, profesyonel futbolcular Salih Uçan ve Oliver Torres'in bordo-mavili kulübe transferiyle alakalı bazı haber siteleri ve sosyal medya hesaplarında yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

İki futbolcu ile ilgili kulübün herhangi bir transfer çalışmasının bulunmadığı kaydedilen açıklamada, “Menajerler aracılığıyla 'servis ettirilen' bu ve bunun gibi haberlerin, kulübümüzün titizlikle yürüttüğü transfer sürecine ciddi manada zarar verdiğini ilgili gazetecilere önemle hatırlatır, taraftarlarımızın dikkate almamasını rica ederiz.” ifadesine yer verildi.