Fındıkta zararlı böcek ve hastalıklara karşı mücadele uyarısı

Fındıkta zararlı böcek ve hastalıklara karşı mücadele uyarısı

Anadolu Ajansı
Yayın: 29.05.2024 12:07
Paylaş:
A+ A-

GİRESUN (AA) – Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Hamza Bölük, başta kahverengi kokarca olmak üzere zararlı böcek ve hastalıklara karşı etkin zirai mücadele yapılması gerektiğini söyledi.

Bölük, AA muhabirine, son yıllarda böcek ve hastalıkların fındık kalitesi ve verimini olumsuz etkilediğini belirterek, “Olmayan ürünün ticareti de az olur. Bu da ihracatımızı olumsuz etkileyebilir.” dedi.

Zararlılar ve hastalıklarla 15 Nisan-15 Haziran tarihleri arasında zirai mücadele yapılmasının önemine işaret eden Bölük, şu değerlendirmede bulundu:

“Kahverengi kokarca başta olmak üzere zararlı böcekler ürünün suyunu emgi yapmakta. Bu da kabukta boş, çürüğe ya da urlu oluşuma sebebiyet veriyor. Bu saydığım üç durum da ihracatta kullanılmayan ürünlerdir. Yani siz Kahverengi kokarca, diğer zararlı böcekler ve hastalıklara karşı mücadele etmezseniz fındığınızın önemli kısmı yok olabilir.”

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Akçaabat’ta voleybol turnuvası sona erdi

Anadolu Ajansı
Yayın: 14.06.2024 00:52
Paylaş:
A+ A-

TRABZON (AA) – Trabzon'un Akçaabat ilçesinde organize edilen voleybol turnuvası tamamlandı.

Akçaabat Belediyesinden yapılan açıklamada, ilçe genelinde ortaokullar ve liseler arasında her sene geleneksel hale gelen yıl sonu voleybol turnuvasının Akçaabat Belediyesi Gençlik ve Spor Merkezi'nde tamamlandığı belirtildi.

Turnuvada ortaokul kategorisinde Yaylacık Ortaokulu birinci, Yıldızlı Ortaokulu ikinci, Mevlüt Selami Yardım Ortaokulu ise üçüncü oldu. Lise kategorisinde 17 Şubat Anadolu Lisesi birinciliği, Akçaabat Borsa İstanbul Anadolu Lisesi ikinciliği, Akçaabat Anadolu İmam Hatip Lisesi de üçüncülüğü elde etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, turnuvaya yoğun katılım olduğunu ifade etti.

Katılımcılara teşekkür eden Ekim, şu değerlendirmede bulundu:

“Heyecan, azim, disiplin ve stratejinin bir arada harmanlandığı maçlar oynandı. Tabiri caizse 'filenin Akçaabatlı sultanları' filede ter döktüler. Düzenlediğimiz sportif organizasyonlara Akçaabat'taki gençlerin ilgisi bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. Gençlerin sporla ilgilenmeleri ve iç içe olmaları bizler için gurur kaynağı oluyor, çalışma şevkimizi pekiştiriyor. Turnuvamıza katılan sporcuların her birini ve ödül alan takımları tebrik ediyorum. Gençlerin spora olan ilgisini destekleyecek sportif faaliyetlerimiz hız kesmeden devam edecek.”