Festival Programı Belirlendi

Festival Programı Belirlendi

Yayın: 16.09.2015 10:54
Paylaş:
A+ A-

Bu yıl 16. sı düzenlenecek olan Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali komite toplantısı Aslanlar SAKEM’de yapıldı.

Festival Komite ve Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Karabük Vali Yardımcısı Yunus Kalaycı, Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Belediye başkan yardımcıları ve komite üyeleri katıldı.

Son zamanlarda meydana gelen ve ülkemizi yasa boğan terör olayları nedeni ile hayatlarını ülkemiz için feda eden şehitlerimize saygı nedeni ile eğlence, konser ve kortej yürüyüşünün iptal edildiği toplantıda bir konuşma yapan Başkan Aksoy konuşmasının başında geçtiğimiz günlerde ne yazık ki tüm ülkemizde olduğu gibi bizleri de büyük üzüntüye boğan hain saldırılar sonucunda şehit olan kardeşlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum diyerek başladı.

Bu üzücü olaylar neticesinde 16. sı düzenlenecek olan festival programları dâhilinde gerçekleştirilecek konser, eğlence ve kortej yürüyüşlerinin iptal edildiğini ifade eden Başkan Aksoy konuşmasını şöyle sürdürdü; “bir festival üç amaç için yapılıyor. Bunlardan bir tanesi kent tanıtımını sağlamak, ikincisi o şehirdeki kültürel değerlerin ortaya çıkarılmasına katkıda bulunmak üçüncüsü ise halkın eğlence ihtiyacının giderilmesini sağlamaktır. Bizim festivalimizde bu üç ayak üzerine yapılmakta idi. Ancak son dönemde yaşadığımız olaylar nedeni ile eğlence ayağını icra etmemeyi düşündük ve bu kapsamda da festivale davet ettiğimiz sanatçı ve diğer etkinlikler ile ilgili bazı değişiklikler yaptık. Bunları komite üyelerimiz ile paylaşarak uygun görülmesi halinde program icrasından kaldırmayı öneriyoruz. Yine bu programların yerine Milli birliğimizi temsil eden insanlarımızın duygularını bir şekilde ortaya koyan bir takım farklı etkinlikler yapmayı planlıyoruz” dedi.

Festivalin ilk defa Başbakanlık tanıtma Fonu ve Kültür Bakanlığının dışında da destek aldıklarını ifade eden Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy konuşmasını şöyle sürdürdü; “Örneğin TİKA, TÜRKSOY ve Türk Dünyası Belediyeler Birliğinden de festivalimize bu yıl hem maddi hem belgesel film olarak hem de jüri üyeliği ile de destek verdiklerini ifade etmek istiyorum”
Aksoy konuşmasının sonunda festivalin iptali konusunda birkaç müracaat aldıklarını fakat terörün asıl amacının bir ülkedeki rutini değiştirmek olduğunu, olağan üstü hallere ortam hazırlamak olduğunu bu nedenle de terörün amacına ulaşmasına izin vermemek için bu yıl da icra edilmesini uygun bulduklarını ve bu vesile ile yıl boyunca çalışmalara destek veren komite üyeleri ve Safranbolu halkına teşekkür ettiğini ifade ederken, Festivalin ülkemize, bölgemize ve Safranbolu’muza hayırlı olması ve festival içerisinde yarışalara katılan tüm yarışmacılar başarılar dilediğini söyledi.

Festival Komite Toplantısında alınan kararlar ile ilgili geniş bilgi önümüzdeki günlerde Karabük ve Safranbolu’da görev yapan medya mensuplarımız ile geniş olarak paylaşılacak.

Gerçekleştirilen toplantının ardından Festival Programı şu şekilde açıklandı;

9 Ekim 2015 Cuma
16.30: Festival Açılış Töreni
-Tarihi Muallimler Birliği Binası Açılışı
-Anadolu Fotoğraf Sanatçıları Derneği “ Anadolu’da Yaşam “ Fotoğraf Sergisi
-Ozan Sağdıç “ Safranbolu’da Zaman ve Mekan “ Dia Gösterimi
-Festival Meşale Yakımı
19.30:
-En İyi Restore Edilen Ev “ Safran Konak “ Plaket Çakım Töreni ve Özel Işık Show
20.30: – “Aynalı Tüfek” Gala Film Gösterimi ( Yönetmen: Yaşar Taşkın Koç )
10 Ekim 2015 Cumartesi:
11.00: – “ Kültürlerin Dansı “ Sergisi
11.30:- “ Mimaride Işık “ ( Panel )
Moderatör: Prof. Dr. Aysun Özköse
Panelistler: Yüksek Mimar Dr. Sinan Genim
Doç. Dr. Mustafa Özer
Halet Tamburi
14.00: “ Belgesel Üzerine “
Türk Dünyası Belgeselcileri İle isimli Söyleşi
15.30: “ Evliya Çelebi – Katip Çelebi “ Özel Sergisi
16.00: 16. Altın Safran Fotoğraf Yarışması Seçme Sergisi
16.30: “ SAFRANBOLU “ Türk Dünyası Fotoğrafçılarının Gözüyle Fotoğraf Sergisi
19.30: 16. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali Ödül Töreni

11 Ekim 2015 Pazar:
10.00: Basın Toplantısı
13.00: Trekking ve Foto Safari

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Giresun’da bayramlaşma programı düzenledi

Anadolu Ajansı
Yayın: 20.06.2024 00:52
Paylaş:
A+ A-

GİRESUN (AA) – Giresun İş İnsanları ve Bürokratları Derneğince (GİRİB) bayramlaşma programı gerçekleştirildi.

Giresun Kalesi'ndeki belediyeye ait sosyal tesiste organize edilen programa, AK Parti Giresun Milletvekili Ali Temür, Giresun Belediye Başkanı Fuat Köse, GİRİB Başkanı Kemal Tokmak, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bürokratlar ve iş insanları katıldı.

Herkesin bayramını kutlayan Tokmak, yedincisini düzenlendikleri programa katılanlara teşekkür etti.

Katılımın geniş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Tokmak, ilerleyen yıllarda programı daha geniş kitlelere yayarak devam ettirmek istediklerini kaydetti.