Ertuğrul Gazi, asırlarca dünyaya hükmeden medeniyetin temellerini attığı Söğüt’te anılacak

Ertuğrul Gazi, asırlarca dünyaya hükmeden medeniyetin temellerini attığı Söğüt’te anılacak

Yayın: 08.09.2023 10:05
Paylaş:
A+ A-

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi, dünyaya 6 asır hükmeden medeniyetin temellerini attığı Bilecik’in Söğüt ilçesinde bu yıl 742’ncisi düzenlenen etkinliklerle anılacak.

Doğum tarihi kesin olarak bilinmeyen ancak 1189-1281 yıllarında yaşadığı belirtilen Ertuğrul Gazi’ye, Sivas yakınlarında Büyük Moğol Birliği ile savaşında Selçukluların yardımına koşması ve zaferdeki katkısından dolayı, Anadolu Selçuklu hükümdarı Alaeddin Keykubad tarafından Ankara tarafındaki Karacadağ bölgesi ikta olarak verildi.

Ertuğrul Gazi daha sonra aşiretiyle 1230’larda Söğüt ile Kütahya’nın Domaniç ilçesi sınırları içinde kalan bölgeye yerleşti.

Çevresindeki beylik ve devletlerin durumlarını, siyasi koşullarını iyi değerlendirmesi, komşularıyla daima iyi geçinerek aşiret ve tebaasını rahat ve huzur içinde yaşatmasıyla bilinen Ertuğrul Gazi’nin vefatından sonra yerine geçen oğlu Osman Gazi, beylikten cihan devletine uzanan yolculuğu başlattı.

742’nci Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri programı

Söğüt’teki türbesinin önünde alp üniformalı askerlerin “saygı nöbeti” tuttuğu Ertuğrul Gazi, her yıl eylül ayının ikinci haftasında törenlerle anılıyor. (AA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Türkeli’de 15 Temmuz şehitleri için mevlit okutuldu

Anadolu Ajansı
Yayın: 16.07.2024 00:52
Paylaş:
A+ A-

SİNOP (AA) – Sinop'un Türkeli ilçesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında mevlit programı düzenlendi.

Merkez Camisi'nde düzenlenen programa Kaymakam Safa Kahraman ile vatandaşlar katıldı.

Öğle namazının kılınması ve İlçe Müftüsü Halil İbrahim Kömürcü'nün şehitler için dua etmesinin ardından katılımcılara ikramda bulunuldu.