ESKİPAZAR OSB NE OLDU?…

ESKİPAZAR OSB NE OLDU?…

Yayın: 05.03.2023 14:43
Paylaş:
A+ A-
Geçtiğimiz yıl kamulaştırma çalışmaları biten hatta yer kalmadığı açıklanan Eskipazar Organize Sanayi Bölgesine gelinen süreçte ne bir kazma vuruldu ne de bir yatırımcıdan ses seda var.

Kurulmasına 2017 yılının ortalarında karar verilen Eskipazar’da Organize Sanayi Bölgesinde geçtiğimiz yıl biten kamulaştırma çalışmalarından sonra yatırımcıların ilk kazmayı vurmak için sabırsızlandığı,hatta yer kalmadığı söylenirken, şimdiye kadar Organize Sanayi Bölgesi’ne ne bir yatırımcı geldi, ne de ilk kazma vuruldu.
Eskipazar Organize Sanayi Bölgesinde herhangi bir çalışmanın yapılmadığı gözlenirken, birçok vatandaş Eskipazar Organize Sanayi Bölgesinin akıbetini merak ediyor. Bazı yer sahipleri bu alanın tarım arazisi olduğu gerekçesi ile kamulaştırılmasına karşı çıkarken, buna rağmen büyük uğraşlar sonrasında kamulaştırılan bu yerlere şimdilerde dört gözle yatırımcı bekleniyor.

TARIM ARAZİLERİ BOŞUNA MI KAMUŞALTIRILDI?
Bölgenin Sesi’ne konuşan birçok vatandaş, Eskipazar Organize Sanayi Bölgesinin akıbetini merak ederken, “Müdürü var, Tabelası var, ama yatırımcı yok. Yani ne gelen var ne de giden. Yoksa bu tarım arazileri milyonlarca lira verilerek boşuna mı kamulaştırıldı? ” diyerek tepki gösterdiler.

AK PARTİ İL BAŞKANI AÇIKLAMA YAPMIŞTI
AK Parti İl Başkanı Av. İsmail Altınöz, geçtiğimiz yıl Kasım ayında gazetemize yaptığı açıklamada; Eskipazar Organize Sanayi Bölgesinde yer kalmadığını ve yatırımcının ilk kazmayı vurmak için sabırsızlandığını, Eskipazar Organize Sanayi Bölgesine hem İl dışından hem de İl içinden yoğun talep olduğunu, şu anda isteyenlere arsa veremediklerini söylemişti. Bununla birlikte çok kısa sürede Eskipazar Organize Sanayi Bölgesine Fabrikalar kurularak üretime başlanacağını belirterek, istihdama ve ekonomiye katkı sağlanacağını açıklamıştı.(Sadık Arslan)

 

Yorumlar

  1. Ömer şen

    Hiçbişey olmaz

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Güven Hastanesi’nden “Avrupa’nın obezite oranı en yüksek ülkesi Türkiye” değerlendirmesi

Anadolu Ajansı
Yayın: 19.05.2024 00:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Güven Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. İbrahim Demirci, 18 Mayıs Avrupa Obezite Günü kapsamında, Dünya Sağlık Örgütü'nün obeziteye ilişkin son verilerini değerlendirerek uyarılarda bulundu.

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Demirci, obezite ve obeziteyle ilişkili hastalıkların her yıl katlanarak arttığını belirtti.

Demirci, özellikle çocuklarda obezite sıklığının erişkinlere göre daha hızlı arttığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Henüz toplum olarak sağlıklı yaşam için beslenmenin ve egzersizin önemini tam kavrayamadık. Genel olarak, yüksek kalorili besleniyoruz. Yemek yemek bizim için hobi ve eğlence niteliğinde. Arkadaşlarımızla, dostlarımızla buluştuğumuzda planlarımızı yemek üzerine kuruyoruz. Vakit geçirirken, yemek yemeyi seviyoruz. Seçeneklerimiz arasında birlikte yürüyüş yapmak çok fazla tercih edilmiyor. Hala, toplumumuzun bazı kesimlerinde kilolu insanların daha sağlıklı olduğu düşünülmekte. Kültürün, geleneklerin ve adetlerin etkisiyle toplumumuz yemekle arasına mesafe koyamıyor.

– Endokrin bozucu kimyasallar obeziteye yol açıyor

Son zamanlarda tüm dünyada miktarı artan endokrin bozucu kimyasalların da obeziteyi tetiklediğini vurgulayan Demirci, işlenmiş ve hazır gıdalar konusunda uyarılarda bulundu.

Demirci, endokrin bozucu maddeler arasında, solunan hava, içilen su ve yenilen gıdalarla vücuda giren ve biriken, endokrin sistemini olumsuz etkileyen ve bu etkilerini nesilden nesile aktarabilen kimyasal maddeler olduğuna işaret ederek, “Endokrin bozucu kimyasallardan tamamen uzak kalmak mümkün olmasa da sağlıklı ürünler tüketerek ve hayatımızda plastik kullanımını minimuma indirerek en azında bu zararlı kimyasallara maruziyetimizi elimizden geldiğince azaltmamız gerekiyor.” tavsiyesinde bulundu.

Obezite sıklığının tüm dünyada hızla artığına ve son 20 yıldır obezite artışını durdurabilen bir ülke olmadığına vurgu yapan Demirci, eğer obezite sıklığındaki artış önlemez ise 2035'te dünya nüfusunun yarısından fazlasının kilo fazlalığı ve yarattığı sorunlarla karşı karşıya kalacağını ifade etti.

– “Obezite artış hızı 5-19 yaş arası çocuk ve gençlerde, erişkinlere göre neredeyse 2 kat daha yüksek”

Demirci, sağlık verilerine bakıldığında durumun iç açıcı olmadığının altını çizerek, “Yıldan yıla daha kötüye doğru gidiyor. Dünya Sağlık Örgütü 2023 verilerine göre tüm dünyada obezite sıklığı yüzde 14 civarında. Bu yüzdeye, kilo fazlalığı olanları da eklediğimizde yüzde 38'e ulaşıyor. Artış hızı durdurulamaz ise 2035'te dünya nüfusunun yarıdan fazlası kilo fazlalığıyla mücadele etmek zorunda olacak. Ayrıca dikkat çekmek istediğimi önemli bir nokta, obezite artış hızı 5-19 yaş arası çocuk ve gençlerde, erişkinlere göre neredeyse 2 kat daha yüksek. Çocukluk çağı obezitesi de günümüzde bir tehlikeli boyuta ulaşmış durumda.”

Türkiye açısından durumun biraz daha ciddi boyutta olduğuna vurgu yapan Demirci, “Türkiye İstatistik Kurumu 2022 verilerine göre ülkemizde kilo fazlalığı yüzde 35.6, obezite sıklığımız ise yüzde 20.2. Verilere göre Avrupa'nın obezite oranı en yüksek ülkesiyiz.” bilgisini paylaştı.

Obeziteye karşı başarılı mücadele etmek için farkındalığın artması gerektiğini belirten Demirci, obeziteyle mücadelenin “ülke politikası” olarak benimsenmesi ve sosyal yaşamın sağlığını ön planda tutacak şekilde düzenlenmesi gerektiğine dikkati çekti.